şükela:  tümü | bugün
  • piyasaya düşeli yaklaşık bir ay olmuş ama başlık yok ilginç

düşünenler için

samsung, htc ve lg android deneyimlerime göre gayet başarılı bir telefon. bu markaların zamanına göre hepsinin amiral gemilerini kullandım. en son lg 4 üm benden kaynaklı olarak dağılması sonrası (3. kattan betona çakılması) tamir masrafına hiç girmeyip amiral gemilerine başlarım hepsini en fazla bir yıl sonra dağıtıyorum, ucuz olsun diye aldım telefonu.

huawei diye marka mı? olurmuş dedim önce ama yönce vatan'da ki sonra da media markt'ta ilgilenen arkadaşlar telefona yönlendirdi. yaklaşık 30 günlük deneyimlerim şöyle.

1. huawei markasını ilk kez kullanmama karşın lg ve htc'ye göre daha iyi marka olmuş.

2. siyahını kullandığım alet cam ve metalden oluşması ile oldukça şık. telefon iphone 7'nin siyah modeline benziyor. ancak arka tarafı daha şık duruyor. yalnız her temas bir iz bırakır cümlesini doğrular şekilde telefonun arka cam yüzeyine her dokunuş bir iz bırakıyor, takıntılı iseniz sürekli bir silme hissi ile karşılaşabilirsiniz. takıntılı iseniz beyazını alın.

3. parmak okuyucu oldukça hızlı. hiç problem çıkarmadı. ayrıca bazı uygulamalarda mouse gibi kullanılabiliyor.

4. fotoğraf ve video kalitesi olarak doğal olarak lg 4'den bir tık aşağıda olmasına karşın fiyatına göre oldukça iyi, hızlı odaklanma ve netlik başarılı. "ışık resmi" özelliği oldukça güzel.8 mp ön kamera oldukça iyi.

5. gece çekimleri her telefonda olduğu gibi kötü. tek flaş fena iş çıkarmıyor. ancak ben uzun yıllardır cep telefonu ile gece çekimlerinden vazgeçtim. gerek değilse çekmiyorum. bunun çözümü yok ne yazık ki.

6. huawei'nin menü uygulaması gayet başarılı olmuş hatta menü kolaylığı açısından
    samsung >huawei>lg>apple>htc sıralaması yapabilirim.
    (apple'dan nefret ettiğim doğrudur).

7. samsung'un aynı fiyattaki j serisine de baktım ama samsung servisinde bir laptop (3 ay parça beklemek) ve bir telefonda (kaybetmek 2 ay sonra bulmak) yaşadığım sorunlar için tercih etmedim. huawei'nin ilk bir ay cam değişimi ücretsiz, yalan olmazsa garanti içinde kapıda servis hizmeti varmış. satıcı arkadaşlar bunu özellikle ön plana çıkardılar.
    internet'ten takip ettiğim kadarıyla servis konusunda oldukça iddialı olmaya çalışıyorlar. türkiye gibi bir ülkede bunu yapabilirlerse sırf servis kalitesi için başka bir marka kullanmam bundan sonra. umarım doğrudur. en fazla 1 yıl içinde telefonu düşürüp uğrayacağımı düşünüyorum.

8. düşme derken telefon şimdilik ciddi bir darbe almadı her hangi bir yerinde arka yüzeyde dahil olmak üzere çizik vs oluşmadı. lg4'ün derisini ilk gün çizmeyi başardığım için şimdilik başarılı gidiyor alet. yan kısımlar metalden sanırım veya öyle bir alaşımdan oldukça sağlam duruyor.

7. ısınma soru hiç yok diyebilirim. alet şarjda iken ekranı sonuna kadar açıp oyun oynarsanız biraz ısınıyor. ama kesinlikle rahatsız edici düzeyde değil.

8. 3000'lik pil oldukça başarılı eğer oyun oynamazsanız 2 günü çıkartabilir. bir günü rahat çıkartıyor. pil konusunda güzel bir çalışma yapmışlar arka planda çalışan bir uygulama olduğunda uyarı veriyor kapatabiliyorsunuz.

9. oyun fazla oynamam denemek için 2 tane indirdim hiç bir sorunla karşılaşmadım. takılma vs. yoktu. biraz geç açılıyor sanırım, ama dediğim gibi diğer telefonlarda da aynı olabilir karşılaştırma yapamam.

10. telefon oldukça hafif ve boyutları güzel nereye koyduğunuzu unutabiliyorsunuz.

11. gözü rahatsız etmeme uygulaması var bunu beğendim. gece özellikle mavi ışınları kesiyor, gözü yormuyor. bir şeyler okurken falanda oldukça rahatlatıyor gözü.

eksileri
    1. arka yüzey cam olduğu için elden kayabiliyor, hatta hafif eğimli yüzeye koyduğunuzda da kayıyor, kılıfla kullanmak gerekiyor. ben kutusundan çıkanı kullanıyorum, güzel bir şey bulursam alacağım.

2. lg'den alıştığım için çift tıklama ile ekranın açılmasını isterdim, belki vardır bu özelik ama bulamadım.

3. şarj olurken öndeki uyarı ledi çok parlak (soruna bak amk). gece telefon şarjda iken karanlıkta bakınca rahatsız ediyor (kıyamam).

ben 1300'e aldım ama sanırım 2017 yazına doğru 1100 civarına geriler (vergi falan gelmezse). fiyatına göre oldukça iyi bir telefon olmuş tavsiye ederim.

iki ay sonra gelen edit: alet ciddi düşmelere maruz kaldı. ancak kutusundan çıkan kılıf nedeniyle darbeleri savuşturduk. iki defa kılıfsız cep hizasından yere çakıldı bir çizik vs. oluşmadı. fotoğraf makinesi uygulaması açılırken 5 saniye kadar donuyor. şarjında, ısınmada vs. bir problem yok şimdilik.

edit: telefonu pantolonun arka cebinde unutup üstüne oturup 2-3 saat araba kullanmayın. ilk defa bir telefonu eğmeyi başardım. elle biraz düzeltim ama hafif eğimli duruyor . ilginç oldu. çalışmasında vs. bir sıkıntı yok.

edit: telefon köpek tarafından ısırıldığında yan çerçeveler eziliyormuş. sanırım metal değil plastik kompozit bir malzeme kullanmışlar. aynı şekilde köpeğin dişi ile arka taraftaki parlak yüzey çatladı. diş çıkartan köpeklerden korumanız gerekiyor. geçen bir güncelleme aldı telefon kamera açılışı hızlandı sanırım. çalışmasında vs. bir sıkıntı yok çayır çayır çalışıyor.
  • 2 gün önce edindiğim telefondur. 1-2 haftaya deneyimlerimi aktarırım buraya.

edit: telefondan çok memnunum teknoseyire yazdığım yazının linkini buraya bırakıyorum,

https://teknoseyir.com/…ite-2017-kullanici-deneyimi

şu aralar müsait olamadığım için link veriyorum, bir ara düzenlerim entry'i.
  • gün itibariyle eşime aldığım telefondur.

ıvırını zıvırını mıncıkladım, e olmuş bu. ekran güzel, işletim sistemi gayet stabil, birçok özelliğini beğendim. kendim 6s kullanıyorum, bunu verseler al kullan diye gıkımı çıkarmam. android'e olan uzaklığımı huawei kırdı denilebilir.
  • 2 hafta önce edindiğim telefon. android iphone gibi. menüleri tasarımı sim kart kutucugunun iğneyle çıkması bile iphone a benzetilmiş. hatta apple gibi, arıza durumunda direk yenisini vereceklerini söylediler. şarjı 2 güne yakın gidiyor, kamerası, parmak izi okuyucusu da oldukça başarılı.
  • öyle bir parmak izi okuyucusu var ki. aslında yok. kullandığımın farkında bile değilim. ayrıca parmak izinin bir özelliği de ekranın kapalıyken okuyup direk ekranı açıyor olması.

telefonda dikkatimi çeken şey kamera uygulamasının yavaş ve donarak açılıyor oluşu.

gerçekten 1200 tl bandında bu kadar stabil bir telefon sadece xiaomi ve huawei üretebilir. (iş gücü ucuzluğu)

ben telefondan çok memnunum herkese gözüm kapalı önerebilirim. ancak huawei asıl sınavını bundan 2.5 yıl sonra verecek. eğer ki bu telefon 2.5 yıl sonra hala güncelleme alıyor ve yeniliklere ayak uydurabiliyorsa artık akıllı telefon anlamında çok büyük bir dev kazanmışız diyebileceğiz.
  • dün itibari ile aldığım telefon. apple 6s den geçiş yaptım.fiyat performans bakımından gayet iyi,arayüz geçişleri,fotoğraf çekimi vs. beni korkutan tek handikap 16 gb oluşu. apple da 64 gb kullanıyordum. umarım kendisini mahcup etmez ve telefon piyasasında apple ın hegemonyasını kırar. gelişmeleri yazmaya devam edeceğim.
  • neredeyse her ülkede farklı isimle satılan ürün.

türkiye de p9 lite 2017, avrupa da p8 lite 2017, baltık ülkelerinde honor 8 lite ve japonya da huawei nova lite olarak satılıyor.
  • bugün elime geçen akıllı telefondur.

3 yıllık samsung galaxy note 3 telefonumun miadını doldurmasıyla aldım. kız kardeşimde de p9 lite, erkek kardeşimde de gr5 modeli var. ben de bu sefer tercihimi huawei'den yana kullandım.

kutu içeriği: sim kart yuvası iğnesi, şarj/aktarım/usb kablosu, şarj cihazı, kulaklık, koruyucu kapak, garanti belgesi, kullanım kılavuzu.

kısaca özellikleri:
    chipset: kirin 655
    ram: 3 gb
    ekran: 5.2 inch / 1080 x 1920
    hafıza: 16 gb / 128 gb'a kadar microsd kart takılabiliyor.
    batarya: 3000 mah
    işletim sistemi: android 7.0 nougat
    sim kart boyutu: nano sim kart

görünüm:
    telefonun arkası ve önü cam, yan kısımları metal. gorilla glass ile korunuyor mu bilmiyorum çünkü bununla ilgili bir bilgi göremedim. sanırım yok öyle bir şey. köşeleri keskin değil, yuvarlatılmış, tip olarak biraz iphone tarzı bir duruşu var. siyah rengini aldım ve çok şık duruyor. arkada daire biçiminde parmak izi okuyucusu var. parmak izi okuyucusu gerçekten çok hızlı. bildirim ışığını sağ köşeye almışlar, sola alışkın olduğum için bu biraz garip geliyor şimdilik. telefonun ön yüzünde hiç tuş yok, tuşlar ekrana entegreli. oyun oynarken tuş kısmı kapanıyor fakat ekşi sözlük android & ios uygulamasında şöyle bir görüntü oluşuyor. telefonu internet üzerinden aldım; ilk haliyle telefonun kendi araçlarını içeren uygulamalar, androidle beraber gelen google uygulamaları, twitter, facebook, instagram ve 4 tane de oyun yüklüydü. hepsini klasörlere toparlayınca tek bir sayfa bile yetebiliyor, çok dağınıklığı sevmiyorsanız sayfa sayfa uygulama görmeyi seven biri değilseniz bu yönden oldukça memnun kalabilirsiniz. emui ara yüz çok hızlı, zaten gereksiz saçma sapan uygulama da olmadığı için telefon yorulmuyor.

kulaklık: kulaklık hakkında söylemek istediğim şey ne kadar ahım şahım bir şey olduğu değil, zaten öyle bir kulaklık değil. kulaklık içinden siyah renk çıkıyor. bunu yazmamın sebebi, siyah telefona beyaz kulaklık kullanmak bana biraz saçma ve sinir bozucu geliyor, bu nedenle bunu belirtmek istedim. beyaz versiyonunda kulaklık rengi nedir bilmiyorum ama siyah versiyonunda kutudan çıkan kulaklık siyah renk.

hafıza: telefonun hafızası 16 gb. telefonla beraber gelen oyunları silip kendi oyunlarımı ve uygulamalarımı yüklediğimde bana kalan alan 3,25 gb. hafıza bakımından eğer microsd kart kullanmayacaksanız tatmin etmiyor, hafıza kartı şart.

koruyucu kapak: kutu içerisinden şeffaf bir koruyucu kapak çıkıyor. bu kapağın sadece köşeleri tutuyor, yan kısımları tamamen açıkta. görünüş olarak oldukça şık.

kullanım hakkında notlar:
    klasör oluşturma: klasör oluşturma butonu yok. yani "uygulamaları klasör açayım, içine toparlarım. ee klasörü nasıl oluşturacağım" diye düşünüyorsanız öyle bir tuş yok. aynı klasörde olmasını istediğiniz iki uygulamayı birinin üzerine taşıyıp bıraktığınızda otomatik klasörü oluşturuyor size. daha sonra istediğiniz uygulamaları klasöre taşıyabilirsiniz.

ekran görüntüsü alma: ekran görüntüsü almak için power tuşu ile birlikte ses kısma tuşuna basmalısınız. bu şekilde ekran görüntüsü alabilirsiniz.

ekran kaydı alma: kayıt için bir uygulama mevcut sistemde. ekranın videosunu çekmek için; isterseniz bildirim alanını genişleterek ekran kaydı butonuna tıklayabilirsiniz, isterseniz power tuşu ile birlikte ses açma tuşuna basarak kısayolunu kullanabilirsiniz.

bildirim alanı: bildirim alanını açtığınızda butonların hepsini görmek için sağ üstteki kalem butonuna basmalısınız. buradaki tüm butonların yerlerini değiştirebilirsiniz.

kara liste özelliği: bir numarayı kara listeye eklediğinizde listeye aldığınız numara sizi aradığında, telefonun ekranında hiçbir belirti olmadan arayan kişide aramanız -başka biri ile konuşuyormuş gibi- meşgule düşer. sizin ekranınızda arama sonrasında engellenen içerik şeklinde bildirim gelir ve bu bildirim haricinde arama uygulamasında bildirim görünmez. kara listedeki bir numara size mesaj attığında ise yine engellenen içerik şeklinde bir bildirim gelir, mesaj uygulamasında bildirim görünmez. isterseniz engellenen içerikler kısmından bu mesajları normal mesaj kısmına taşıyabilirsiniz.

klavye: klavye olarak isterseniz google standart klavyesini isterseniz swiftkey klavyeyi kullanabilirsiniz. ayarlar > gelişmiş ayarlar > dil ve seçenekler kısmından değişimi yapabilirsiniz. swiftkey klavyenin google klavyeden tek bir farkı sayı barını ilk satırda görünür yapabiliyor olmanız, google klavye üzerinde bu özelliği göremedim.

batarya: batarya sabit. çıkmıyor. zaten arka kapak açılmıyor. eğer oyun oynamıyorsanız 1.5 günü görebilirsiniz. 2.5 saat aralıksız oyun oynama süresinde %40 sarj harcadı. quick charge özelliği yok. %2'den %100'e şarj olması tam 3 saat sürüyor. pil %20'ye ve %10'a düştüğünde düşük pil uyarısı veriyor, %2'deyken telefon kapanacaktır uyarısı veriyor. bu uyarılar ekranı kaplamadan bildirim şeklinde geliyor yani o esnada oyun oynuyorsanız ya da herhangi bir uygulamayı kullanıyorsanız uygulamayı kullanmanızı engellemeden bildirim beliriyor. ayrıca diğer bir husus, telefon şarj oluyorken %90 şarja ulaştığında yeşil bildirim ışığı yanıyor. bu yüzden şarjdan çıkarırken ve uzun bir süre şarja takamayacaksanız şarj göstergesini kontrol etmenizde fayda var. bazen o %10'luk şarja bile ihtiyacımız olabiliyor.

kamera: telefon kamerasına çok önem vermediğim ve kamera netliğinden, özelliğinden çok anlamadığım için kamerayı çok kurcalamadım. normal ışıkta güzel çekiyor. çok profesyonel bir beklentiniz yoksa ihtiyaçlarınızı karşılar.

huawei p9 lite ile huawei p9 lite 2017 ile karşılaştırma yapacak olursak:
    öncelikle söylemem gerekir ki, görünüm olarak p9 lite'ın köşeleri daha sivri, parmak izi okuyucusu kare şeklinde ve arka kapağı plastik malzeme. ön kamerası sol tarafta. görünüm bakımından p9 lite 2017'de gerçekten bariz değişiklikler var. eğer telefonunuz için kapak/kılıf alacak olursanız buna dikkat etmeniz gerekiyor, özellikle internet alışverişlerinde karışabilir çünkü. iki telefonun boyutu birbirinin aynısı, sadece p9 lite köşeli bir yapıya sahip olduğu için daha geniş gibi durabiliyor. sistemsel özellik olarak aralarında çok fazla fark yok, varsa da kullanımda bunu fark etmezsiniz.

dip not: telefon bir fiyat performans telefonu tam anlamıyla. eğer şıklık bakımından bir adım önde olmasını isterseniz p9 lite 2017 önerebilirim. dış görünüş çok önemli değil, hızlı ve kullanışlı bir telefon olsun ama çok da para harcamayayım derseniz p9 lite'ı da tercih edebilirsiniz. sistemsel olarak gerçekten çok bir farkı yok. benim samsung ya da iphone yerine huawei tercih etmemin sebebi, zaten seneye ya da bir sonraki sene eninde sonunda ya sıkıldığımdan ya da artık telefon ihtiyaçlarımı karşılamadığından mutlaka telefonu değiştirme gereği duyacağım. zaten değiştireceğim ve 5 6 sene kullanmayı düşünmediğim bir telefona 3 kat daha fazla para verip, aynı ihtiyaçlar için kullanmak bana çok da mantıklı gelmiyor.

telefonu kullandıkça daha da düzenlerim entry'i. genel anlamda telefonu oldukça beğendim.
  • 2 haftadır kullandığım yeni telefonum. orta sınıf kamerası, normal kullanımda 2 gün giden bataryası, işletim sistemi, donma yapmayan arayüzü, arttırılabilir hafıza kartı desteği ile beni kendine bağlamayı başardı. tam bir fiyat performans ürünü.

bir telefona 1500 2000 liradan fazla para vermeyen ve minimum 4-5 sene kullanan biriyim. eğer düşürme, çaldırma gibi şeyler başıma gelmezse uzun yıllar kullanırım gibi geliyor. #68160621 s4'üm hala çalışıyor ama ihtiyacım tam olarak karşılayamıyor. kasma donma yapmasa hala devam ederdim kullanmaya.

sonuç olarak huawei p9 lite 2017yi parasını çöpe atmak istemeyenlere, bok gibi arayüze sahip samsung'a esir olmak istemeyenlere ve ayfon'a binlerce lira domalmak istemeyenlere öneririm efenim.
  • android 8.0 oreo güncellemesi alacak telefondur.