• uzun süredir ilk kez televizyonda reklamı çıksın diye bekleten ürün olmuştur. çıktığında da istersem paralelde netflixte heyecanlı bir dizi izliyor olayım, kapayıp televizyona mıhlanıyorum. reklamın ve harika müziğin türk elinden çıkması ayrıca gururlandırdı.
  • yaklaşık 6 aydır kullanıcısı olup, şarj süresi dışında herhangi bir numarasını görmediğim, xiaomii 5 plus'tan geçmeyi düşündüğüm cihazdır. kırk yılda bir fotoğraf çekmek istiyorum, fotoğrafları beni tatmin etmiyor. yazılımı deseniz ona da ayar oluyorum. uygulama arama bile yok. ek yazılımla oluyormuş, böyle ek yazılım vs indirmeyi de hiç sevmiyorum. standart bir kullanıcıyım. şarjı iyi gitsin, kamerası tatmin etsin, yazılımı doğru düzgün olsun yeterli. bu konuda başlıktaki cihaz beni tatmin edecekse geçmeyi düşünüyorum. bunda reklamın da etkisi büyük. bilgisi olan suserların yeşillendirmesini istiyorum.
    bahsi geçmişken donanımhabercilerin bu xioami fanatikliğine de anlam veremiyorum. söylediniz, aldık, kullanıyoruz lan işte ne bu cihazın bu kadar goy goyunu yapıyorsunuz?
  • benim suan kullandığım cihaz. genel hatları ile iyi, sarj süresi muhtesem, arayüz sevimli, çentikli hali ile bir x görünümü var, kamerası fena değil. al mode seviyorum fotoğrafta. benim için eksi olabilecek bisey varsa o da fotoğraf çekiminin pek çok hos modu var bu güzel ama bu modların çoğu selfie de kullanılamıyor. bir de ara ara minik donma sorunu var 1 ay olduğu halde. orta tussuz telefona da yeni alısıyorum ayrıca bunun da sıkıntılarını yasıyorum. samsung'umu özlüyorum ama bu da güzel.
  • optik görüntü sabitleyicisinin olmaması büyük eksiklik. almaya niyetlendim. yalnız optik görüntü sabitleyicisi olmadığı için vazgeçtim.

ek: bu devirde hızlı şarjın olmayışı ayrı sorun.
  • l-po pil yerine eski usul l- ion pili vardır. bataryasının iyi olması performanslı olmasının sebebi sadece şu an bataryanın yeni olması ve telefonun bataryayı emui sayesinde çok verimli kullanmasıdır. ilk değiştirilmesi gereken şey batarya olacaktır.
  • aynı fiyattaki samsung a7 2018 almak daha mantıklı geliyor
  • huawei p smart 2019, iki haftadır kullandığım telefonum. bu vesileyle almayı düşünenler için telefonla ilgili izlenimlerimi yazmak istedim.

tipiyle başlayalım. ekrandaki damla çentiğe bayılarak aldım diyebilirim. tip olarak gerçekten yakışıklı bir telefon özellikle bir önceki p smart'a göre. elde tutması çok rahat. parmak iki okuması bayağı hızlı. ekran yüzeyinin kapladığı alan da epey fazla, bu sebeple iyi bir izleme kalitesi sunuyor benim gibi telefondan video izlemeye bayılanlardansanız. arkası çizilmesin diye kap kullanmanızı öneririm.

bataryayla devam edelim. 3400 mah'lık bir bataryası var p smart 2019'un. emui işletim sisteminin performansıyla da birleşince cidden acayip bir iş çıkmış ortaya. benim gibi instagram, twitter, youtube arasında mekik dokuyan bir telefon bağımlısı için bir gün rahat yetiyor, hatta bitmiyor bile. telefon konusunu çok abartan biri değilseniz 2 gün bile gidebilir size.

13 mp + 2 mp arka kamerası, 8 mp de ön kamerası var p smart 2019'un. yapay zekası var kameranın. (ai) bununla birlikte pek çok farklı modda fotoğraf çekme imkanı sağlıyor. ben pek fotoğraf meraklısı olmadığım için çok arayacağım bir şey değil ama kamera için genel olarak tatmin edici diyebilirim, özellikle de böyle orta sınıf bir telefon için gayet iyi.

3 gb ram'i 64 gb da dahili hafızası var. 56 uygulamayı art arda açmak gibi bir çılgınlık yapmadığınız sürece gayet yeterli bir ram bence. 64 gb hafıza kafayı rahat tutuyor. on binlerce fotoğrafı telefonda tutmak isteyenler için 512 gb'a kadar artırılabilen bir hafızası var. benim işimi 2-3 sene hiçbir şey silmeden görür.

dediğim gibi telefonu iki haftadır kullanıyorum; henüz ne bir ısınma, ne bir uygulama hatası, ne bir çökme, ne bir kasma yaşadım. arayüz, uygulama geçişleri vs. gayet güzel. emui işletim sistemiyle telefonun fiziksel uyumu çok iyi olmuş, bunu hissettiriyor.

sonuç olarak huawei tam bir fiyat performans ürünü çıkarmış ortaya p smart 2019'la. şu devasa hayat pahalılığında 1800-2000 tl bandında alınabilecek en iyi telefonlardan biri bence.
  • ilk gün izlenimi f/p ürünü olduğudur. ekranını çok beğendim. artılar ve eksileri ileriki günlerde ortaya çıkar.

1.edit: iphone 6'dan sonra hız, batarya performansı, fotoğraf/video kalitesi olarak muhteşem geldi (göreceli olarak yani). eminim en üst seviye android'ler ve iphone 8 ve üstüne göre kötüdür. ama ben uçuyorum yeminle. sadece malzeme yapısı anlamında, iphone'un verdiği kalite hissinden çok uzak diyebilirim.
    android kendini çok geliştirmiş bu arada. huawei de ios çakması arayüz ile bu durumu taçlandırmış.
    memnuniyet eğrimin düşeceğini tahmin ediyorum öte yandan. zira android.

2.edit: hafta sonu, güzel havayı değerlendirmek için dışarı çıktık; tabii bol bol fotoğraf ve video çektik. sonuç: açıkçası bu telefonun kamerası kötü ise ben yıllarca iphone ile tost çekmişim diyebilirim. videoda eıs yok, ama yine de stabilitesi hiç fena değil. öte yandan, işletim sistemi akıyor.
  • gsmarena rating'i yerlerde sürünen model.

bu kadar reklam bütçesi ayıracak yerde, 4 gb ram ve daha yüksek çözünürlüklü kameraya sahip bir telefon olarak sürmeleri daha iyi olurdu.

buna verilecek parayla xiaomi redmi note 6 pro alıp, daha özellikli 4 kamera, 4 gb ram ve daha yüksek batarya kapasitesine sahip olabilirsiniz.

ya da türkiye'ye gelmesi için biraz bekleyip aynı paraya xiaomi redmi note 7 veya az bir farkla xiaomi redmi note 7 pro alınabilir.

huawei reklama yüksek bütçe ayırınca, f/p özelliğini kaybetmeye başladı. sonuçta o para müşteriden bir şekilde çıkarılacak. 4-5 sene önceki cazibesi yok artık; meizu, xiaomi ve oppo f/p olarak çok daha iyiler.
  • alınmaması gereken telefon kötü ram yönetimi sebebi ile arkaplanda 2 uygulama bile aynı anda calistiramiyorsunuz. uygulamalar arası geçiş yapınca bir önceki (whatsapp instagram dahil) yenileniyor (refresh) ve tüm yaptıklarınızı kaybediyorsunuz. 2 sene önce aldığım aynı markanın telefonunda böyle bir sorun yok. kututan çıktığında maksimum 300-400 mb kullanılabilir ram kalıyor size. o sebeple almayın.
hesabın var mı? giriş yap