*

şükela:  tümü | bugün
  • iphone 10 alamayan fakirler için alternatif.

(bkz: ben)
  • 800 euro fiyatla avrupa pazarina cikacak ve ilk etapta turkiyeye gelecek tek mate 10 bu olacakmis. fiyat farki cok yokmus ve insanlar az farkla pro'ya yonelir diye dusunmusler.

isin acikcasi bi teknoloji meraklisi olarak bayadir bekledigim bir modeldi ve beklentilerimi her sekilde karsiladi. ancak ben ozellikle android dunyasinda pro ve normali varken bir de 6 gb ram- 8 gb ram diye ayrim yapmalarina karsiyim, cok mantiksiz, cok sinir bozucu ve cok gereksiz. abicim pro diye telefon yapmissin, icine yapay zeka koymussun ayni modelin hem 4 gb ram- 64 gb rom olani var hemde 6-128 olani var. simdi turkiyeye ilk secenek gelecektir ona da eminim. yapma kardesim bunu. pro yaptin duzunu yaptin tamam daha bulandiriyorsun.

rakipleri; lg v30, samsung note 8, platform farki olsa da iphone 8( ve plus olani) - iphone x(10). daha bircok rakibi var ama en cok konusulanlar bunlar. v30u her ne kadar bir lg hater olsam da cok begendigimi soylemem lazim. ancak hepsinin arasindan siyrilip mate 10 pro gercekten tasarimindan ekrana, islemcisinden bataryasina ve en onemlisi leica ile girilen ortakliktak cikan efsane kameralari. bayildim cihaza.

neden note 8 degil de mate 10 pro sorusunun cevabini burdan vereyim;

- parmak izi dogru yerde.
    - tum dunyada sunmayacagi hizmete tus koyarak gereksizlik yapmamasi. bknz. bixby
    - fiyati yaklasik 200 dolar/euro daha uygun. ( beynelmilel fiyatlardan bahsediyorum. tr gibi verginin vergisinin vergisini verdigimiz soygun sisteminden degil )

bravo huawei. para versen sunlari yazdiramazdin. umarim azicik daha ucuz girebilir tr piyasasina.
  • ağız sulandıran bir telefon yapmışlar cidden.

-tasarım olarak kusursuz telefon budur benim açımdan. iphone x gibi saçmalıklar yok, edge gibi istenmeyen dallamalıklar yok, sony gibi takoz değil. şeker.

-yapay zeka diyemeyiz ama yapay zekaya ön ayak olacak bir işlemcisi var. alışkanlıklarınıza göre hareket eden, ulan bu program ram yiyor kapatayım bir boka yaramıyor diyen, kedi mi lan o kadrajdaki diyip ona göre ayar veren gayet güzel.

-kamerası efsolar efsosu olacak sanırım. zira küçük kardeşi p10 bile çılgın atıyordu bu konuda. leica işbirliği muazzam iş huawei için.

-amoled ekranla geliyor. ıps'lerden falan daha güzel görüntü daha az şarj tüketimi demek bu.

-işlemcisi kendine has ve tüketimi düşük bir işlemci. snapdragon 835'in önünde tutuyorum kirin 970'i. flagship telefonlarda günümüzde hız problemi zaten yaşanmayacak. tüketim, verimlilik ve ekstra özellikler ve teknolojiler daha fazla önem kazanıyor.

-4000mah batarya. ip67 su geçirmezlik falan. eksik kısım yok alette.

ilk kez bir telefona kusur bulamadım açıkçası.
  • audio jack barındırmayan bir telefondur efendim, o kadar büyük bir kusurdur ki benim için almak için değerlendirmeye bile girmeyecektir.
  • kutusundan type-c uçlu kulaklıkla gelen telefondur.

yok ben illa kendi audiophile kulaklığımı kullanacağım diyenler de bir zahmet basit bir type-c adaptörü kullanabilir.

tercih sebebidir eyvallahtır ama 2 sene sonra piyasada 3,5 mm jack girişi kalmayacağını da kabullenmek gerekir. usb type-c varken de lüzumsuzdur.
  • nedense hala çıkış tarihi kesin olarak belirlenmeyen cihaz.

huawei bu konuda eksik kalıyor. tanıtımında kasım ortası gibi belli belirsiz bir tarih var ama bazı inceleme videolarında söylenene hatta bir tanesinde huawei türkiye'den birinin söylediğine göre aralık ayında bir günde çıkacak. anladığım kadarıyla ön sipariş olaylarına da hiç girmiyorlar
  • kasım sonu türkiye lansmanı yapılacak, aralık itibariyle satışı başlanacak cihaz. huawei türkiye için özel fiyat çalışmaya devam ediyor ancak direk kurdan çevrilince bile (800€) neredeyse 4 bin lira gibi bir fiyat yapıyor. 4.500'ü geçmemesi önemli bir eşik olabilir kendisi için.

fotoğraf konusunda en iddialı cihazlardan birisi olacak gibi. iphone x ile bir kaç kıyaslaması ve aı'nin katkısı gizmodo tarafından ele alınmış https://gizmodo.com/…empt-to-slay-the-ip-1820480251
  • bir sürü üstün özelliğiği arasında pil kullanım oranlarında note 8 ve iphone 8 plus'a yaptığı farktan dolayı ilgimi çeken telefon. supercharge teknolojisiyle 20 dakika şarj ile tüm gün çalışacağı iddiasında. samsung, apple kıskacından sıkılanlar için iyi bir alternatif olacak mı göreceğiz.
  • https://www.instagram.com/p/bcda3v6f1qd/

4400 liraya ölü doğmuş gibi. zira başlangıç için de bir kampanyası yok. dümdüz çıkıyor. üstelik grisini de getirmemişler.
  • huawei'in diğer markaların amiral gemileriyle rahatlıkla rekabet edebileceği (satış değil, performans olarak) gayet estetik, yapay zekalı ilk telefonu.

benim için öne çıkan artıları;
    + yapay zeka
    + süper hızlı şarj
    + estetik görüntüsü
    + tek elle kullanım kolaylığı
    + 4000 mah gücünde olan bataryası
    + leica iş birliği ile birlikte gelen güçlü kamerası
    + parmak izi okuyucusunun doğru konumlandırılması
    + 18 ay boyunca telefonda yavaşlamama garantisinin verilmesi

eksileri;
    - 4399 tl'lik satış fiyatı
    - çekilen videolarda hıçkırmaların gözlemlenmesi

en makulü, imkan varsa bu telefona yurt dışından sahip olmak. (dubai'de 1000 tl daha ucuz.)
    ben kendisine şans vermek istiyorum.