• huawei p20 serisinin en üst modeli olacak yeni bayrak* gemisi telefon.

27 mart tarihinde paris'te düzenlenecek bir etkinlikle tanıtılacağı açıklandı.
    899 euro gibi uçuk bir fiyattan satışa sunulacağı söyleniyor. ve markanın son amiral gemileri gibi bu modelde de bir adet "porsche design/edition" modeli üretilecek. tahminimce bu model en az 1500 euro üzerinde bir fiyata sahip olacak.

2017 sonlarında satışa sunulan mate 10 porsche design modeli, 1400 euro fiyatıyla hâlâ dünyanın en pahalı seri üretilen telefonu unvanını koruyor.

23.05.18 tarihli edit: yaklaşık bir haftadır kullandığım telefon. birçok artısı ve birkaç tane önemli eksisi var ki hemen hepsi yazılmış burada.
    benim asıl dikkat çekmek istediğim konu ise "yüz tanıma" özelliği.
    zifiri karanlıkta bile kusursuz çalışıyor. bu açıdan iphone x'un eline veriyor. lakin hem x'da hem de p20 pro'da bu özelliğin büyük bir açığı var.
    yüz okuyan sensör, kişinin yüzünün yanı sıra ona ait fotoğraf veya videoyu da algılayıp ekran kilidini açabiliyor.
    aman dikkat!

31.07.2018 tarihli edit: şarjı, %100 doldurduktan tam 2 saat 32 dakika sonra "anca" %99'a düşen telefon.

not: buna 6 dakikalık telefon görüşmesi, 2 dakikalık whatsapp yazışması, konum servisi, mobil veri hizmeti ve senkronizasyon da dahil.

en son 2 saat 20 dakika sonra ekran resmi almıştım.
    -görüleceği gibi şarj hala %100 dolu.
    -şarjı en çok yiyen 10 uygulama.

06.07.2019 tarihli edit: yaklaşık 14 aydır kullandığım telefonun supercharge özelliği hala tıkır tıkır çalışıyor.

hala 4000 mah'lık ilk bataryasını kullanıyorum ve geçenlerde telefon kapandıktan sonra hiç açmadan yaptığım şarj olum süreleri şu şekilde;

25. dakika; %50
    45. dakika; %75
    60. dakika; %91
    77. dakika; %100

fabrika verilerinin daha altında bir sürede şarj oldu. bunu da şarj esnasında telefonun kapalı olmasına bağlıyorum.

26.08.2019 tarihli edit: son gelen 9.1 sistem güncellemesi sonrası "süper güç tasarrufu" performansı;

başlangıç: gece 01:20, pil yüzdesi %75
    bitiş: sabah 06:51, pil yüzdesi %75

saat 07:23, son 32 dakikadır tasarruf modu kapalı, ekran ışığı %100 açık, internet açık ve whatsapp+chrome kullanıyorum.
    pil yüzdesi hâlâ %75.

*telefonu 2018 mayıs ayında satın aldım. hâlâ ilk bataryasını kullanıyorum.

03.08.2022 tarihli edit: geçtiğimiz günlerde resmi olarak emui 12.0.0. güncellemesi aldı. telefonu düşürdüğüm için geçtiğimiz aylarda ekran/panel değişikliği oldu. aynı zamanda batarya da değişti. kullanmaya devam ediyorum ve günümüz şartlarında oldukça iyi bir performans sunmaya devam ediyor. tek eksiği (özellikle iphone'larla kıyaslama yaptığımda) instagram hikayelerindeki video kalitesinde belirgin kalite düşüşü olması.
  • leica markalı 3 kamera ile çıkacak, fakat 3. kamera ne işe yarayacak belli değil. telefon henüz resmi olarak tanıtılmadan hakkında dslr killer, yok bilmem ne killer diye yorumlar yapılmaya başlandı bile. tabi iki böyle bir şey doğru olmayacaktır, ama söz konusu 3. kameranın ne işe yaradığı ve fotoğraf kalitesini ne şekilde etkileyeceği merak konusu.

benim tahminim, birleşik modül kameralardan bir tanesi renkli diğer ise siyah beyaz sensöre sahip olacak, üçüncü kamera ise tele lens ile zoom yaparken kalite kaybı azaltsın gibisinden bir etkisi olacaktır diye düşünüyorum.

resmi olmayan özelliklerine şuradan göz atabilirsiniz: http://alve.al/2fhtiqu
  • resmi olmayan ozelliklerinde 720p video kaydinda 960fps cekecegi yaziyor. kafayi mi yediniz lan?

not: hakkaten doğruymuş hatta 1080pde 960fps çekiyor fakat fakat %80 body to ratio oranı ve 900euro fiyatıyla yine iphone x gerisinde kalan telefon
  • tanıtılmış cihaz. pureview günlerinden özlenen 40mp bir kamera ile gelecek cihazda 24mp ön kamera olacak.

her şey iyi, her şey güzel de hem tepedeki ekran girintisi, hem aşağıdaki home tuşu nedir yahu? kulaklık girişi yok, kablosuz şarj yok. hadi kulaklık girişini kaldırma olayı saçma da olsa bir trenddir, başka faydaları vardır ama kablosuz şarj olmaması, tepedeki çentik ve özellikle öndeki home tuşu çoğu kullanıcıyı rahatsız edecektir diye düşünmekteyim, özellikle de oppo gibi hemşo firmalar ekran altı parmak izi okuyucuyu sunmaya başlamışken.

edit: iki modelde de kablosuz şarj yokmuş sanırım. bir de porsche design modeli var, 1600 euro'ya ekran altı parmak izi okuyucu ve kablosuz şarj özelliği sunuyor. tebrikler huawei, harikasın.
  • kamera specleri mükemmel olan telefon fakat asıl beklenmesi gereken cihaz bana göre mate 11 pro olmalı. çünkü p20 pro, mate 10 pro ile aynı işlemci setiyle piyasaya sürüldü.

huawei 2018 model yeni işlemcisini henüz çıkartmadı. kirin 970 üstüne gelen bir rakip snapdragon 845 ve samsung'un hayvan işlemcisi exynos 9810 var.

huawei eğer mate 11 pro ile beraber iddialı bir yeni kirin işlemciyi sürerse piyasaya işte o zaman bu telefonu alanlar üzülürler.
  • 900 avro fiyat etiketine sahip cihaz. türkiye'ye yarısı kadar da vergi bindirerek gelecek desek ikinci el araba fiyatı yapıyor.

klasik olarak çıktıktan kısa bir süre sonra fiyat bodoslama iner mi bilmem ama bu haliyle iştah kabartsa da alınamaz duruyor.
  • huawei hedef kitle olarak çok yanlış bir politika izliyor. iphone ya da samsung'un amiral gemileriyle özellik olarak kapışacak telefonlar yapsa da bunlara kimse tenezzül etmez, gidip bu iki markayı alır.

pazarlama stratejisi olarak xiaomi'yi daha başarılı buluyorum.

not:bu entry xiaomi mi mix 2 ile yazıldı.
  • dxomark tan 109 gibi hayvani bir rekor puan alan telefon.
  • bugün paris'te tanıtımı yapılan telefonlardan biri. kullanıcıları

gerçekten tatmin edebilecek özelliklerle tanıtımı yapıldı. bazı özelliklerine örnek vermek gerekirse:
    ekranı 6.1 inc amoled ekran, işletim sistemi android 8.1 oreo, bataryası 4000 mah (30 dakikada %58 şarj hızı), 128 gb hafızasının yanında 6 gb ram, kendinden en çok söz ettirecek özelliği ise tabiki 3 tane kameraya sahip olması. birinci kamerası 40 mp (f/1.8, 1/1.7") ikinci kamerası 20 mp (f/1.6) üçüncü kamerası ise 8 mp (f/2.4). selfie kamerası ise 24 mp. nisan ayında satışta olcak ve fiyatı 900 euro.
  • dxo mark listesine 109 puan ile bir numaradan girmiş telefon. fakat fiyatının bayağı düşmesi beklenecektir bir çok kişi tarafından. (900 €)
    mate 20 pro çıkana kadarda kamera konusunda üzerine cihaz çıkmaz sanırım.
    not: bu entry p10 plus ile yazılmıştır.
hesabın var mı? giriş yap