şükela:  tümü | bugün
  • turkcell ve avea bayilerinde 999 liraya satılmaya başlayan huawei'nin üst seviye telefonu.
  • turkcell ve avea'larda satılan huawei'nin giriş/orta segment telefonu.
    (bkz: snapdragon 410)
  • dün itibariyle donanımhaber'deki erdi'nin tavsiyesiyle edindiğim, bir kaç probleminin dışında şu an bin liranın altında alınabilecek en iyi fiyat performans telefonlarından biri.

birincisi, ses tuşlarını boşluktan daha küçük kestikleri için sallayınca şıngır şıngır oynuyor.
    ikincisi status bar'ı aşağı çektiğiniz zaman direk bildirimler gelmesi gerekirken genelde ayarlar geliyor. ekranın en solundan çekmek gerekiyor bildirimler sekmesinin inmesi için. o da sağ elle olmuyor.
    üçüncüsü henüz piyasada root'lama ile ilgili hiç bir bilgi bulabilmiş değilim.

bu sorunların ikinci ve üçüncüsüne çözümü olan suser arkadaş varsa ve yeşillendirirse minnetlerimi sunarım.
  • uzun süredir takip ettiğim, bugün yarın alacağım telefondur. sadece aes-ni özelliğine sahip işlemci bulundurması bile tek başına yeterli sebeptir. bunun üzerine daha bir çok artısı var, fiyatı da 1000 tl.

f/p olarak kesinlikle tavsiye ederim.

edit: aldım.
  • pil ve genel performans gayet yeterli tam bir f/p telefonu. ama her f/p ürününde olduğu gibi kullanıcıları tarafından iphone killer ilan edilmiştir. birde snapdragon 410'nu 64 bitle beraber uçacağını düşünen kullanıcıları vardır. snapdragon 810'nun bile performans artıları (32 bite göre) tartışılırken low/mid level bir cpu olan sd 410'ndan daha fazlasını beklemek sadece saflıktır.
    qualcoom'um biraz sazan.avi olayıdır bu çipset. ha performansı çok üst düzey birşey beklemeyen kullanıcılar için yeterlidir tabi.
  • parayı çöpe atmadan özellikleri beni tatmin edecek, yani tam bir fiyat performans ürünü bir akıllı telefon arıyordum uzun zamandır. nihayetinde avea'nın reklamlarının etkisiyle bu telefonu farketmiş oldum.

neyse telefonu bayide bir de elime alarak inceledik ve hemen orada satın aldım. merak edenler için 1 günlük sürede neleri beğendim neleri eksik buldum anlatayım.

artıları: 3000 mh batarya. bitmek bilmiyor. resmen nokia 3310 nostaljisi yaşattı bana. 5.5 inç gayet büyük bir ekran. bence bir akıllı telefon için en ideal ekran boyutu. 4 çekirdek işlemcinin yanında 2 gb ram. kamerası gayet başarılı, çok seri kare yakalayabiliyor, iphone gibi. kasa tasarımı gayet şık, çelik kaplamalar güven veriyor. konuşma sesi berrak. telefonda gayet güçlü bir hoparlör var, müzik ve videolarda oldukça keyif verici oluyor. güç tuşu ve ses tuşlarının konumlaması güzel. haaa bir de dahili hafıza 16 gb, ancak micro sd desteğiyle 128 gb'a kadar kendinize alan yaratabilirsiniz.

eksileri: telefon biraz ağır. heran elinizden kayıp düşecek hissi veriyor. ekran kalitesi biraz vasat. samsunglardaki o canlı ekran yok maalesef. ama çok da kötü değil. telefonda hdmı girişi yok. bu benim için çok önemli bir detaydı ama atlamışım. batarya çoğu yeni nesil telefondaki gibi çıkartılamayan batarya. son olarak da zil sesleri az ve çok kötü.

1 aylık kullanım sonrası gelen edit: batarya hakkaten mükemmel. wi-fi sürekli açık halde tam 2 gün gidiyor, 3. günü bile görebiliyor. sadece alo desen 1 hafta gidecek sanırım şarj süresi. süper. kamerası muhteşem. aynı pikseldeki başka telefonla aynı anda resimler çekiyorum, huawei şov yapıyor resmen. ön kamerası ve selfie olayı da aşmış durumda. ama video çekiminde sıkıntı var. ortam sesleri çok düşük seviyede kaydediliyor. kızımı konuşurken yarım metreden videoya çekiyorum misal, videoyu izlerken hoparlörü kulağa dayamam gerekiyor. çok kısık tonda kayıt yapıyor. bir de güç tuşu ile ses tuşları yeri güzel demiştim. ama tuşlar birbirine çok yakın olduğundan sürekli yanlış tuşa basabiliyorsun. ses kısayım derken güç tuşuna basmak eziyet oluyor. bir de bu ram olayı beni deli ediyor. 1 gb rami olan tel kullanırken 500 mb boşluğum oluyordu en fazla. şimdi 2 gb tel aldım, dedim 1.5 gb boşluğum olur, ama yok yine %50'si olan 1 gb boş olabiliyor maks. sanırım diğer telefon jelly bean idi bu kit kat. sanırım daha fazla bellek yiyor. neyse. telefon süper demiş miydim:)

edit 2: can sikan videodaki kısık ses kaydı olayini ufak bir temel ayarla çözebiliyoruz.

telefon arama ekranına *#*#2846579#*#* yazıyoruz. bir ekran açılacak. ordaki satıra dokunuyoruz. daha kapsamli bir menü gelecek. oradan önce background settingse dokunuyoruz, yeni açılan menüden dualmic settingse gelip off seçeneğini seciyoruz. confirm deyince ayarlar işleniyor. telefon o sırada restart yapacak. ama telefon açıldığında yaptığımız ayar eskiye dönmüş olacak. az evvelki işlemi tekrar yineleyin, bu kez ayarlar kalıcı olarak sisteme işlenmiş olacak. test edildi, sorun yok.
  • tam bir fiyat performans telefonu. ekran kapandığında hangi uygulamalar açık kalsından tutun hangi uygulama internete bağlanabilsine kadar bir çok ayarı root olmadan yapabiliyorsunuz. android 5'in geleceği düşünülürse ve 2 gb ram 64 bitlik işlemci kombinasyonu ile uzun süre idare edeceği rahatlıkla söylenebilir.

bu arada sitesinde 32 gb dese de 64 gb'lık microsd kartlar da sorunsuzca çalışmaktadır. pil süresine, temalara vs hiç girmiyorum bile. alabiliyorsanız alın, alamıyorsanız da bir iki ay bekleyip asus zenfone 2 alın.
  • avea'ya ıntouch 4 almak için girip sonra da görünce vazgeçip aldığım telefondur. koyu rengi de gelmiş, ben onu aldım, beyaz telefona bir garezim var ama çözemedim. biraz büyük bir ekrana ihtiyacım vardı bu da büyük (5.5 inch) ama alışabilecek miyim zaman gösterecek.

ekranı hd ama pixel yoğunluğu düşük, o yüzden daha mat bir hali var. eski telefonum olan gm discovery'nin renkleri daha canlı, kontrastı daha güçlü idi. arka kamerası baya iyi, gün ışığında tam bir canavar, fotoğraf makinesi gerekmez artık çoğu zaman... ağır telefon ama ince... ısınmıyor, yok yani hiç ısınmıyor!

konuşma sesi pırıl pırıl, karşı tarafın sesi gayet net berrak hoparlörleri fena değil, lg bluetooth kulaklığım olduğu için kutudan çıkan kulaklıkları denemedim. kutudan bir de arka kılıf çıkıyor, şık ve telefonu kalınlaştırmıyor. pili mili çıkmıyor, yan tarafta mikro sim ve mikro sd girişleri var. ses açma kapama tuşları sallarsanız ses çıkarıyor ama bence ortada abartıldığı gibi bir durum yok.

çarşamba akşamı şarj ettim, şu anda hala %40 şarjı var, wi-fi + 3g açık, pil konusunda tam bir canavar, şarjı bitmiyor meretin! kendi arayüzü şık ve sade, ihtiyacı karşılıyor. fiyatından fazlasını veren bir telefon gibi görünüyor, ekran biraz daha canlı olsa 10 numero 5 yıldız derdim ama o da öyle çok bir fena durum değil yani..
  • batarya konusunda piyasadaki akıllı telefonlar arasında ön plana çıkan akılı telefondur. aktif kullanımla yaklaşık 7 saat ekran süresi almak mümkündür.