şükela:  tümü | bugün
  • piyasaya düşeli yaklaşık bir ay olmuş ama başlık yok ilginç

düşünenler için

samsung, htc ve lg android deneyimlerime göre gayet başarılı bir telefon. bu markaların zamanına göre hepsinin amiral gemilerini kullandım. en son lg 4 üm benden kaynaklı olarak dağılması sonrası (3. kattan betona çakılması) tamir masrafına hiç girmeyip amiral gemilerine başlarım hepsini en fazla bir yıl sonra dağıtıyorum, ucuz olsun diye aldım telefonu.

huawei diye marka mı? olurmuş dedim önce ama yönce vatan'da ki sonra da media markt'ta ilgilenen arkadaşlar telefona yönlendirdi. yaklaşık 30 günlük deneyimlerim şöyle.

1. huawei markasını ilk kez kullanmama karşın lg ve htc'ye göre daha iyi marka olmuş.

2. siyahını kullandığım alet cam ve metalden oluşması ile oldukça şık. telefon iphone 7'nin siyah modeline benziyor. ancak arka tarafı daha şık duruyor. yalnız her temas bir iz bırakır cümlesini doğrular şekilde telefonun arka cam yüzeyine her dokunuş bir iz bırakıyor, takıntılı iseniz sürekli bir silme hissi ile karşılaşabilirsiniz. takıntılı iseniz beyazını alın.

3. parmak okuyucu oldukça hızlı. hiç problem çıkarmadı. ayrıca bazı uygulamalarda mouse gibi kullanılabiliyor.

4. fotoğraf ve video kalitesi olarak doğal olarak lg 4'den bir tık aşağıda olmasına karşın fiyatına göre oldukça iyi, hızlı odaklanma ve netlik başarılı. "ışık resmi" özelliği oldukça güzel.8 mp ön kamera oldukça iyi.

5. gece çekimleri her telefonda olduğu gibi kötü. tek flaş fena iş çıkarmıyor. ancak ben uzun yıllardır cep telefonu ile gece çekimlerinden vazgeçtim. gerek değilse çekmiyorum. bunun çözümü yok ne yazık ki.

6. huawei'nin menü uygulaması gayet başarılı olmuş hatta menü kolaylığı açısından
    samsung >huawei>lg>apple>htc sıralaması yapabilirim.
    (apple'dan nefret ettiğim doğrudur).

7. samsung'un aynı fiyattaki j serisine de baktım ama samsung servisinde bir laptop (3 ay parça beklemek) ve bir telefonda (kaybetmek 2 ay sonra bulmak) yaşadığım sorunlar için tercih etmedim. huawei'nin ilk bir ay cam değişimi ücretsiz, yalan olmazsa garanti içinde kapıda servis hizmeti varmış. satıcı arkadaşlar bunu özellikle ön plana çıkardılar.
    internet'ten takip ettiğim kadarıyla servis konusunda oldukça iddialı olmaya çalışıyorlar. türkiye gibi bir ülkede bunu yapabilirlerse sırf servis kalitesi için başka bir marka kullanmam bundan sonra. umarım doğrudur. en fazla 1 yıl içinde telefonu düşürüp uğrayacağımı düşünüyorum.

8. düşme derken telefon şimdilik ciddi bir darbe almadı her hangi bir yerinde arka yüzeyde dahil olmak üzere çizik vs oluşmadı. lg4'ün derisini ilk gün çizmeyi başardığım için şimdilik başarılı gidiyor alet. yan kısımlar metalden sanırım veya öyle bir alaşımdan oldukça sağlam duruyor.

7. ısınma soru hiç yok diyebilirim. alet şarjda iken ekranı sonuna kadar açıp oyun oynarsanız biraz ısınıyor. ama kesinlikle rahatsız edici düzeyde değil.

8. 3000'lik pil oldukça başarılı eğer oyun oynamazsanız 2 günü çıkartabilir. bir günü rahat çıkartıyor. pil konusunda güzel bir çalışma yapmışlar arka planda çalışan bir uygulama olduğunda uyarı veriyor kapatabiliyorsunuz.

9. oyun fazla oynamam denemek için 2 tane indirdim hiç bir sorunla karşılaşmadım. takılma vs. yoktu. biraz geç açılıyor sanırım, ama dediğim gibi diğer telefonlarda da aynı olabilir karşılaştırma yapamam.

10. telefon oldukça hafif ve boyutları güzel nereye koyduğunuzu unutabiliyorsunuz.

11. gözü rahatsız etmeme uygulaması var bunu beğendim. gece özellikle mavi ışınları kesiyor, gözü yormuyor. bir şeyler okurken falanda oldukça rahatlatıyor gözü.

eksileri
    1. arka yüzey cam olduğu için elden kayabiliyor, hatta hafif eğimli yüzeye koyduğunuzda da kayıyor, kılıfla kullanmak gerekiyor. ben kutusundan çıkanı kullanıyorum, güzel bir şey bulursam alacağım.

2. lg'den alıştığım için çift tıklama ile ekranın açılmasını isterdim, belki vardır bu özelik ama bulamadım.

3. şarj olurken öndeki uyarı ledi çok parlak (soruna bak amk). gece telefon şarjda iken karanlıkta bakınca rahatsız ediyor (kıyamam).

ben 1300'e aldım ama sanırım 2017 yazına doğru 1100 civarına geriler (vergi falan gelmezse). fiyatına göre oldukça iyi bir telefon olmuş tavsiye ederim.

iki ay sonra gelen edit: alet ciddi düşmelere maruz kaldı. ancak kutusundan çıkan kılıf nedeniyle darbeleri savuşturduk. iki defa kılıfsız cep hizasından yere çakıldı bir çizik vs. oluşmadı. fotoğraf makinesi uygulaması açılırken 5 saniye kadar donuyor. şarjında, ısınmada vs. bir problem yok şimdilik.

edit: telefonu pantolonun arka cebinde unutup üstüne oturup 2-3 saat araba kullanmayın. ilk defa bir telefonu eğmeyi başardım. elle biraz düzeltim ama hafif eğimli duruyor . ilginç oldu. çalışmasında vs. bir sıkıntı yok.

edit: telefon köpek tarafından ısırıldığında yan çerçeveler eziliyormuş. sanırım metal değil plastik kompozit bir malzeme kullanmışlar. aynı şekilde köpeğin dişi ile arka taraftaki parlak yüzey çatladı. diş çıkartan köpeklerden korumanız gerekiyor. geçen bir güncelleme aldı telefon kamera açılışı hızlandı sanırım. çalışmasında vs. bir sıkıntı yok çayır çayır çalışıyor.

edit: düştü (defalarca), orijinal kılıf dağıldı, 10 liraya silikon kılıf aldım canavar gibi oldu,
    götüm ile yamulttum, silikon kılıf takınca belli olmuyor,
    köpek ısırdı, arka kapak gitmişti silikon kılıf takınca belli olmuyor,
    ve en son suya düştü öyle böyle değil fark edene kadar 1 saati geçti, alet önce açılmadı sonra saç kurutma makinesinin soğuk ayarı
    ile daldım 15 dakika sonra çalışmaya başladı 3 gün oldu alet halen cayır cayır çalışıyor.

hiç bir yerde kötü bir yoruma rastlamadım tam bir fiyat/performans canavarı. alet huawei'ye olan bakışımı cidden değiştirdi. 2 yıl sonra ne durumda olacak bakalım.

ocak 2018 güncelleme geldi selfie kamerası bayağı bir iyileşti. bir yıla yakın olmasına karşın halen aleti iyileştirmeye çalışmaları gerçekten takdir edilesi durum.

12.1.2018 itibariyle yeniden güncelleme aldı telefon bu sefer güvenlik güncellemesi bir hafta içinde iki güncelleme hiç fena değil huawei gözüme giriyorsun.

fuck apple, samsung, lg, htc...
  • 2 gün önce edindiğim telefondur. 1-2 haftaya deneyimlerimi aktarırım buraya.

edit: telefondan çok memnunum teknoseyire yazdığım yazının linkini buraya bırakıyorum,

https://teknoseyir.com/…ite-2017-kullanici-deneyimi

şu aralar müsait olamadığım için link veriyorum, bir ara düzenlerim entry'i.
  • gün itibariyle eşime aldığım telefondur.

ıvırını zıvırını mıncıkladım, e olmuş bu. ekran güzel, işletim sistemi gayet stabil, birçok özelliğini beğendim. kendim 6s kullanıyorum, bunu verseler al kullan diye gıkımı çıkarmam. android'e olan uzaklığımı huawei kırdı denilebilir.
  • yaklaşık iki ay önce aldığım ve çok memnun olduğum akıllı telefon.
    iki aylık kullanımdan sonra sizlere deneyimlerimi aktarabilirim sanırım.

telefon almaya karar verdiğimde elimde maksimum 1500 lira bütçem vardı uzun süren araştırmalarımdan sonra p9 lite'de karar kıldım. endişelerim olmasına rağmen internette bulduğum bir kampanya ile 1100 liraya aldım telefonu.

şimdiye kadar kötü özelliklerini saymam gerekirse en başta telefonu aktif olarak kullanıyorsanız 16 gb hafıza size kesinlikle yetmiyor.
    diger kötü bir özelliği ise hafızasında az kapasite kaldığında ufak donmalar başlıyor fakat buda kendi segmenti arasinda ki diğer cihazlara gore f/p açısından göz önüne alınırsa müsamaha gosterilebilir.

şimdi gelelim neden almanız gerektiğine!
    bu telefon size büyük bir kişiselleştirme özgürlüğü sunmakta.
    daha yeni bir telefon olduğu için uzun süre güncelleme desteği gelecek olması.
    işlemcisi gayet iyi ve ram konusunda hiçte cimri davranmaması telefonda bir çok programı aynı anda kullanma özgürlüğü sunuyor.
    kamera konusuna gelirsek eğer biraz yeteneğiniz varsa profesyonel çalışmalar ortaya çıkarabilecek kadar iyi.
    şarjı yoğun kullanımda bir günün altına düşmüyor.

sonuca gelecek olursam eğer butçeniz orta segment bir telefon için uygunsa f/p açısından alabileceğiniz en iyi telefondan biri huawei p9 lite.
  • dahili hafızası 16 gb. android 7 yüklü olarak gelen bir telefon için çok zayıf. ustelik sd kart root'lamadan dahili olarak atanamiyor. yani bir facebook bir whatsapp yukleseniz telefon neredeyse biter. yazık günah. bunu bilerek alın. başka bir eksisini görmedim.
  • süper bir telefon! 1200 lira bandında alınacak samsung'un j7 modeline 10 basar.
    8 çekirdekli işlemci olması ve parmak izi okuma vs gibi özellikleri ile gayet başarılı bir telefon.
  • 2 hafta önce edindiğim telefon. android iphone gibi. menüleri tasarımı sim kart kutucugunun iğneyle çıkması bile iphone a benzetilmiş. hatta apple gibi, arıza durumunda direk yenisini vereceklerini söylediler. şarjı 2 güne yakın gidiyor, kamerası, parmak izi okuyucusu da oldukça başarılı.
  • öyle bir parmak izi okuyucusu var ki. aslında yok. kullandığımın farkında bile değilim. ayrıca parmak izinin bir özelliği de ekranın kapalıyken okuyup direk ekranı açıyor olması.

telefonda dikkatimi çeken şey kamera uygulamasının yavaş ve donarak açılıyor oluşu.

gerçekten 1200 tl bandında bu kadar stabil bir telefon sadece xiaomi ve huawei üretebilir. (iş gücü ucuzluğu)

ben telefondan çok memnunum herkese gözüm kapalı önerebilirim. ancak huawei asıl sınavını bundan 2.5 yıl sonra verecek. eğer ki bu telefon 2.5 yıl sonra hala güncelleme alıyor ve yeniliklere ayak uydurabiliyorsa artık akıllı telefon anlamında çok büyük bir dev kazanmışız diyebileceğiz.
  • dün itibari ile aldığım telefon. apple 6s den geçiş yaptım.fiyat performans bakımından gayet iyi,arayüz geçişleri,fotoğraf çekimi vs. beni korkutan tek handikap 16 gb oluşu. apple da 64 gb kullanıyordum. umarım kendisini mahcup etmez ve telefon piyasasında apple ın hegemonyasını kırar. gelişmeleri yazmaya devam edeceğim.
  • 1300? fiyatla bir yakınıma satın aldık bundan geçtiğimiz hafta. pro fotoğraf modunda 8 saniye pozlama özelliği var, geceyi gündüz ediyor, baya yıldızlar falan belirgin fotoğraflar çekebiliyor.

kendi telefonum iphone 7'de (3800?) üçüncü parti uygulama ile bile en fazla 3 saniye pozlama yapabiliyorum. ilk defa telefonuma verdiğim paradan dolayı kendimi enayi gibi hissettim.