• bu telefon ile çektiğim, üzerinde herhangi bir ayar yapılmamış iki fotoğrafı örnek olarak paylaşmak istiyorum:

gündüz otomatik modda çektiğim bir fotoğraf:
    https://eksiup.com/48ea9138921

gece modunda çektiğim kanlı ay fotoğrafı:
    https://eksiup.com/582366f4518
  • üç gündür kullandığım telefon.

telefonun incelemesini yazacağım, teker teker özellikleri yazıp aynı zamanda diğer telefonum olan xiaomi mi6 ile karşılaştırmasını yapacağım.

telefonun boyutu: 6,1 inc ekranı var. ben şahsen büyük telefon kullanmayı seven birisi değilim. kullanacağım en büyük telefon mi6 boyutunda olsun derdim, hala da değiştirmiş değilim fikrimi. telefon mi6'dan 1 cm yükseklik, yarım cm kadar da genişlik olarak daha büyük. ben kabul ettim bu haliyle ama daha ufak olmasını tercih ederdim.

ekran: ekran/kasa oranı çok iyi. çentikli bir ekranı var. ama güzel bir şekilde çentik olayını kapatma imkanı vermişler. komple kararmıyor o kısım ama çentik olayı kısmen ortadan kalkıyor. bunu dert eden olursa rahat olsun. ekran çözünürlüğü fhd+. 2240x1080. istenirse hd+ olarak da düşürme imkanı var. 1493x720 bunun da oranı. bu seçeneği pil ömrünü uzatmak isteyenler için koymuşlar. ekranı çok güzel. amoled ekran kullanıyor telefon. bunun pil ömrüne etkisi de çok iyi. parlaklık ve renk canlılığı da muazzam. ekranı gerçekten güzel. ekran/kasa oranını düşüren tek unsur var o da ekranın altına parmak izi okuyucu koymuşlar. mantıklı mı olmuş? kesinlikle evet. ben hala parmak izi okuyucunun yüz tanımadan daha iyi olduğunu düşünüyorum.

telefonun malzeme kalitesi: muazzam. telefon biraz ağır. 170gr civarıydı sanırım. mi6 da bundan bi 7 gr falan azdı ama telefon boyutu göz önüne alınınca normal. renk seçenekleri, cam kalitesi kenarlardaki alüminyum kalitesi vs. muazzam. tam anlamı ile premium bi telefon.

telefonun donanımı: işlemci olarak aralık ayında çıkan kirin 970 kullanılmış. işlemcinin en büyük avantajı yapay zeka. yapay zeka en efektif olarak kamerada işlem görüyor ama onun dışında sizin alışkanlıklarınıza göre arka planda çalışan programlara da etki ediyor. bu da pil ömrüne ve performansa güzel etki ediyor. işlemci tarafında en iyisi şuan iphone x'in işlemcisi. sonrasında samsung'un ve qualcomm'un güncel işlemcisi 845 geliyor. ben bu işlemciyi snapdragon 835 ile aynı ölçüde değerlendirmiştim ama işin içine huawei'in arayüzü girince iş değişiyor. gerçekten telefon çok hızlı. bu konuda hakkını yemişim. bunun yanında 6gb yüksek hızlı bellek var. arayüz bellek konusunda çok kararlı. pek kaynak harcamıyor. mi6'da da 6g vardı ama orada ortalama yükte 4gb ram kullanırken p20 3gb kullanıyor. buna yapay zekanın da etkisi olduğunu düşünüyorum. telefon standart olarak 128gb hafıza ile geliyor. bence 64 bile yeterliyken 128 çok çok yeterli. telefonda harici kart takma imkanı yok ama gerek de yok.

pil ömrü: şimdi pil 4000mah. yani piyasa ortalamasının bariz çok üstünde. pil zaten yüksek, ekran büyük olmasına rağmen amoled olmasının etkisi ile çok yüksek sarj süresi veriyor. şahsi fikrim piyasadaki en iyi pil ömrü bu telefonda. telefonu etkin kullanan oyun da oynayan birisiyim. xiaomi mi6 da çok iyiydi. bir günü dolduruyordum onda. gerçi son güncelleme telefonun canına okudu ama yine de mi6 pil ömrü olarak çok iyi bir telefondu. aynı şekilde kullandım bu telefonu da. mi6'nin %30 kaldığı yerde bunun şarjı %60+ şekildeydi. yani muazzam. ama olumsuz kısmı da mi6 1 saat gibi bir sürede şarj olurken bunun şarj olması süresi 2 saate yakın. tamam, yaklaşık %25 civarı daha büyük bi pil var bu cihazda. birisi 3350 diğeri 4000. daha geç dolması normal ama asla ve asla mi6 kadar hızlı şarj etmiyor. bundaki en büyük etki huawei'nin kendi hızlı şarj teknolojisi olsa da snapdragon 835'in quick charge 3,0'ın yanından bile geçmiyor bence. yani toplamda bakarsak telefonun şarjı muazzam dayanıyor ama şarj olma süresi uzun.

kamera: özellikle sona bıraktım bunu ama böyle bi şey yok. şuana kadar yapılmış en muazzam kamera teknolojisi bu telefonda. zaten leica mercekler. dünyanın en iyisi belki. ama huawei gerçekten muazzam desteklemiş bu mercekleri yazılım ve işlemcisi ile. geçen bi gece çekimi yaptım bi arkadaş istedi diye. normal çekim yaptım ilk, güzel. ama gece çekimi moduna alınca fotoğrafı çekmek 4 saniye falan alıyor. önce ışığı topluyor sonra yerine oturtuyor fotoğrafta. arkadaş arabasının önünde çekmemi istemişti kendisini. arabası bmw 320. normal çekimde farlar parlak görünüyor, gece çekim modunda angel eye farlar bile direk slr ile çekilmiş gibi. gündüz çekimi zaten efsane ki bu konuda kötü telefon görmedim kolay kolay. olay gece çekiminde değişiyordu. efsane kere efsane. yüz tanıma olayını da kamera başlığında yazayım dedim çünkü adamların iddialı bile olmadıkları konuda benim gözlemim iphone x'ten bile iyi çalışıyor. muazzam hızlı. tek değişik yönü iphone devamlı aktif bu teknolojide. sen cebinden çıkarıp direk yüzüne tutarsan telefon "galiba beni kullanacak" diye uyanıyor. iphone bu noktada heran beklemede. ama telefon açma tuşuna basınca ekran daha tarama yapmadan sanki açılıyor. bozuk mu, dandik mi diye baktık, yok. 5 kişi denedi açmıyor, sadece benim yüzüme tepki veriyor. yanlışlıkla telefonu çapraz, ters tutsan da fark etmiyor, yine açılıyor telefon. muazzam. ben bunu kamera+yapay zeka+ara yüz başarısına yordum. gece de olsa açılıyor valla sorun görmedim bu konuda hiç.

parmak izi tarayıcı: buna ayrı başlık açtım çünkü hangi bölümde anlatsam bilemedim. güncel telefonlarda ekran/kasa oranını arttırmak için parmak izi tarayıcı telefonun arkasına koyulmaya başladı. valla kimse kusura bakmasın iphone x ne kadar güzel bir telefon olsa da yüz tanıma ve telefonun altındaki tuş eksikliği bence yaşanıyor. alışılabilir elbette ama birazcık daha büyük bi ekran için değmez bence o eziyete. mutlu şekilde kullanan vardır elbette. benim iphone almama sebebim sevmemem. android daha rahat hissettiriyor bana kendimi. çok saygı duyduğum tarafları var. ama bence huawei'nin yaptığı gibi altta 1.5 cmlik boşluk bırakıp oraya bi tuş ve aynı zamanda parmak izi okuyucu koymak bence çok daha güzel olurdu. bence piyasada tasarım olarak en güzel telefonları şuan samsung yapıyor. tabi huawei mate rs porche desing isimli manyak ötesi telefonu katmadan söylüyorum bunu. samsung da parmak izine çözüm bulamadı. bu sefer daha güzel konumlanmış ama bence parmak izi önde olmalı. sanırım bu sorunun en güzel çözümü ekranda parmak izi okuyucu olacak.

sonuç yazmam gerekirse çok güzel telefon. artıları eksileri var. keşke biraz daha ufak olsaydı. ama kullanılmayacak kadar da büyük değil. şahsi fikrim s9/s9+ falan çok gerisinde kalıyor bu telefonun. gerek pil ömrü gerek kamera performansı gerek dizayn olarak p20 pro cidden şuan bence piyasadaki en güzel android telefon.
    daha önce gören olmuştur belki mi6'yı manyak övmüştüm. hala da arkasındayım. p20 pro 800 poundluk telefon. mi6 350 pound.
    alma sebebim ise birincisi xiaomi son 2 güncelleme ile anasını sikti telefonun. özellikle ses konusunda inanılmaz saçmalamaya başladı telefon. yoksa mi6 bozulsa tekrar aynısı alınacak kadar iyi bir telefondu gözümde. ama xiaomi mahvetti. bu kadar güzel telefon yap ama yazılımla mahvet her şeyi.
    ikincisi bu telefonu alırken pre-order yapanlara bose qc35 bluetooth kulaklık veriyorlardı. lan 300-320 pound bu kulaklık. direk 500 pounda bu manyak telefonu almış gibi oluyorsun.
    aldığıma memnunum. cidden güzel telefon. kamerası valla hiçbir telefonda görmediğim kadar iyi. düşünen varsa tavsiye ederim. türkiye'de 5bin tl altına çıkacağını zannetmiyorum yalnız. o paraya da telefon alınmaz.
  • elinde güncellemeyle yavaşlatılmış ioslu cihazlar taşıyan kekoların yeni ağlama duvarı.
  • öncelikle alev gibi yanmayan telefondur. 3 aydır kullanıyorum hayatımı bir üst kaliteye çekti. parmak izi sensörünün önde olmasının iyi olması görecelidir. şahsen ben masada dururken telefonu açmak için elime alıp arkasına parmak koymayı tercih etmem, cebinden çıkardıktan sonra da telefonu eline almışken ha arkaya koymuşsun parmağını ha öne bir şey farketmiyor evrim sağolsun tek elde 5 parmağımız olduğu için mobilitesi olan yaratıklarız.

piyasadaki tüm telefonları sırf kamerası ve batarya ömrüyle siler atar bu telefon. ha sanmayın ki böyle dedik diye sadece kamera ve batarya ömründen mi ibaret. diğer teknik özellik değerleri de eğer biraz araştırırsanız ayfonlar dahil çoğu telefondan yüksektir.
  • bir haftadır kullanmakta olduğum telefon. düşüncelerimi paylaşayım:

- öncelikle ekranı çok çok iyi. oled (amoled, super amoled vs.) teknolojisine sahip 1080p ve 1440p çözünürlükte ekranı olan bir sürü telefon kullandım. p20 pro'nun amoled ekranının çözünürlüğü 1080x2240 piksel, uzun kenarı standarda göre daha uzun (16:9 yerine 18,7:9) bir 1080p aslında. fakat telefonu elinizde tutup baktığınızda 6.1 inçlik bir ekran olmasına rağmen 1080p gibi değil, 1440p gibi net, pikselsiz görünüyor. parlaklığı son derece yüksek. renkleri iphone x'in oled ekranındaki gibi kalibre edilmiş, patlamıyor, gayet doğal. benim gibi ips monitörde fotoğraf, grafik çalışıyorsanız aynı sonuçları görmek bakımından instagram vs. için uygun bir tercih olacağını düşünüyorum. hafif yan çevrildiğinde maviye/sarıya çalma problemi de yok.

- telefonun işlemcisi bizzat huawei üretimi olduğu ve ekran çözünürlüğü de 1080p gibi optimal bir seviyede tutulduğu için telefonun performansı iphone'ların donanım-yazılım uyumunu anımsatır şekilde sürekli çok iyi, akıcılık ya da tepki süresi konusunda herhangi bir sıkıntısı yok. screenshot, split view gibi eylemler için konulan gesture'ların bazen ekranın tepki süresini etkilediğini okumuştum, ben böyle bir problem yaşamadım ama gesture'ları zaten kullanmadığım için kapattım (bu arada ben telefonu elime alır almaz default launcher yerine yıllardır kullanmaya alıştığım nova'yı kurdum, telefonu stok android'e en yakın şekilde kullanmayı seviyorum). hiçbir işlemde ya da app'te zorlandığını ya da yavaşladığını görmedim.

- ses kalitesi muazzam. stereo hoparlörler çok yüksek ve net ses çıkarıyor, en yüksek seste dahi bozulma olmuyor. bir telefona göre enteresan bir şekilde baslar da çok kuvvetli (bu konuda ayrı ve yenilikçi bir teknolojisi bulunan lg g7 ile karşılaştırmak istiyorum bir gün). macbook pro'mdan çıkan sesten aşağı kalır yanı yok neredeyse, video izlerken dolby atmos sayesinde oluşan geniş stereo efekti daha bile etkileyici geliyor şu anda. ekleyeyim, telefon konuşmaları da çok yüksek ve net.

- pil ömrü şu ana kadar kullandığım telefonlar arasında en iyisi olabilir. %100 şarjlı haliyle telefonu onbeş dakika kurcalayıp (instagram, youtube, whatsapp) şarjın hala %100 olduğunu görmek bayağı değişik bir his. şarjı normal bir kullanımla bir günü çok rahat çıkarıyor, iki günü bile zorlayabilir büyük ihtimalle. şu anda şarj %93 iken ultra power saving mode'da (öyle bir mod var) kalan güç 4 gün 11 saat gözüküyor ama denemek lazım tabi.

- kamerası ile ilgili çok fazla şey yazmaya gerek olduğunu düşünmüyorum, özetle çok hızlı, net ve kendiliğinden optimize edilmiş (ayarları kendiniz belirlemek isterseniz de herhelde piyasadaki manuel modu en ayrıntılı telefon bu) fotoğraflar çekiyor. gece modu ayrıca çok başarılı.

- kısaca diğer özelliklerinden bahsetmek gerekirse, parmak izi okuyucusu çok hızlı, ekran kilidinin açılması için sensöre dokunmak yeterli oluyor. üretim kalitesi, eldeyken verdiği sağlamlık hissi çok iyi (yukarıda bükülmeyle ilgili bir tartışma var ama testi izlerseniz aslında telefonun bükülmek gibi bir probleminin olmadığını görüyorsunuz, jerry her videosunda olduğu gibi ön camı kademeli sertlik seviyelerinde kazıyor, bükünce ön cam en sert kazıdığı yerden çatlıyor. arkasını ise kazımadığı için büktüğünde arka cama bir şey olmuyor). bağlantı konusunda bayağı iyi. mobil ağlarla ilgili sıkıntı bulunan noktalarda diğer telefonlara göre daha iyi çekim yakaladığını söyleyebilirim. upload-download hızları sanırım diğer telefonlara göre bayağı iddialı (oneplus 6 ile karşılaştırma videosu izlemiştim, onu bayağı ikiye katlamıştı) ama bunu özellikle denemedim.

(telefonu kullandıkça ve aklıma geldikçe editleyeceğim)
  • öncelikle belirteyim, apple'ın kendi işlemcilerini ürettiği dönemden beri apple ürünlerini kullanıyorum. ekosistemlerine tamamen entegre olmuş bir kullanıcıyım. işte bu telefon, beni bu ekosistemden çıkaran telefon olmuştur.

daha önce android kullanmış ve başaramamış biri olarak çok gidip geldim bu kararı verirken. boşuna para vermeyelim, şimdi bir tarafımızda patlamasın derken hiç de umduğum gibi gitmeyen yeni bir serüven oldu.
    bu telefonu resmen ios kullanıcılarını android'e doğru çalmak için yapmışlar. özellikle launcher emui'nin ios'a olan benzerliği kasıtlı bir hareket. enteresan olan ise sanki çakma bir ios kullanıyormuşsunuz hissi yaratmaması, sanki daha da geliştirilmiş yeni bir ios gibi duruyor. ios'dan gelenlere tertemiz bir geçiş yaratmışlar, çok da güzel olmuş.

telefonu elime aldığım gibi bütün datayı iphone'dan aktarma konusu vardı. huawei bunun için bir uygulama yapmış olsa da çöp, dr. fone switch isimli uygulama çözümüm oldu (39 dolares) ve bütün kişisel verilerim artık yeni telefonumda.
    özellikle bu konunun beni çok sıkacağını düşünüyordum ama çok sorunsuz oldu. hatta fazla temiz oldu, lan?

beni en çok düşündüren konular apple carplay ve apple music üyeliğimle gelen muziklerimdi. apple music zaten android için de varmış, carplay için alternatif ise android auto diye bir uygulama varmış ancak turkiye'de çalışmıyor maalesef.
    benzer alternatifler ne olabilir bilen varsa bir şuku da benden.

apple artık o tasarımcıya, mühendise, doktora, öğretmene hitap eden yaratıcı insan dostu makine üreticisi olmaktan çıkmaya başlamış ve bir statü balonuna doğru yol almıştır. en basitinden, kullandığım ücretli uygulamalara bakıyorum da bazıları google play üzerinde %20-30 daha ucuzken afedersiniz de o tasarım harikası aleti ben nereme sokayım. hani apple'ın iphone cihazlarında öve öve bitiremediği uygulama ve oyunları bunlar! bakıyorum, uygulama ve oyun bazında bir kullanıcı deneyimi farkı da göremiyorum. eee hani biz özledik!

özetle kullanıcı deneyimi konusu android tarafından çözülmüş arkadaş, bunu bana söyleten emui de olabilir başka bir konu da ancak böyle giderse apple yine kendi tahtından edilecek haberiniz olsun ve bu sefer kurtaracak bir steve jobs da olmayacak.

ayrıca belirtmeden de edemeyeceğim, ekmek kadar telefonu hangi cebinizde taşıyorsunuz, hangi arka cebinize sokup unutuyorsunuz da büküyorsunuz ben onu anlamadım gerçekten. kaç bendensiniz olm siz?

uzun kullanım editi: uzunca bir süredir kullanıyorum bu mereti, hazır başlamışken biraz daha yazalım.
    hep övdük biraz da eksilerinden bahsedelim;

şahsen tepedeki çentik olayını seviyorum çünkü tam ekran deneyimini tamamlıyor. ama burada garip bir durum var, telefonun tepesindeki çentiğin kapladığı alan ile alt kısımda bulunan parmak izi okuyucunun kapladığı alan neredeyse aynı. bu da karanlık bir yerde telefonu elinize aldığınızda neresi altı neresi üstü karıştırmanıza neden oluyor. telefonu elinize aldığınızda düz sanıp baş aşağı tutabiliyorsunuz. sorun mu? tartışılır!

diğer bir konu da tam ekran gesture hareketleri. emui 9 sürümüyle bunun vaadini verdiler ama şimdilik play store'da bulunan uygulamalarla bunu çözüyoruz. ekranın en solundan sağa doğru kaydırdığınızda geri gitmesi, en alttan üste doğru sürüklediğinizde de açık uygulamaları göstermesi gibi oyuncaklar isterseniz alternatif çözümler arayacaksınız. emui 9'u beklerim bana koymaz derseniz de ekim sonu gibi bu özelliğin geleceği duyuruldu.

son olarak da android yüzünden mi yoksa emui yüzünden mi bilemediğim uygulama erişilebilirlik özelliklerinin kendi kendine değişiyor olması. sürekli çalışan 2 uygulamam var, birisi malware bytes anti virus yazılımı diğeri de yukarıda bahsettiğim tam ekran gesture hareketlerini düzenleyen t swipe gestures. bu uygulamaların erişilebilirlik ayarlarının sürekli aktif olması gerekirken birisi sürekli kendi kendine kapanıyor. sanıyorum pil optimize ayarlarından otomatik olarak kapanıyor, bir uygulama çok fazla pil harcıyor ise onu otomatik olarak kapatabiliyor.

şarj konusunda ise gerçekten bir canavar. gece yatmadan şarj etmem tüm günü geçirmem için yetiyor. yani telefonu sürekli kullanıyorum, oyun, mail, sosyal medya hepsi var bunun içerisinde, yine de daha yarı yolda bırakmadı. ayrıca ultra pil özelliği de pek leziz. %10 şarj kaldı ve bir arama bekliyorsunuz diyelim. ultra pil moduna alıyorsunuz, sadece telefon ve mesaj uygulamasının çalışmasını istiyorsunuz, arka planda çalışan diğer herşeyi iptal ediyor. sadece bu özellikleri kullandığınız için normalden çok daha uzun süre kullanabiliyorsunuz. yeni çıkaracakları model mate 20 pro'da daha da büyük bir batarya olacağı söyleniyor. kıskanmadım değil doğrusu.

telefonun ısınma konusunu çok yazmışlar ama ben daha öyle bir şeyin varlığından bile haberdar değilim. iphone 6 ve 7'de oyun sırasında cayır cayır yanarken burada tertemiz çalışıyor. bilemedim ayhan!

yannız bildiğin huawei fan boi olmuşum da haberim yok. hayatımda ilk defa bir cep telefonunu özelleştirdim, dbrand marka arka kapak skin ve alengirli bir koruyucu bumper aldım, zehir gibi oldu namussuz!!
  • bu telefona şu uygulamalar mutlaka yüklenmeli bence:

klavye: chrooma keyboard.
    hangi app'i kullanıyorsanız klavyenin rengi o app'in karakteristik rengine bürünüyor. görsel olarak buna ek bir sürü değişiklik yapabildiğiniz gibi, klavyenin teknik anlamda da hemen her özelliğini customize edebiliyorsunuz. kullandığım en iyi klavye uygulaması olduğunu söyleyebilirim. gboard'dan geçtim, gboard bunun yanında bayağı özelliksiz kalıyor.
    https://play.google.com/…unge.chroomakeyboard&hl=en

launcher: evie.
    buna da yıllardır kullandığım nova'dan geçtim. nova'dan daha az seçenek sunuyormuş gibi görünüyor belki ama kesinlikle daha estetik ve kullanışlı. telefon nova'ya göre (hatta huawei'nin kendi stock launcher'ına göre bile) aşırı akıcı hale geldi. pil tüketimini de bir miktar azalttığını gözlemledim. ana ekranın sol tarafına google feed tarzı bir haber akışı yerleştiriyor (bu açılıp kapatılabiliyor) ama konu başlıklarını ve haber kaynaklarını siz belirliyorsunuz, mantık olarak daha çok google news'e/flipboard'a benziyor. ben google news'i de sıkça kontrol ediyorum ama bunu da çok kullanışlı buluyorum.
    https://play.google.com/…pps/details?id=is.shortcut

ikon seti: smugy.
    kullandığım en iyi ikon seti bu, telefona yakıştığını düşündüğüm için paylaşmak istedim.
    https://play.google.com/…details?id=com.fraom.smugy

bonus:

wallpaper: eski bir nexus'çu olarak, android ics zamanından kalma phase beam'in (galaxy nexus'un default wallpaper'i buydu) p20 pro'ya, özellikle twilight modeline aşırı yakıştığını düşünüyorum.
    https://forum.xda-developers.com/…beam-lwp-t1706231
  • ön sipariş ile aldığım ve dün elime geçen telefon. gece vardiyasından çıktığım ve tekrar geceye gideceğim için kurulum dışında pek kurcalama imkanım olmadı. ama dikkatimi çeken birkaç detay var.
    birincisi parmak izi okuma şeysi bozuk sanırım. hali hazırda kullandığım telefon olan mi6 bile diğerlerine göre uçak gibiyken bunun ondan bile hızlı olması aklıma yatmıyor. çok hızlı lan.
    ikinci ise ilkinden daha ilginç. yüz tanıma. bu adamlar kamera ile baya tanıtım yaptı, telefonun tasarımı ile baya tanıtım yaptı ki cidden süper bir tasarımı var ama yüz tanıma teknolojisi konusunda tek kelime etmedi. elbette bu teknoloji var telefonda ama olay olması değil bu kadar iyi olması. kuzenimde iphone x var. hatta yaşadığım evde kalan 6 kişinin 5i iphone x kullanıyor (bkz: türkiye ile ingiltere arasındaki alım gücü farkı)
    daha önce kuzenin telefonunu abisinin açtığını defalarca gördüm. yani hatalı yanları vardı iphone xin yüz tanıma olayının. ama piyasanın en iyisi olduğu bilinen bir gerçekti. neyse, bu telefonun yüz tanıma olayı psikopat yemin ediyorum. telefonu düz çevir yan çevir çapraz tut her türlü açıyor. bozuk mu diye denedik sadece benim yüzüme tepki veriyor. hiç lafı edilmedi ama manyak çalışıyor. bu arada ışıksız ortamda denemedim ama ışıklı ortamda manyak çalışıyor.
    son olarak kamerası çok fena lan. valla billa özellikle gece çekimi manyak bişi. birkaç gün kullanayım uzun bir inceleme yazarım. bu arada bi eksi noktası yazayım. telefon çok hızlı ama nedense kirin 970 bana snapdragon 835ten yavaş geldi. düşünün şuan güncel chip 845. biraz daha kurcalamak lazım net bilgi sahibi olmadan.
  • (slid'in entry'sinden hareketle) fazla öne çıkarmadığı yüz tanıma sensörünün, reklamı yapılacak kadar iyi çalışmasına ek olarak, bugün de, ifixit'in yaptığı testlerde, resmi olarak sadece 8 megapiksellik telephoto lensinde, yani sahip olduğu üç lensten sadece birinde optik görüntü sabitleyici (ois) olduğunu açıklamasına rağmen, 3 lensinde de ois donanımı bulunduğu tespit edilen telefon.

biraz daha kurcalarlarsa, belki yazılı olmayan farklı özellikleri de ortaya çıkacak telefonun.
  • kamera teknolojisinde çağ atlatan akıllı telefon modeli.

çinlilere helal olsun valla. birçok markası inovasyon konusunda "ben oldum" diyen firmaları tokatlıyor. çerçevesiz ekran*, ekran üzerinden parmak izi okuma*, çift ekranlı telefon*, selfie kamerası gömülü* modeller ile herkesin dikkatini çektiler.

şimdi de huawei, üç kameralı modeli ile yepyeni bir bakış açısı getirmiş. s9'un bir sene önceki modelinden tek farkının açılır kapanır lens boyutları olduğu düşünülürse gerçekten büyük adım. zaten, leica ile üst düzey donanıma erişimleri vardı, şimdi bu model de marka algılarına büyük bir katkıda bulunacaktır. nedense aklıma, nokia'nın kamera odaklı lumia modelleri geldi, onların piyasada tutunamaması bizi standart 13 mp telefonlara mahkum etmişti. umarım huawei aynı sıkıntıları yaşamaz.

tabi ki eleştirilecek yönleri de var. öncelikle fiyat oldukça yüksek, sadece meraklısına hitap edebilir. ikinci olarak ise iphone x çentiği olması. çinliler bu konuda arlanmıyorlar.
hesabın var mı? giriş yap