şükela:  tümü | bugün
  • huawei'nin kasım ayında tanıtacağı öngörülen telefondur. kasanın huawei mate 8 ile çok benzer olacağı söyleniyor. gerçi birazdan yazacağım özelliklerin hiçbiri için resmi açıklama olmadığı için hepsi için de şöyle böyle olacağı söyleniyor denebilir.

özelliklerine gelirsek;
    * 5.9" - 6.0" ekran
    *1080p - 2k ekran (umarım 1080p olur)
    *kirin 960 chipset
    *4gb ve 6gb ram seçeneği (modele göre değişen)
    *64gb, 128gb ve 256gb hafıza (modele göre değişen)
    *256gb'a kadar hafıza kartı desteği
    *huawei p9 modelinde olduğu gibi leica ortaklığında arkada çift kamera
    kimi yerde iki kameranın da 20mp olacağı, kimi yerde 20mp ve 12mp olacağı, kimi yere de iki kameranın da 12mp olacağı söyleniyor. herkesin ağız birliği etmişçesine söylediği ise kameralardan birini monokrom yapıda olacağı şeklinde.
    * 8mp ön kamera
    * parmak izi okuma dahil çeşitli donanımlar
    *4000mah değerinde pil.

doğruluğu tartışılabilecek sızıntılarda telefonun 4gb'lık versiyonunun 64gb ve 128 gb'lık hafıza, 6gb'lık versiyonunun da 256gb'lık hafıza ile geleceği şeklinde.

yine bu sızıntılarda telefonun en düşük olan 4gb ram ve 64gb hafızalı versiyonunun 500$'ın da altında olacağı şeklinde.
  • resmen tanıtılmıştır.

genel özellikleri ;

- 5,96 inç 1920 x 1080 piksel ıps lcd ekran
    - 2,4 ghz dört çekirdekli cortex-a73, 1,8 ghz dört çekirdekli cortex-a53 işlemci, 900 mhz sekiz çekirdekli arm mali-g71 gpu'lu hisilicon kirin 960 çipset
    - 4 gb lpddr4 ram, 64 gb artırılabilir hafıza
    - 20 mp + 12 mp (siyah-beyaz) arka kamera, hibrit yakınlaştırma, titreme engelleme teknolojisi, lazer odaklanma sensörü, 8 mp ön kamera
    - bluetooth 4.2, wi-fi 802.11ac, nfc, parmak izi okuyucu, usb-c portu, huawei supercharge hızlı şarj teknolojisi
    - 4000 mah pil, yarım saatte %58 şarj
    - android 7.0 nougat işletim sistemi

tanıtım videosu : https://www.youtube.com/watch?v=dx0br_r8es0
  • yaklaşık bir haftadan beri kullandığım telefon. uzun uzadıya teknik özelliklerinden bahsetmeyeceğim, sadece şunu söyleyebilirim: düşünmeden alın alet efsane!
  • bi sonraki telefonum olacaktır

not: lg g4 sporluyum ex telefonum g7
  • satışa çıkmıştır. leica ile geliştirilen çift lens ve çift sim kart özelliği ile gelmiştir.
  • piyasanın en iyi telefonudur kanımca. arayüz özürlü samsunga para dokmeye gerek yok. shut up and take my money.
  • 3000 lira edip etmediğini cok merak ettiğim telefon.
  • parasını edip etmeyeceğini bilmiyorum.
    lakin bendeki samsung s7 edge ile bunu karşılaştırınca waterproof olmaması dışında eksik bir yanını göremiyorum. ha, bir de ekran çözünürlüğü olabilir o da vr kullanıyorsanız.

özellikle parmak izi okuyucusuna hasta oldum. daha temas olacağı esnada ekran açılıyor. daha okumadığı olmadı o derece. samsung da sol başparmağımı arada okuyor arada okumuyor. bunda sol işaret ve sağ işaret parmaklarını hiç sorunsuz okuyor. bu iki aletin yarı parası xiaomi mi 5 pro'da da benzer sorun var. okumayınca okumayacağı tutuyor.

arayüz akıcı ve güzel. gereksiz ayrıntılarla boğulmamış. kısayollar başarılı.
    üstüne bataryası müthiş (4000 mah). ekran çözünürlüğü 4k değil de full hd olduğundan bunun da etkisi var. üstüne işlemcisi de destek veriyor buna.
    kamerası zaten lecia işbirliğinin her ayrıntısını gösteriyor. yine de samsung yazılımsal olarak karanlık çekimlerinde sanki daha iyi gibi geldi.

elde verdiği his çok iyi. usb type-c olması bir artı.

netice itibariyle bence güzel bir tercihlik. özellikle büyük ekran isteyenler için çok güzel. hele ortada samsung'un note 7'si yokken. dediğim gibi en büyük eksikliği su geçirmemezliği. yoksa ben samsung s7 edge'i de fullhd kullanıyorum (şarjsal mevzulardan).
  • 2 günlük yeni bebeğim. 2500 liraya paralel ithalat denen yolla edindim. o fiyata alınabilecek en iyi telefon olduğunu düşünüyorum.

- kaliteli olduğunu hissettiriyor.
    - parmak izi okuyucu gerçekten çok başarılı.
    - bataryası gerçekten çok iyi performans gösteriyor. 11 saatte normal kullanım(biraz oyun, biraz fotoğraf, biraz kurcalama, biraz konuşma, biraz sosyal medya) ile yüzde 85'den yüzde 50'ye düştü.
    - fotoğraf konusunda kıyas yapacak kadar bilgi sahibi değilim ama bir yanlışını görmedim.
    - oyun, uygulamalar vs. bir arada kullandım ve ısınma, takılma gibi bir durum yaşamadım.
    - tema seçeneği doyurucu ve kullanımı basit.
    ben sevdim ve pişman değilim.

edit: ben lg g3'ü 3 sene kullanmış biriyim neden taş gibi telefonu gelecek sene satayım lan mal mısınız? telefondan anlamaz gelip burada millete akıl verir.

buyur kıyasla