şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 6.21' 2340x1080 piksel ekran, ekranda damla çentik, 4*+4* çekirdekli kirin 710 soc, 13mp+2mp arka ile 8mp ön kamerası ve android 9 ile orta segmentin en iyi cihazlarından birisi olacak gibi görünüyor.

şu anda yurtdışı ön sipariş fiyatı 249 euro, türkiye fiyatı açıklanınca editlerim.

çıktığında her ne kadar elimdeki huawei p smart'dan memnun olsam da ablama verip bu yeni modele geçebilirim*

edit: telefonun fiyatı açıklandı ama ben birkaç gün bekleyip öyle yazmak istedim. tavsiye edilen satış fiyatı 2400tl, vatan bilgisayar'da 2200tl, n11'de 2100tl. zamanla 2000tl altını göreceğini düşünüyorum.

p smart 1600tl tavsiye edilen fiyatla çıktığı hafta n11'de 1300tl'ye almış birisi olarak söylüyorum. çok güzel bir telefon ama biraz bekleyin.
  • 6.21' ekran ile phablet kategorisine girebilecek telefon.
  • dün 2200 liraya media markt'dan satın aldığım üründür. eğer 4.5g uyumlu hattınız yoksa cihaz hattınızı görmeyecektir.
  • daha önce yıllarca iphone kullanan şahsımı memnun eden telefondur.

gözlemlerime gelirsek, tasarım yönünden beni tatmin etti. ön yüzün neredeyse sadece ekran olması ilginç bir hissiyat veriyor. ayrıca günlük telefon şarj etmekle uğraşmıyorum. p20 pro, mate 20 pro kim bilir kaç gün gidiyordur. düşüncesi bile heyecan verici.

tek eksisi hızlı şarj yok.

şimdilik bu kadar. bir sorun görürsem burayı editlerim. sonuç olarak oldukça iyi fiyat performans ürünü.

edit: ahizeden az ses geliyor. ayrıca hoparlör performansını pek beğenmedim.
  • uzun yıllar iphone kullandıktan sonra ilk android telefonum.
    batarya derdi olmadan telefon kullanmak güzel bir durummuş. günde 2-3 kere şarj ederken iphoneu şimdi yatana kadar şarj ihtiyacı duymuyorum
    fiyat performans olarak gayet memnun kaldım. orta segment için ideal bir telefon
  • babama aldık. günlük işiyle ilgili sıkıntısız telefon şuana kadar. satan 2 yere sordum bildirim ışığı var mı diye 2 yerde yok dedi, oysaki telefonda var. şarjı güzel gidiyor, takıntı yaşatmadı. tek eski yanı belki arkası çok hızlı çiziliyor özellikle mavi renkte çok belli. o yüzden kılıfa almak şart. tam bir f/p ürünü.
  • reklamı gayet güzel.

(bkz: huawei p smart 2019 reklam filmi müziği)
  • reklamını ve reklam müziğini beğendiğim ürün. müziği sırf bu telefon için özel olarak yapmışlar ve yamulmuyorsam yaylı tanbur kullanmışlar. “seninle aynı modda” mottosu da sana senin müziğinle, senin coğrafyanın güzelliklerini öne çıkaracak kamera özellikleriyle ulaşıyoruz mesajı başarılı.
  • iki gündür kullandığım telefon. kullandıkça buraya deneyimlerimi yazacağım. eski telefonum samsung galaxy note5'ti. note5 an itibariyle 2300 tl'ye, p smart 2019 ise 1773 tl'ye satılıyor. 1648'tl'ye kadar düştüğünü gördüm. bilginize.

teknik karşılaştırma

öncelikle ikinci önemli konu olan batarya konusundan başlayalım. iki yıldır kullandığım note5'in 3000 mah bataryası aldığım ilk günde sabahtan akşamı zor görmüştü. çok kötü bir bataryası var. p smart 3400 mah'a sahip. şarjının fazla gitmesinin asıl sebebi 400 mah'lık fark değil. tahminimce emui işletim sisteminin çok sağlam bir enerji tüketimi prensibi var. merak edenler şuradan bakabilir.

bataryası mükemmel. sadece bunun için bile sıfır bir note5 yerine p smart 2019'u tercih ederim. sabah 7:30'da şarjdan çıkardığım telefonun gece 00:40'daki bataryası %24'tü. gün içinde çok fazla telefon kullandım. öğlen arası bol bol youtube videosu izledim. yoğun kullanmama rağmen dedikleri gibi şarjı inanılmaz.

en önemli konu olan dayanıklılık. note5'i spigen kılıf ile evde yere, dışarda betona ve asfalta defalarca düşürdüm. bana mısın demedi. p smart 2019'a da kılıf aldım ama spigen kılıfı henüz yok. umarım yakın zamanda çıkarırlar ve satın alırım. iki günlük kullanım boyunca düşme yaşamadım. dayanıklılık konusunu çok merak ediyorum. editleyeceğim ilk noktalardan biri bu olacak.

ram'i 3gb ama herhangi bir ram sorunu henüz yaşamadım. birkaç program arkaplanda aynı anda çalışmasına rağmen takılma olmadı. bu da emui sayesinde olabilir.

note5'in kamerası daha iyi. 4k video çekebiliyorsunuz ve 1080p video çekimlerinde jiroskobik sarsıntı önceleyici özelliği var ki şahane bir özellikti. p smart ile maksimum 1080p video çekimi. fotoğraflarda da note5 daha iyiydi diyebilirim. huawei'n reklamı sadece fotoğraf üzerine yapması da enterasan. ai (yapay zekâ) fotoğraf çekimi özelliği olmasına rağmen öyle bildiğiniz süper bir etkisi yok.

kapasite konusuna gelelim. note5'te 32 gb bir süre sonra hiçbir şeye yetmemeye başlıyor. p smart 64 gb ile rahat bir nefes almamızı sağlıyor. note5'te microsd kart kullanmayacaksınız 4k videoların pek bir anlamı kalmıyor.

ekranı inç olarak note5'ten daha fazla olmasına rağmen daha dar bir arayüzü var. bu başta size rahatsızlık verebilir. bu yüzden ekran boyutuna aldanmayın derim. note5 bu konuda bi nebze daha iyiydi ama telefonu elinizle kavramanız zor oluyordu. bu sebeple elde tutulması açısından p smart 2019 daha iyi.

uygulamalar ve kullanım kolaylığı konusu. arayüzü note5'e göre daha iyi. uygulamalar hızlı açılıyor ve daha önce de dediğim gibi henüz ciddi bir takılma, tıkanma, ısınma, çökme problemi olmadı. birden fazla uygulama açıkken kare tuşuna basıp ardından çöp kovası simgesine tıklarsanız arkaplan tamamen temizleniyor ve ne kadar temizlik yapıldığını mb olarak söylüyor. bu yönüyle güzel. optimize uygulaması da hızlı çalışıyor. bataryayı sömüren bir uygulama varsa sizi uyarıyor ve arkaplanda çalışmasını engelleyebiliyorsunuz. özetle uygulama enerji tüketimine oldukça önem verilmiş p smart 2019'da

son olarak,

samsung'dan huawei'ye geçecekseniz google hesabınız ile samsung telefonunuzu yedekleyin. böylece huawei üzerinde tüm uygulamalarınızı ve telefon rehberinizi kullanabilirsiniz. benim yedeklerim toplam 2.8 gb'dı. yedekler içinde video ve fotoğraf yoktu. sadece uygulamalar bu kadar tuttu. bilginize

şimdilik deneyimlerim bunlar. kullandıkça editlerim buraları.
  • parmak izi tanıma mükemmel, tasarımı harika, kamera idare eder, bataryası, renk canlılığı, hızı, akıcılığı vs herşeyi tatmin edici fakat ben hayatımda bu kadar kolay çizilen bir arka kapak görmedim. 2 ayda harita gibi oldu.