şükela:  tümü | bugün
  • bugünlerde kafamı kurcalayan karşılaştırma.

bir iphone 6s kullanıcısı olarak gönlümde yatan telefon google pixel 3 olsa da ülkemizde huawei ve xiaomi modellerine ulaşmamız daha kolay.

bu noktada bu iki markayı kullananlardan görüş beklemekteyim.

not: entryde hiç bahsetmediğim samsung markasının tasarımlarından ve arayüzünden nefret ediyorum.

not 2: iphone 6s öncesi nexus 5x ve htc one m8 kullandım. iki model de bozulduğu için 6s'e muhtaç olduk:(
  • xiaomi sarı taksi ise huawei uberdir.
  • şu floodu okuduktan sonra huawei hakkında kötü düşüncelere kapılmış birisi olarak xiaomi diyorum.
    not: iki markanın da cep telefonunu kullanmadım. apple fanboyum.
  • (bkz: oneplus 6t)
  • bir xiaomi mi 8 kullanıcısı olarak görüşüm şudur ki; huawei p20 pro kamerası ile mi 8’den bir adım öndedir.

ancak iki telefon arasındaki fiyat farkına bakılınca da, kamerayla işim olmaz diyenlerin gidip ekstradan o kadar parayı bayılması son derece gereksizdir.
  • ikisi de çinlidir, biri kendini şaşırmıştır.

(bkz: huawei)

sen kim köpeksin 7-8000 liraya telefon satıyon, sen hayırdır ya?
  • xiaomi'nin ceo'su zamanında ne olursa olsun ürettiklerimizden %5'in üzerinde kâr etmeyeceğiz demiştir.
    huawei ise global bir marka gerekliliklerini tamamen yerine getirmesinden dolayı, fiyatlarına bunu yansıtmıştır.

ben yine de oneplus diyorum
  • türkiye'deki varlığını yükselen döviz kuruna borçlu olan iki firmanın kıyaslanması. bu çin firmaları çin'de bu kadar övülmüyordur.

bir mucize olsa döviz kurları 2010 seviyesine göre dönse bu firmaların ürettiği telefonlar doğrudan çöpe gider apple ve samsung'lar ellere geri döner.
  • sadece yüksek kurdan dolayı satıldığını sanan cahilleri görmemizi sağlayan başlık.

mobil telefon pazarıyla ilgili hiç bilgisi olmayan adam kalkmış gelmiş ahkam kesiyor. bak bakalım son 5 yıl içinde çinli telefon üreticilerinin pazar payları yüzde kaç artmış, apple son 2 yıl içinde ne kadar küçülmüş, pazarı domine eden samsung bile nasıl kan kaybediyor? bunlar sadece türkiye'deki dolar kuruyla olmuyor herhalde...

hee bir de bu iki marka şu an kıyaslanacak noktada değil malesef. huawei ciddi fark açtı.