şükela:  tümü | bugün
  • tam bir fiyat performans canavarı doğum gününde hediye almış olduğum huawei nin 1 nisan 2020 de türkiye pazarına çıkarmış olduğu bilgisayardır.yurt dışı fiyatı 700 euro ilk çıktığındaki promosyon ürünleriyle ( huawei band 4, huawei freelace) 4.999 tl idi. şu anki güncel fiyatı ise 5499 tl promosyonsuz.

bilgisayarın teknik özelliklerine gelecek olursak

-1.38 kg ağırlığında inanılmaz hafif (mistik gümüş renginde)
    -14 inç , 1920x1080 çözünürlük
    -amd ryzen 5 3500 işlemci
    -inanılmaz hızlı bir parmak sensörü
    -56 wh kapasite batarya
    -8 gb ram + 512 gb ssd
    -klavyeye gömülü kamera

genel olarak bilgisayardan çok memnunum. klavyesi macbook rahatlığında inanılmaz rahat dokunuşlar. aşırı hızlı henüz herhangi bir takılma yaşamadım. fiyatı daha da zamlanacak diye tahmin ediyorum o yüzden almak isteyenlere tavsiyem ellerini çabuk tutmaları. tek sevmediğim yanı kamerası her ne kadar net olsada klavye içinde gömülü olmasından dolayı aşağıdan görünüm sağlıyor ve bir türlü alışamadım. oyun olarak sadece dota2 denedim ve herhangi bir kasma ile karşılaşmadım onun dışında herhangi bir oyun yüklemem ve oynamam da zaten iş ve okul için ise harika bir bilgisayar olacağı kesin bir de yoğun işlem yaparken ya da oyun oynarken fan sesi duyabiliyorsunuz. görünümü ise oldukça cool.
  • iyi cihaz hoş cihaz ama fan susmuyor. bilgisayarda çalışan uygulama olmamasına rağmen fan susmuyor. çok enteresan...

edit : fan problemini güç ayarlarından çözdüm. yüksek performans yerine dengeli profili seçince sorun çözüldü.
  • fiyat ve okuduğum iyi performans yorumlarına bakarak, aşağıdaki teknik özelliklere sahip modelini sipariş verdiğim bilgisayar.

huawei matebook d 14, core i7, 14 ınch, 512gb ssd, 16gb ram, 10th generation, space grey.

ürünü kullandıktan bir süre sonra performans yorumu için bu entry editlenecektir.
  • yaklaşık bir 10 gün kullandım ama hiç hoşuma gitmediği için iade edeceğim ürün.

öncelikle tasarım inanılmaz kibar ama sadece o kadar.
    ara sıra yüksek fan sesi, sesin cihazın altından gelmesi, ısınması ve çok stabil olmaması falan.

hoşuma gitmedi. sanki bir sıkıntı var bu cihazlarda çözemedim.
  • son derece beğendiğim laptop.

yüksek grafik isteyen oyunları oynamadan edemem diyorsanız entry’nin kalanını okumasanız iyi olur.

öncelikle aylardır hafif ve ince bir ultrabook arıyordum ve bu konuda alternatifler eskiye göre epey çok. öncelikle cihaz gerçekten şık.

ekran inceliği ve klavye tasarımı gibi videolardan belli olan özelliklerine çok girmeme gerek yok ancak klavyesi için şunu söyleyebilirim. macbook’tan taklit ettilerse eğer çok başarılı olmuş bravo.

parmak izi okuyucusundan güncel bir smart phone gibi randıman alabiliyorsunuz, yani oldukça hızlı.

port sayısı beni çok mutlu etmedi, kamera vs. kullanmam o yüzden kart okuyucuyu daha önce hiç kullanmadım desem yeridir ancak, eski tip usb girişlerin ikisinin de 3.0 olmasını beklerdim. ama huawei’nin sitesinden alındığında yanında gelen bluetooth mouse dongle olmadan çalıştığından, benim için port sayısı yeterli oldu.

mouse demişken, bu mouse özelinde değil de bluetooth mouselar genelinde konuşmak gerekirse, ben tepkime hızlarını pek tutmadım açıkçası, çok problem değil ama eski tip receiver ile çalışanlar tıklamayı daha hızlı iletiyor gibi geldi bana. bu arada yanında gelen mouse’un kod numarası af30. ortalama kalitede olduğunu düşünüyorum.

işlemciye gelirsek ryzen 5 3500u ‘ya şu sıralar güncel laptopların bir çoğunda rastlayabilirsiniz. beni oldukça memnun bıraktı ama ben düz bi kullanıcıyım bunu unutmamak lazım, spotify, youtube, excel, outlook ve browserın dışında bir şey kullanmıyorum. benim gibi amd konusunda cahil olanlara şöyle söyleyebilirim, işlemcinin inteldeki karşılığı ortalama bir i7 8. nesil ya da i5 10. nesil gibi düşünebilirsiniz.

ekran bileşeni konusunda, harici bir ekran kartı yok, ama işlemciyle tümleşik vega 8, muadili nvidia tümleşik ekran birimlerinden daha iyi diyor gavur youtuberlar. onların yalancısıyım. ama aramızda oyuncu arkadaşlar varsa, öyle fps saymayı sevenler bir baksın derim.

hoparlörler klavyenin hemen arkasında kalıyor ama ses seviyesini ortalamanın üzerinde buldum. %45 üzerine hiç çıkmadım. ama tabi zevkler renkler. sesin kalitesini ölçecek kulak yok bende, ama bir kulaklık performansı beklemeyin tabi.

meşhur kamera. cidden tuhaf bir yerde. sevdim mi? zinhar! ama şunu da söylemeli, kamera bantlamanın geleceğin alışkanlıklarından olacağını düşünmemden ötürü, gelecekte bir tık daha sevebilirim diyorum. ama şunu diyeyim çirkin gösterme garantili. ya da ben...neyse.

en sevdiğim özelliğine geleyim. batarya performansı. gerçi bundan önce kullandığım laptop her ne kadar 10 yıl önceki bir samsung olsa da ben oldukça verimli buldum. henüz 3 kez tam doldurup, %5 e kadar tükettim. 10’ar saat ekran süresi aldım. peki nasıl aldım? müzik dinledim, dizi izledim, youtube bataklığında fink attım, excelde çalıştım aynı zamanda, outlook kullandım. şu süre içerisinde kapalı ortamdaydım. ekran parlaklığım %65 civarıydı. tasarruf modunda kullandım. benim kullanım senaryomda hiç bir kasılma yaşamadım. ama uğraşan yaşayabilir. dediğim gibi yüksek beklentilerim yok. eğer sizin için pil önemliyse, d15 le bunun arasında kaldıysanız düşünmeyin bunu alın derim çünkü pili %33 daha büyük ve ekranı daha küçük.

512 gb depolama bana yetmez eklemek isterim derseniz 256 gb ile gelen ama yanında bir hard disk slotu boş bırakılmış olan d15’i almalısınız. yine kart okuyucu seçeneği de onda mevcut bunda yok. ayrıca klavye aydınlatması da bunda mevcut onda yok. ama ne kart okuyucu ne de klavye aydınlatması benim satın alma kararımı etkilemez şahsen. depolama ve pil çok daha önemli benim için.

muadili asus ve acer modelleri de vardı onlara da göz atmıştım ama tasarım olarak gözüme daha çok girdi açıkçası, yine zevkler renkler.

he bir de yanında çanta da verdiler baya huawei markalı laptop çantası. gri renkli, ortalama kaliteli bir çanta, benim o boyutlarda çantam yoktu işime geldi ama herkese gelmez tabi.

ha bir de bluetooth hoparlör hediyesi vardı avuç içi kadar ama ses seviyesi ciddi yüksek, beni oldukça şaşırttı. babam el koydu.

bir de önceki entrylerde arkadaşlar fan sesinden şikayetçi olmuşlar, ara ara kulaklarımı dayayınca duyabileceğim bir fan sesi var da bundan şikayetçi değilim, pek duyamıyorum açıkçası. ama tabi dediğim gibi benim kulaklar sıkıntılı.

neyse son bir fiyat performans notu verelim tam olsun. 8,5/10

kanalıma abone olmayı unutmayın. muç.
  • almayı düşündüğüm ancak kampanya sebebiyle düşünmeye çok vaktimin olmadığı cihaz.

öncelikle 2017 den beri macbook pro kullanıyorum. sadece akademik amaçlarla kullandığım için bu güne kadar ekstra bir bilgisayara ihtiyacım olmadı en kötü bootcamp ile windows kullanıyordum. ancak artık yetersiz gelmeye başladı. örneğin uyap a girişte sıkıntı yaşıyorum oyun vs oynayamıyorum. (oyun dediğimde de pubg) bazı çizim programlarını çalıştırmıyor. bu sebeple windows işletim sistemli bir bilgisayar arıyorum.

kampanyalı modelde amd ryzen işlemci varmış benim onunla da ilgili ekşi sözlük başlıklarını okuyarak elde ettiklerim dışında bir bilgim yok.

özetle ekstradan yapacağım şeyler 3d max gibi programlar kullanıp pubg tarzı birkaç oyun oynamak.

bilgisayar hakkında bilgisi olanlar bu işler için yeterli olup olmayacağı konusunda yardımcı olursa sevinirim. ayrıca bütcem 7bin başka önerilere de açığım.