şükela:  tümü | bugün
  • türkiye'de mart ayında satışa çıkacak olan akıllı telefon. özellikleri de bir hayli iyi.

parmak izi, 5,5 inç hd ekran, 3000 mah batarya, 13 mp arka, 5 mp ön kamera, 2 gb ram, 16 bg dahili hafıza (64 gb artırılabilir), 8 çekirdekli. çekirdeklerin 4'ü 1.2 ghz, 4'ü 1.5 ghz.

5 parmak izini farklı işlevler için tanımlamanız mümkün. huawei gr5’in parmak izi sensörü; gelen bildirimleri görüntüleme, istenmeyen bildirimleri hızlıca silme, çağrı cevaplama ve selfie çekimlerinde kullanımı önemli ölçüde kolaylaştırıyor.

tavsiye edilen satış fiyatı türkiye için 1.299 tl ama internette 1.350 tl civarında satılıyor.
  • yakında edineceğim cihaz. hakkındaki deneyimlerimi elime ulaşınca gireceğim

edit:cihazı dün vodafone kampanyası ile edinmiş bulunuyorum. daha önce nexus 4 kullanmıştım. nexus'un stock rom olduğu herkesin malumu. stock rom'um avantajları stabilite hız ve sade görsellik bence.

huawei gr5 de ise ios benzeri emui 3.0 arayüzü kullanıyor. stock rom kullanıcıların alışık olmadığı kocaman ikonlar var ve launcher sadece ana ekrandaki sağ ve sola kaydırılan menülerden ibaret.

bu benim için en büyük zorluk olmuştu acncak google launcher yükleyerek bu sıkıntıdan kurtuldum. cihazın görsel dizaynı stock rom'dan daha afili daha bir yakışıklı. benim gözüm çok rahat alıştı.

yazılım olarak bunun dışında bir sıkıntı yaşamadım her şey hızlı ve hatasız.

ayarlamanız gereken bir şey daha var: güç seçeneklerinden akıllı mod yerine normal mod seçmelisiniz çünkü batarya süresi açısından aralarında bir saat fark var ve ekstra performans için değiştirmeye değer. değiştirmediğiniz taktirde de günlük kullanımda yine bir sıkıntı yaşamayacaksınız.

donanım özelliklerine geldiğimde ise cihazın ikinci günü olan bugün 3 saata yakın ekran kullanımı sonrası bataryam halen yüzde kırkbeş seviyesinde. bu kullanımın büyük çoğunluğu wi-fi ağ bağlantısı mevcutken yapıldı. sadece 3g performansı hakkında bilgi veremem. ancak tatmin oldum.

parmak izi okuyucusu kısmına gelecek oursam

büyük rahatlık!

artık ekran kilidi için garip şekiller çizerek vakit kaybı yaşamaya gerek kalmadı. yarım saniye içinde parmak iziniz okunarak telefon tuş kilidiniz açılmış oluyor. başarı oranı her 10 denemenin 8 i şeklinde şuan.

kamerasıyla ilgili çok fazla deneme yapacak vaktim olmadı ancak birkaç foto çekebildim. bir eksiklik görmüş değilim.

alacak olanlar gönül rahatlığıyla edinebilirler....
  • android 6 güncellemesi alacak mı diye merak ettiğim telefonum. bilgisi olan yeşillesin.
  • yaklaşık 2 aydır kullandığım çin harikası cihaz :)

5.5inch büyük ekran sevmeyenler için hoş gelmeyebilir. bu boyutta ekran aklımda hiç yokken bir anda gözüme çarptı.

peki ne diye aldım, pili muazzam ekran süresi 6saati buluyor. sabah prizden çıkarıp akşamı rahat rahat görüyor. (pil bitecekmi derdi yok)

emui ara yüzü, başta yahu bunun menü tuşu nerde bakarken meğersem adamlar ios ile androidi harmanlamışlar. güzelde olmuş. ara yüz hızlı akıcı her hangi bir lag yok. isterseniz tema da yükleyebilirsiniz.

kamerası, sony m4 ten sonra ilaç gibi geldi. çok seri şekilde fotoğraf çekiyor. kalite derseniz ortalama diyelim. bi s7 veya iphone 6 performansı beklemeyin. sosyal mecrada iş yapar. bir kaç çekim ile örnek koyarım buraya sonra.

oyun, pek oyun oynayan biri değilim. sadece boom beach oynarım. biraz ısınıyor diyebilirim.

performans, her hangi yavaşlık yok. görevini yapıyor. yakında android 6 güncellemesi de gelecek.

hafıza 16gb sd card ile 128gb a yükseliyor.

çift sim yok.

müzik, hoparlörü sony m4 aqua ya göre biraz altında. ama kulaklık ile güzel ses veriyor. yüksek bitli müzikler ile daha güzel sonuçlar veriyor.

peki bu telefon alınırmı, almadan önce baya bir araştırdım her hangi bir olumsuz yoruma rastlamadım. teknik servisi de hızlı. gönül rahatlığı ile alınır. bana göre f/p ürünü.

aralık gibi huawei p9 a geçmek istiyorum :) huawei markasını sevdim :)
  • 2 aydır 2017 modelini kullanmakta olduğumdur.

arka planda müzik açıkken excel tabloları, pp sunuları, ortak paylaşımlı word belgeleri ile çalışılabilen ve herhangi bir tekleme yaşatmayan, video izlendiğinde ya da oyun oynandığında ısınmayan, kamerası başarılı (zoom hariç), işlemcisi güçlü, performansı iyi ve bataryası bana bile tüm gün dayanabilen cihazdır... arayüzü ve temaları da oldukça hoş...

yıllarca iphone'da sağda solda tuş yok bir tek ortada düğme yapmışlar hiç kullanıcı dostu değil diyen bana sıfır tuşla kendini aldırması da ayrı bir başarısıdır...
  • valla bu telefon olmuş. 2013'ten beri kullandığım galaxy s4'ü emekliye ayırıp aldım ve sınıf atladığımı hissettirdi. metal kasa, 4.5g, 3340mah batarya, 128 gb'a kadar artırılabilir 32 gb dahili hafıza ve 12 mp kamerasıyla tüm ihtiyaçları karşılıyor. tereddütsüz alınabilir. batarya ömrü + arayüzün kullanıcı dostu olması en büyük avantaj. yanında gelen şarj aletinin usb kablosuyla telefonu bilgisayara bağlayın, oradan hisuite programını indirip kurun. bilgi yönetimi konusunda bu programın rahatlığı iphone'da bile yok. adamlar uğraşıp yazılım harikası yapmışlar. ayrıca telefon ekranını, telefon bağlı olduğu sürece bilgisayar ekranına yansıtabilirsiniz.