şükela:  tümü | bugün soru sor
  • huawei p20'nin 5.2 inch'lik, eski p9-p10 boyutlarındaki hali. lite olarak mid-range fiyat hattında yer alsa da aslında epey high end-flagship özellikler içerir.
  • vodafone a hat tasıyınca 1800 tl ye alinabilen telefon. tam bir f/p canavri
  • şu sıralar f/p bir telefon ihtiyacı duyduğumdan bugün mediamarktda denediğim, tasarım olsun, akıcılığı ve s. beğendiğim telefon. 2400 lira gibi bir fiyatı var cihazın ve benim de bütçem neredeyse bu civarlarda.

kafamın takıldığı konular, kendisinden 200 lira ucuz olan huawei mate 10 lite ile aynı chipsete sahip olması: hisilicon kirin 659.

boyut olarak mate 10 lite daha büyük. kasa olarak demir, p20 lite ise plaslik. ekran kaliteleri aynı.

ikisi de çifte kameraya sahip ve pek bir farkları yok. grafik işlemcisi de tamamen aynı: mali-t830 mp2.

p20 lite'nin bir tek 64 gb dahili hafıza, 4 gb ram çeşidi mevcut iken, mate 10 lite'da 256 gb'a kadar yükseltilebilir. bataryada da 3000 mah vs 3340 mah ile mate 10 lite üstün.

şimdi teknik özellikleri nerdeyse aynı (mate 10 lite'ın üstün olduğu yerler var) olan iki telefondan niye birkaç ay sonra çıkana 250-300 lira fazla para ödeyeyim ? veya huawei niye gitmiş aynı telefonu çıkarmış ?

biraz daha sabredip p20 ve p20 pro modellerini beklemenizi tavsiye ederim zira bu telefona şu an bu parayı vermek gereksiz veya erken.
  • 2.400 liradan piyasaya çıkan daha 1 ay olmadan 2.000 altına düşen telefon. şuan en uygun 1.975 liraya satılıyor. huawei şaşırtmadı. en çabuk değeri düşen marka.
  • orta sinif cihazin 2000 kusur lira olmasi ayri facia bir de fiyat performans cihazi yazmislar hakkinda. dunyanin en kazik cihazi olmasi muhtemel halbuki. huawei'yi marka yapan hic bir ozelligi tasimayan, iphone cakmasi cin markalarindan farksiz bir telefon hele o fiyatlara asla alinmamasi gereken telefon.

nokia 8, sony xperia xz premium, sony xperia xz1 vb bir suru flagship kendisi ile ayni fiyata satiliyor. kendisinden zibilyar defa daha iyi telefonlar.

ayni klasmanda ise xiaomi mi note 3 fersah fersah ustun bu telefondan.

daha mi 6 veya oneplus 5t'den bahsetmedim bile nitekim turkiye garantileri yok.

uzun lafin kisasi keriz yolma telefonudur samsung a serisi ile beraber.
  • beklendiği gibi huawei p20 pro çıktığı gibi fiyatı bir anda 2400 liradan 1900lara inmiştir.
    neredeyse 500 lira fark yani.

(bkz: #76370653) burada kıyasladığım ve tasarım dışında neredeyse hiç bir farkı olmayan huawei mate 10 lite da 400-500 lira değer kaybetti ve alınması tamamen mantıksız oldu.

ben, huawei p20 de piyasaya çıktıktan sonra fiyatının biraz daha düşeceğini ve 1500lere kadar geleceğini düşündüğüm için şu an elimdeki samsung j7 primeı değiştirme gereği duymadım.
    o sıralarda mate 10 lite da artık 1000lere kadar iner ve bence piyasadan çıkarılır.
    zira 1 yıl farkla çıkıp donanımsal olarak aynı olup tasarımı daha kötü olan telefonu letgo ve s. dışında kimse almaz.
  • rusyada ki fiyati an itibariyle 290-300 dolardir.
  • sevgilimin sorunlu telefonu.

aradığımda telefon açık olmasına rağmen çalmadan kapanıyor. gün içinde birkaç kez olabiliyor bu. bazı günler hiç olmuyor, sorunsuz çalıyor. aynı sorunu yaşayanlar yeşillendirirse bahtiyar olurum.
  • 2.5 senedir kullandığım (bkz: iphone 6) telefonumun yerine almayı ciddi ciddi düşündüğüm cihaz. fakat ios sonrası android travması yaşayıp yaşamayacağım konusunda kararsızım

--- spoiler ---

edit: bugün kararsızlığımı bir kenara koyup aldığım telefon. avantajları tabi ki var ama dezavantajları düşük ışık fotoğraf performansı zayıf ve google play store çöp uygulama dolu.
    --- spoiler ---
  • sahip olunan ürünü abartma hastalığına gerek yok. iyi hoş cihaz. lite model zaten orta seviye diyelim. kamera uçuyor kaçıyor ötesi yok demek saçma. p20 var p20 pro var daha aynı marka adı altında. zenfone 5 var mate 10 lite var aynı segmentte.
    edit:
    evladım neden silip kaçıyorsun?