şükela:  tümü | bugün
  • bugün arkadaşıma aldığımız cihaz. şenova diye çıktık yola tipini beğenmedik elinizde başka ne var diye sorduğumuzda yeni geldi denemek ister misiniz derken, tipi güzel renkleri canlı ve android 8.0’la geldiğinden bunu tavsiye ettim arkadaşıma.

az biraz kurcaladım, kamerası gece iso çekimlerinde nispeten zayıf görünse de (pro modunda bunu kendiniz iso değerleriyle oynayarak daha güzel fotoğraflar çekmeniz mümkün) çift kamera özelliği, fotoğrafa derinlik katacaktır.

bataryası 3000 mah. 5.7 “ telefon için fena bir değer değil.
    ram 3 gb hafıza 32 gb.

değerler güzel görünüyor.

arkadaşım için radyo olmazsa olmaz özellikti ve radyosu da mevcut.

ağır çekimi desteklemese de hızlı çekim modu mümkün. kullanıcı arayüzü gayet akıcı ve temiz. arkadaşım kullandıkça ben de mıncıklarım telefonu editlerim.
    teknosa’da bedava 1 yıl kasko ve buna ek olarak 1 yıl uzatmalı garanti hediye de ettiler. bu açıdan verdiğiniz fiyat için aklınızda soru işareti bırakmıyor.

parmak izi okuyucu mevcut ve konumu da başarılı. arka kısımda rahatlıkla parmak atabileceğiniz yerde konumlandırılmış.

arkadaşım huawei’nin kronik sar değerini bildiği için telefonu kurulum yaptıktan sonra 2 dakikalık konuşma sonrası sağ kulağı eridi :)

kutu içeriği: standart kulaklık, hızlı şarj adaptörü ve usb 2.0 kablo vs.
  • ülkemize sessiz sedasız giren bir fiyat/performans modeli akıllı telefon.

xiaomi almak isteyen ancak ithalatçı garantiden dolayı çekinen çoğu kullanıcıya hitap edebilecek bir model. zaten huawei'in ülkemizde satış sonrası ve müşteri ilişkileri konusunda önemli adımlar attığı da fark edilmeye başlandı.

telefonu ön plana çıkaran detaylardan ilki, 5.65" gibi alışılmışın dışında bir ekran boyutu olması. 18:9 formatında, %76 ekran/kasa oranına sahip fhd+* ips lcd bir ekran yerleştirmişler. şu anda kullandığım 5.5"'lik telefonumdan en-boy-genişlik olarak daha da küçük değerlere sahip, 5.65" olmasına rağmen kompakt.

işlemci olarak kendi üretimleri ve orta segment için gayet yeterli donanımlar olan 16 nm*kirin 659 ve gpu olarak da mali-t830 tercih edilmiş. arkada 13 mp ve 2 mp şeklinde çift kamera bulunuyor ve bununla bokeh efektli fotoğraflar çekebilirsiniz. parmak izi okuyucu da arkaya alınıp, ön çerçevelerden yer kazanılmış.

android oreo* ile gelmesi; android p ve belki de q alacağını göstermesi açısından önemli. emui olarak da kutudan 8 ile çıkıyor. 3 gb ram ve 32 gb hafıza ile de arayüz olarak akıcılıkta hiçbir problem yaşamayacaktır.

gelelim kağıt üstündeki eksilerine, öncelikle hızlı şarjı desteklememesi büyük bir eksiklik. 3.000 mah ile günü çıkarır ama gün içinde acil durumlarda üzer. ikinci ve daha önemlisi ise kamera performansının vasat ile orta arası olması. özellikle düşük ışıklarda başarısız bulunmuş, örneklerde rezalet derecesinde fotoğraflar var.

bu fiyat bandında, garanti kafanıza takılmıyorsa xiaomi mi note 3 daha iyi bir seçenek gibi duruyor. ama telefondan beklentisi belli olan, garanti konusunda takıntılı eşe dosta şık ve hızlı bir model olarak gönül rahatlığıyla önerebilirsiniz.
  • apple iphone 7'nin günü zor çıkarttığı kullanım senaryosunda şarjı 2 (iki) gün gitmektedir. üstelik pil tasarruf modları devre dışı ve ekranı fhd+ çözünürlükte tutulmasına rağmen.

en güzel tarafıysa iphone 7'ye nazaran oyun oynamayan birisi için ekranı, ses kalitesi, pil ömrü ve performansı* olarak fersah fersah ilerde olmasına rağmen yarı fiyatına satılmasıdır.
  • 3.000 mah bataryaya sahip olan telefon.

1.960 mah bataryalı iphone 7’den daha uzun şarjının gitmesi normal o yüzden.
  • iphone 7'den %50 daha büyük kapasiteli batarya taşıyan ama daha büyük ekranına rağmen %100+ daha fazla pil ömrü sağlayan telefon.

p smart daha zayıf bir soc'e sahip olsa da, aradaki bu fark normal değil. aynı kapasitede pile sahip olsalardı dahi, p smart daha uzun pil ömrüne sahip olacaktı.

(bkz: matematik)
  • birkaç gün önce aldığım çok memnun olduğum telefon. ekranı, kamerası, akıcılığı ve özellikle pil ömrüyle gönlümü fethetti. tüm gün yoğun kullanımıma rağmen günü yüzde 30 şarj ile tamamlıyorum. (sabah 7.30 gece 23.30) bu telefon böyle ise amiral modelleri nasıldır düşünemiyorum bile. huawei bence samsung'un tahtını ele geçirerek android'in lideri olacaktır.

edit: imla
  • 35gündür kullandığım süper telefon
  • dün itibariyle sahip olduğum telefon. telefondan cok android hosuma gitti. özellikle emui arayüzü ios benzerliği dikkatimi çekti. kaliteli duruyor. swiftkey'i silinmeyen uygulama olarak getirmek çok saçma. gboard kurunca rahatladım. vatan'da an itibariyle 1499 tl. bu fiyata oldukca iyi cihaz. sistem 1gbdan birazcik az ram yiyor onu da belirteyim. uzun süreli kullanımda da üzmez umarım.
  • zaten arkadaşlar detaylıca yazmışlar. hepsine katılıyorum.
    bi eksisinden bahsedeceğim sadece;
    abi o kamera camı nedir ya? bildiğin dışarıda. yani telefonu masaya koyunca direk kamera camının üzerine koyuyorsun. ince telefon yapacaz diye kamerayı dışarıda bırakmışlar. saçmalık... resmen nasıl olsa kılıf takacaksınız deyip yapmışlar gibi. kılıfsız o camların uzun ömürlü olmasına imkan yok.
    bu cihaz iphone 6 plus tasarımına sahip, iphone'u beğeniyorum ama ios kullanamıyorum, o kadar param da yok diyenlerin satın alabileceği f/p ürünü huawei.

edit: kamerası berbat. rezil bi kamerası olduğunu huawei'nin kendisi de kabul etmiş olacak ki web sitelerinde bu cihazın tanıtım sayfasında fotoğrafların altında "gösterilen fotoğraf bu ürünle çekilmemiştir." yazmışlar. rezalet, skandal...
    link
    edit2: durup durup bu telefonun kamerasına sövesim geliyor. 1.3 mp'lik webcam gibi namussuz.
    edit3: batarya ilk 1 ay ultra süper hiperdi, aşmıştı, efsaneydi ama 1 ayın sonlarına doğru gözle görülür biçimde ömrü kısalmaya başladı.