• xiaomi ile ortaklaşa geliştirdikleri ürünlerle ismini duyuran huami firmasının 2019 yılının ikinci yarısında piyasaya çıkarmış olduğu, yuvarlak amoled ekranlı ve şıklıkla sportifliği aynı tasarımda birleştiren, pil ömrü ile rakiplerinden sıyrılan ve fiyat/performans oranı gayet başarılı olan akıllı saat.

görünüş olarak şöyle bir şey:

görseller

özellikleri ise şöyle:

* amazfit ailesine has işletim sistemi ve kullanıcı ekosistemi tarafından üretilen binlerce farklı saat arayüzü
    * 47 mm versiyonda 1.39 inç, 42 mm versiyonda 1.2 inç boyutta ekran, her ikisinde de 326 ppi piksel yoğunluğu (retina ekran), üzerinde parmak izi tutmayan ve su barındırmayan (hidrofobik) kaplama, ortam ışığı sensörü ve otomatik parlaklık
    * gps ve glonass ile konum belirleme
    * hareket algılayıcı muhtelif sensörler ve pusula
    * sektördeki en kaliteli optik nabız sensörü
    * titreşim

- hoparlör ve mikrofon yok
    - wi-fi veya doğrudan şebeke bağlantısı yok
    - android wear olmadığı için uygulama yüklenmiyor, kısıtlı bir işlemci ve depolama kapasitesiyle geliyor.

tüm bunların sonucunda, ortaya aslında bu fiyat için oldukça iyi bir cihaz çıkıyor.

saati 3 hafta önce hepsiburada'dan 1000 liraya aldım ve o zamandan beri severek kullanıyorum.

kendi açımdan artılarını ve eksilerini şu şekilde sıralayabilirim:

- tasarımı gerçekten şık, ama 47 mm versiyon gerçekten büyük bir saat. çok kalın ve etli bileklerim olmadığı için, saat bileğimin üzerini tamamen kapatıyor. kalınlığını da hesaba katınca, şu kış mevsiminde montun ya da kazağın kolunun içine sığmakta biraz zorlanıyor. ayrıca kauçuk ve suni deriden oluşan iki katmanlı kayış pek nefes aldırmıyor, uzun süre aynı yerde kaldığında cildim rahatsız olduğu için yarım saatte bir bileğimin üzerinde ileri-geri kaydırmak zorunda kalıyorum. yakın zamanda nefes alan bir kordon alıp bu dertten kurtulmayı amaçlıyorum.

+ ekranın görüntü kalitesi, renk derinliği ve yan açılardan bakınca hiç bir şekilde bozmaması hayranlık yaratıyor, güzel de bir saat arayüzü yükleyince oturup saati izlerken buluyorum kendimi. gün ışığında da gayet rahat görülecek kadar parlak. her şeyiyle şahane bir ekran.

+ fonksiyonellik açısından harika bir saat. en ufak bilek hareketini bile algılayıp anında ekranını uyandırıyor, istenirse always on display de var ve buna da zamanlama ayarlanabiliyor. menüsü, bildirim yönetimi, ekran üzerinde parmak hareketleri gayet rahat kullanılıyor ve kolayca öğreniliyor. tepki süresi ve ekrandaki animasyonların hızı gayet iyi, en ufak bir kasılma veya donma yok.

+ muazzam kişiselleştirme imkanları sunuyor, fakat bu durum sadece bu saat için değil, komple amazfit ailesi için geçerli. bu konuyu başka bir başlıkta uzun uzun anlattığım için burada kısa kesiyorum. merak edenler bir alt satırdan bakabilir.

kişiselleştirme detayları için:
    (bkz: notify & fitness for amazfit)

+ kutusundan ilk çıkardığımda yazılım güncellemesi gelmişti, 2 hafta sonra bir güncelleme daha geldi. ilk seferkinde nabız takibine önemli bir özellik eklemişlerdi, ikincisinde ise daha ufak eklemeler ve düzeltmeler yapmışlar. teknoloji sayfalarında da halen yeni ve güncel bir cihaz diye bahsediliyor.

+ pil ömrü için şunu söyleyeyim: istemli/istemsiz bilek hareketleriyle ortalama 5 dakikada bir ekran açılıyor, nabız sensörü 1 dakikalık aralıklarla ölçüm yapıyor, günde 2-3 farklı saat arayüzünü yükleyip nasıl durduğuna bakıyorum (yükleme işlemi biraz zaman alıyor), ve bu şekilde pil 9-10 gün yetiyor. şarj olma hızı da beklediğimden iyi. bu pil konusu, cihazı almadan önce araştırdığım diğer modelleri direkt eleme sebebi oldu.

cihazla birlikte kullandığım uygulamalar:

* resmi amazfit uygulaması
    * notify & fitness for amazfit pro versiyonu (19,99 tl)
    - amazfit tools uygulamasını da satın aldım ama bir üstteki uygulamadan dolayı kullanmama gerek kalmadı, fiyatını hak etmeyen ve özgün bir yenilik sunmayan bir uygulama.
    * amazfaces: kullanıcı kitlesi tarafından oluşturulan custom saat arayüzlerinin saate yüklendiği uygulama; yapımcısı amazfit watchfaces isimli forum sitesi.
    * sleep as android: muhtemelen şu an mevcut olan en iyi uyku takip uygulaması.

özetle genel olarak severek kullandığım ve yaptığım araştırmalarda memnun olmayanı pek de görmediğim bir cihaz. kesinlikle tavsiye de ederim.
  • huawei-xiaomi, amazon ve gta v için dili dönmeyen birinin* telaffuzu sandım. cehaletimi bağışlayın.*
  • 1,5 yıldan uzun bir kullanımdan sonra halen memnun olduğum akıllı saat. kasası ve camı gerçekten sağlam çıktı; 7/24 sürekli kolumda olmasına rağmen kozmetik olarak halen kusursuza çok yakın durumda. pil ömrünün zamanla kısalacağını bekliyordum fakat hala 8 günün üzerinde gidiyor. uzun kilometreler bisiklet sürüşlerinde, açık deniz yüzüşlerinde kullandım ve ter ya da deniz kaynaklı tuzlu suyla ilgili herhangi bir problemle karşılaşmadım (spordan sonra hemen tatlı suyla yıkıyorum, ayrıca birkaç günde bir duştan çıkınca sıvı sabunla yıkayıp iyice duruluyorum). orijinal kayışını çıkarıp cırtcırtlı esnek kumaş kayışla kullanmaya başladığımdan beri bileğimi rahatsız ettiğine de nadiren şahit oldum. kısacası 2021 yılı ağustos ayı itibariyle halen gayet memnun kalınarak kullanılabilecek bir saat, herkese tavsiye ederim.
  • bugün elime ulaşan saat.

tasarım olarak güzel, amazfit arayüzü başarılı.

şimdilik öğrenme aşamasındayım. kullandıkça editlerim.

yalnız ilk gözüme çarpan ayrıntı, kordon baya dandik. deri değil bir kere. kendime güzel bir kordon seçip sipariş etmeyi planlıyorum.

edit1: amazfit uygulaması ve arayüzü güzel. içerisinde epeyce bir tema da var. hemen hemen her özelliğini denedim ve izinleri açtım. sade güzel bir menü var. içerisinde temel bütün spor aktviteleri tanımlanmış bir biçimde geliyor.

gözüme çarpan bir sıkıntı şu oldu:

diyelim ki, saate bir bildirim geldi. o bildirimi okuyup siliyorsunuz ancak bu telefonda silinmiyor. mesela bu opsiyonel bir seçenekle sunulabilirdi. bir daha telefondan onu temizlemekle uğraşmak istemezdim.

amazface, amazfit uygulamaları ile telefona envai çeşit tema yükleyebiliyormuşsunuz, ben bir türlü bağlantıyı kuramadım. bunu aşmaya çalışıyorum. bütün izinleri de verdim halbuki neden olmadı bilmiyorum.

menüler arası geçişler güzel, uyku verilerini güzel topluyor. en çok alarm olayı hoşuma gitti, kolunuzda bu varken uyanmamanız imkansız.

şarjı enfes gidiyor bu kesin. zaten her gün şarj ile uğraşmayayım diye apple watch'ı direkt olarak elemiştim. gece uyurken ya da kullanmadığınız tasarrruf moduna alabilirsiniz. bu durumda sadece uyku takip ve adımsayar aktif kalıyor. geriye kalan tüm özellikler devre dışı. ara ara böyle kullanırsanız uzun süreler kullanırsınız.

henüz şarja takmadım, ilk şarja taktığım gün buraya tekrar yazarım.

henüz gps i test etmedim. kıçımı kaldırıp sokaklara inemedim.

edit: henüz şarja takmadım. bu satırları yazarken %24 şarjımın kaldığını görmekteyim.

neyse, gps çalışıyor sıkıntı yok. spordan sonraki veriler gayet tutarlı ve arayüzü güzel.

edit2:

arkadaşlar veriler gayet tutarlı. gps adımsayar hepsi düzgün çalışıyor. amazface'den temaları da yükledim. şahane!
  • saat kullanamayan biri olarak hevesli şekilde aldığım ancak kullanmayıp kutusunda tertemiz yatmakta olan alet. isteyene satabilirim yeşillendirebilirsiniz efem.
  • saatin ekranını her zaman açık yapma seçeneği mevcut ama zepp üzerinde yüklediğimiz kadranlar sürekli açık yapılamıyor. sadece dijital ve analog sabit iki tarz seçenek var. eklenen kadranları sürekli açık yapmanın bir yolu var mıdır? bilen varsa yeşillendirirse çok sevineceğim.
hesabın var mı? giriş yap