• 1 sene sonra satmak amacıyla değil, gittiği yere kadar gitsin diye alınacak telefondur.
    parmak izi sensörü şahane, performansı çok iyidir.

iki haftadır kullanan bir kullanıcı olarak eyyorlamam budur.
  • tanım: bir çin markası olan huawei'nin yaptığı en iyi telefonlardan birisidir.

not: bu yazının hemen hemen aynısını donanım haber'deki huawei mate 9 ana konusuna da yazmıştım. birisi görüp de "çalıntı bu" demesin diye açıklamamızı yapalım.

dün kardeşimin telefona ihtiyacı olduğu için kendi telefonumu ona verip bana mate 9 aldık. 24 saat sonraki ilk deneyimlerimi açıklamak istiyorum, almayı düşünen varsa faydası olur belki.

tasarım:

bu telefonu almadan önce note 4 kullanıyordum, malum telefonun yanları metal olsa da plastik arka kapak, kart girebilecek kadar geniş sağ kasa açıklığı, kocaman çerçeveler falan derken, ilk aldığımız zaman ağzımın suları akarak kullansam da artık geri kalmış göründüğü bir gerçekti. bunun dışında bir de ele oturmayan rahatsız bir tasarımı vardı note 4'ün. bu telefon ise hem çok kaliteli, çekici görünüyor, hem kalite hissini sonuna kadar yaşatıyor, hem de ele çok güzel oturuyor. ne samsung s8 gibi çok iyi görünmek pahasına sağlamlığı kenara bırakıyor, ne de iphone serisi gibi metal kasa olmasına rağmen her an kırılacak kadar dayanıksız hissettiriyor insana. tasarımını sabaha kadar övebilirim, inanılmaz güzel bir tasarımı var ve bana kalırsa hiç bir önemli sorun yok tasarımda. eksik olarak söyleyebileceğim tek şey, keşke sanal tuş yerine kasaya gömülü tuşları olsaydı.

ekran:

2k amoled ekranlı bir telefondan 1080p ıps ekrana geçmek korkutucu görünüyordu açıkçası. samsung kadar kaliteli olmaz diye düşünüyordum, ancak hiç de öyle olmadığını gördüm. 1080p olması telefona hiç bir eksi katmıyor, telefonda kötü görünen, veya görünüşünü sevmedim diyebileceğim bir çözünürlük sorunu falan yok. ekran inanılmaz parlak öyle böyle değil. note 4 ile gündüzleri dışarıda kullanırken ekranı görmek zor oluyordu(süper parlaklığa geçtiği zamanlar iyi oluyordu ancak oda bizim kontrolümüzde değildi, kendi kendine açılıp kapanıyordu, pek kullanışlı değildi.) ancak bu telefon gün ışığında çok rahat kullanılabiliyor. ayrıca beyazları gerçekten beyaz gösteriyor. iki telefonda da beyaz bir sayfa açınca note 4 beyazdan çok sarı gibi gösteriyor. ekranla ilgili tek kötü gördüğüm taraf siyahları tam verememesi. siyah görüntüler siyahtan çok gri gibi görünüyor ancak o kadar çok artıdan sonra bu eksiyi kimse dert etmez sanırım. en azından ben etmedim*

ses:

telefondan çok fazla dizi-film izleyen, sürekli müzik dinleyen biri olarak ses benim için çok önemliydi. note 4'ün dış hoparlör sesi cidden aşırı yüksekti ve şimdiye kadar hiç ses sorunu yaşamamıştım hoparlör ile ilgili. geçmeyi düşündüğüm diğer telefonlardan hiç birisi (s7 edge, mi mix, lg g6 vs) note 4 kadar yüksek şiddette ses veremiyordu. huawei'de ise durum farklı. telefon hem aşırı yüksek ses verebiliyor, hem de çift hoparlör olduğu için note 4'e göre daha dengeli geliyor ses. çift hoparlör olayı aşırı güzel bir şey. yalnız tuhaf gelen bir durum var. örneğin müziği dinlerken iki taraftan da eşit ses geliyormuş gibi hissediyorum ancak alt hoparlörü kapatınca üsttekinden azıcık bir vızıltı geliyor. yani aslında neredeyse tüm sesi alttaki güçlü hoparlör verirken üstteki sadece sesi dengelemeye çalışıyormuş gibi geliyor. pek anlam veremedim ancak ses gayet güzel ve bu da bana yeter*. ha bu arada kutudan çıkan kulaklık rezalet, sakın onlarla müzik dinleyip telefon kötü demeyin, note 4'ü de mate 9'u da ıphone kulaklığıyla kullandım, mate 9 kulaklığı ile ıphone kulaklığının arasında uçurum var. bu iki telefonu da aynı kulaklıklarla kullanmış biri olarak, kulaklık kalitesi anlamında bir farkını göremedim ikisi de gayet güzeller.

kamera:

kamera tarafında çok güzel cicili bicili özellikleri var ancak, henüz tam çözemediğim için bir şeyler söylemek zor. ancak bu telefonla inanılmaz fotoğraflar çekilebiliyor. siyah beyaz fotoğrafları süper, gece diyaframı açık tutarak aydınlık görüntüler çekebilmek çok iyi olmuş. en kısa zamanda tripod kurup denemeyi düşünüyorum. bunun dışında hürdoğan keskin adlı bir fotoğrafçı var, huawei mate 9, p10 vs gibi telefonlarla bol bol fotoğraflar çekip kendi instagram sayfasında yayınlıyor. merak edenler buradan bakabilir:

https://www.instagram.com/hurdogankeskin/

batarya:

aldıktan sonra tüm ayarlarını, güncellemelerini, indirmelerini vs. yaptıktan sonra telefonu yanlış hatırlamıyorsam saat 3 gibi şarjdan çektim ve bu sabah 5'e doğru şarjı %10'dayken şarja taktım. bu süre içinde boş bol internetten yazılar okudum( çoğu ekşi tabi ki*), 30 dk kadar karışık oyunlar oynadım (dominations, earn to die 2 vs) bazı oyunları yükledim sildim, 10-15 kadar fotoğraf çektim, 1 tane 1.30 saatlik film izledim, youtube'den yarım saat - bir saat kadar video izledim, 1.30 saat kadar kulaklıkla müzikler dinledim ve sonunda 7 saat 14 dakika ekran süresi aldım. batarya performansı inanılmaz. ayrıca çok da hızlı şarj oluyor.

performans:

telefonda oyun oynamayı seven biri olarak note 4'ün son zamanlarda hem bataryasının iyice eskimesi, hem de artık eskiyen işlemcisinin yetersiz gelmesi sebebiyle oyun falan oynamazdım. hatta 2 yıla yakındır oynadığım dominations'ı komple silmiştim bile. çünkü oyunu açar açmaz telefon slayt gösterisine dönüyordu resmen. takılıyor, donuyor, hantal çalışıyor, oyundan zerre zevk almıyordum. dün denemek için dominations'u tekrar indirdim ve bu telefonun işlemcisine neden bu kadar övgü dizildiğini anladım. oyun gayet güzel, gayet akıcı, çok zevkli bir şekilde oynanabiliyor. bunun dışında şarjı da iyi dayanıyor. ayrıca telefonda da genel olarak hiç bir takılma yavaşlama olmuyor. nadiren kare atlamalar görünüyor ancak genel olarak beni rahatsız edecek hiç bir yavaşlık, donma vs görmedim. gayet akıcı, gayet seri. ayrıca ufs 2.0 denen şey cidden baya hızlıymış. hafıza kartımdaki 17 gb dosyayı telefona hiç beklemediğim kadar hızlı bir şekilde attı.

bağlantı, çekim gücü vs:

note 4 ile en çok yaşadığım sorun bazı yerlerde internetin çekmemesi veya telefonla konuşurken karşıdakinin sesinin çok az gelmesi gibi şeylerdi. sürekli günlük yürüyüşler yaparım ve yürüyüş yolumun bazı noktalarında internet hiç çekmezdi note 4 ile. dün gece aynı yoldan geçerken deneyeyim dedim. note 4'ün youtube'de 240p'de bile zor oynattığı videoyu mate 9 1080p'de gayet rahat oynatabildi. sadece tek bir kere takıldı ve çok kısa sürdü. 2 farklı videoyu da çatır çatır oynatabildi. ayrıca konuşma sesi de note 4'e göre çok daha yüksek.

ek özellikler ıvır zıvır vs:

telefonda yazılımsal olarak bir sürü özellik var. mesela aynı telefonda 2 adet facebook veya whatsapp hesabını kullanabiliyorsunuz. çift pencere, telefonu kulağa götürünce kendi kendine arama gibi samsung'dan aparma özelliklerin de tamamı var. ayrıca bir sürü özelleştirme imkanı da bulunuyor. huawei ana ekranın geçişlerinden ikonlarına, bildirim çubuğundan kilit ekranına kadar her şeyi yeniden modifiye etmiş ve çok da başarılı olmuş. üstelik hepsini baştan aşağıya kendimiz de özelleştirebiliyoruz. samsung'un temaları gibi "bunu seçersen her şeyiyle seçeceksin" gibi bir zorlama yok. ikonları bir temadan, duvar kağıtlarını başka bir temadan, kilit ekranını daha başka bir temadan seçebiliyoruz. her temanın güzel bir yönünü alıp ortaya kendi mükemmel launcher'ınızı oluşturabiliyorsunuz.

peki bu telefon bu kadar iyi de hiç bir sorunu yok mu?

yaşadığım sorunlar:

-hemen hemen tüm firmalar gerektiği durumlarda sanal tuşları gizleme ayarları koyarlar. çünkü hala daha bir çok oyunu açtığımızda sanal tuşlar kendi kendine gizlenmez. huawei'de böyle bir şey göremedim ve bu tuşları istediğimiz zaman gizleyememek kötü olmuş.

-mesaj sesini ve zil sesini ayrı ayrı açıp kapatamıyoruz sanırım. mesela bildirim sesi az olsun, ancak zil sesi yüksek olsun diyemiyorum.

-bataryası çok iyi çok güzel ancak dikkatimi çekti, %100'den %99'a düşmesi uzun sürüyor, ama sonra sanki %98-97'lerden bir anda %92'ye atlıyor. çok da emin değilim bu durumdan ancak dün de bugün de aynı şeyi yaşadım. yarın daha dikkatli takip edicem. kendi kuruntum da olabilir bu. çok emin değilim. böyle bir şey yaşayan varsa yazarsa sevinirim.

-dokunmatiği biraz garip. istediğim yere tam dokunamıyorum. sanki dokunduğum yerin biraz daha altına veya üstüne dokunmuşum gibi algılıyor. bazen bastığım şeylere çok geç cevap veriyor, bazen de aşırı hassaslık gösteriyor. sanırım yine donanımhaber'de bu durumu yaşayan insanların yorumlarını görmüştüm. ekrandaki jelatini sökünce düzeliyor demişlerdi. eğer çok sinir bozucu bir duruma gelirse jelatini kaldırırım ileride.

-galeride bir çok fotoğraf klasörüm var ve normalde hepsi düzenli düzenli duruyordu. ancak mate 9 galerisi nedense kamera, indirilmiş resimler, ekran görüntüleri vs. gösteriyor ancak onun dışında kendi hazırladığım hatırlatmalar, duvar kağıtları vs gibi klasörleri başka bir alanda gösteriyor. anlatınca biraz garip oldu ama durum bu.

şimdilik diyeceklerim bu kadar (daha ne kadar olacaksa*) merak ettiğiniz bir şey olursa cevaplamaya çalışırım. sorularıma karşı bir cevabı olan varsa, yeşillerini beklerim*.
  • 2 günlük yeni bebeğim. 2500 liraya paralel ithalat denen yolla edindim. o fiyata alınabilecek en iyi telefon olduğunu düşünüyorum.

- kaliteli olduğunu hissettiriyor.
    - parmak izi okuyucu gerçekten çok başarılı.
    - bataryası gerçekten çok iyi performans gösteriyor. 11 saatte normal kullanım(biraz oyun, biraz fotoğraf, biraz kurcalama, biraz konuşma, biraz sosyal medya) ile yüzde 85'den yüzde 50'ye düştü.
    - fotoğraf konusunda kıyas yapacak kadar bilgi sahibi değilim ama bir yanlışını görmedim.
    - oyun, uygulamalar vs. bir arada kullandım ve ısınma, takılma gibi bir durum yaşamadım.
    - tema seçeneği doyurucu ve kullanımı basit.
    ben sevdim ve pişman değilim.

edit: ben lg g3'ü 3 sene kullanmış biriyim neden taş gibi telefonu gelecek sene satayım lan mal mısınız? telefondan anlamaz gelip burada millete akıl verir.

buyur kıyasla
  • 2000 tl'ye alınabilecek en iyi telefon.
  • huawei firmware finder'a göre android pie açık beta sürümünün test edildiği cihaz. açık beta sürüm numarası ise 9.0.1.126. açık beta 29 aralıkta dağıtılmaya başlanmış. güncelleme 2.92 gb boyutunda. ilgili uygulamayı kullanırsanız bilgisayarda siz de gerekli bilgileri görebilirsiniz. eğer bu sürümü telefona kurmak istiyorsanız yapmanız gerekenler firmware finder android uygulamasını telefona indirmek. daha sonraki adımlar için netten bakmak daha doğru yanlış şeyler demek istemiyorum. sanırım olay modemin dns'sini değiştirmekle alakalı.

edit: imla.
  • parasını edip etmeyeceğini bilmiyorum.
    lakin bendeki samsung s7 edge ile bunu karşılaştırınca waterproof olmaması dışında eksik bir yanını göremiyorum. ha, bir de ekran çözünürlüğü olabilir o da vr kullanıyorsanız.

özellikle parmak izi okuyucusuna hasta oldum. daha temas olacağı esnada ekran açılıyor. daha okumadığı olmadı o derece. samsung da sol başparmağımı arada okuyor arada okumuyor. bunda sol işaret ve sağ işaret parmaklarını hiç sorunsuz okuyor. bu iki aletin yarı parası xiaomi mi 5 pro'da da benzer sorun var. okumayınca okumayacağı tutuyor.

arayüz akıcı ve güzel. gereksiz ayrıntılarla boğulmamış. kısayollar başarılı.
    üstüne bataryası müthiş (4000 mah). ekran çözünürlüğü 4k değil de full hd olduğundan bunun da etkisi var. üstüne işlemcisi de destek veriyor buna.
    kamerası zaten lecia işbirliğinin her ayrıntısını gösteriyor. yine de samsung yazılımsal olarak karanlık çekimlerinde sanki daha iyi gibi geldi.

elde verdiği his çok iyi. usb type-c olması bir artı.

netice itibariyle bence güzel bir tercihlik. özellikle büyük ekran isteyenler için çok güzel. hele ortada samsung'un note 7'si yokken. dediğim gibi en büyük eksikliği su geçirmemezliği. yoksa ben samsung s7 edge'i de fullhd kullanıyorum (şarjsal mevzulardan).
  • 2017 yılı içerisinde bir dönem huawei markasının amiral gemiliği misyonunu üstlenen üst seviye android akıllı telefon. yaklaşık 7 aydır kullanıyorum ve ıos a benzer arayüzü ve fakat android kullanışlılığı ile beğenimi kazanmıştır. 7 aydır bütün hafızasını sürekli doldur boşalt yapacak şekilde hunharca kullanmama rağmen ilk günkü kadar hızlı çalışmaktadır. ayrıca bokeh efektini en iyi yapan telefon olarak portre fotoğrafçılığında da ciddi mesafe kat etmeme vesile olmuştur.

pili ise ayrıca bir efsane. hırpalayarak(4-5 saat navigasyon 2-3 saat sosyal medya-mail 1-2 saat oyun gibi...) 1 net gün usturuplu kullanarak ise 2 gün idare edebilmektedir.

teşekkürler huawei.
  • yaklaşık 1 haftadır kullandığım ve çok memnun olduğum telefon. genel özellikleri çoğu telefondan iyi, kamerası şahane. akıcı, hızlı ve sorunsuz şimdiye kadar.
  • paralel ithalat garantili sıfırı 2.200 liraya kadar düşmüş. bu fiyata bedava resmen.
  • bi sonraki telefonum olacaktır

not: lg g4 sporluyum ex telefonum g7
hesabın var mı? giriş yap