şükela:  tümü | bugün
 • ön edit: aslında hubble ile kıyaslanması doğru olmayan, küçük ama türkiye için yönelme anlamında faydalı bir adım olabilecek teleskop. hubble kelimesi ilgi uyandırıp tartışılmasını sağlıyor. tabi nefret ve hakaret de fazlasıyla mevcut. mümkünse küfür ve hakarete başvurmadan mevzunun merkezde kalmasını sağlayalım. mesela artık aos'un kabiliyetleri sayesinde bazı atmosferik etkiler düzeltilebiliyor, yani yörünge teleskopları ile yer teleskopları belirli düzeylerde karşılaştırılabilir.

  erzurum'da kurulmakta olan ve yapımı devam eden (bkz: doğu anadolu gözlemevi)'nde kullanılacak olan, yakın kızıl ötesi gözlem de yapabilecek teleskoplardan birisidir. web sitesi için.

  toplam maliyeti optik aygıtlarıyla birlikte yaklaşık 150 milyon lira tutacak teleskop,
  % 100 yerli üretim olacak ve doğu anadolu gözlem evi, avrupadaki en yüksek çözünürlüklü teleskopa sahip astronomik gözlem evi olacak.
  ayrıca dünyada ilk kez tasarım aşamasında aos(adaptif optik sistem) barındıran bir teleskop üretilmiş olacak. aos, atmosferde oluşan türbülansa bağlı etkilerin giderilmesi için opto-mekanik akıllı yapıdaki sistemlere verilen ad.
  aynasının bittiği ve kaplamaya gönderildiği, odak düzleme aletleri projesinin yapımında ise atatürk üniversitesi önderliğinde; ışık üniversitesi, odtü ve istanbul üniversitesinin çalıştığı teke tek programında açıklanmıştı.

  gözlemevi'nin 2019 yılı içinde açılması planlanıyor.

  bu arada nasa'nın hubble'dan 100 kat daha geniş görüş açısı olan bir uzay gözlemcisi üzerinde çalıştığı bilgisini de verelim.
  https://onedio.com/…kat-daha-ileriyi-goruyor-680607

  kaynaklar ve detaylar için;
  http://www.timeturk.com/…hendis-imzasi/haber-314315
  http://www.ntv.com.tr/…sladi,naesjsdoh0gyurewwrnzia
  http://www.trthaber.com/…s_id=275166&category_id=10
  http://www.milliyet.com.tr/…rum-yerelhaber-1301371/
  https://www.isikun.edu.tr/…gu_anadolu_gozlemevi_dag
  https://www.youtube.com/watch?v=dl4adwuiwh0

  edit: "teleskop teknolojilerindeki gelişmeler, astronomik gözlemlerle alınan görüntülerdeki bulanıklık, sintilasyon ve ışın yoğunluğunun azalması sorunları gibi dünyamız atmosferinde oluşan türbülansa bağlı etkilerin giderilmesi için opto-mekanik akıllı yapıdaki adaptif optik (ao) sistemlerin üretilmesini sağlamıştır. böylece teleskop sistemlerinin uzayda kurulmasına gerek kalmadan yeryüzünde konuşlandırılacak teleskoplar ile yüksek çözünürlükte görüntü elde edilmesi mümkün olmaktadır. (örnek: 1,5 milyar dolarlık hubble uzay teleskobu - hst). teleskopların çapları büyüdükçe ışık toplama, yani daha uzakları görebilme yetisi de artmaktadır. fakat büyüyen çap atmosferik türbülansın teleskop üzerindeki olumsuz etkisini de arttırmakta ve daha bulanık görüntü oluşturmaktadır. üniversitemiz bünyesinde kurulan merkez'lerimizden opam'da bu olumsuz etkileri ortadan kaldıracak sistemleri üretecek ve dag teleskobunu kendi boyutları arasındaki en yüksek çözünürlüklü teleskobu olmasını sağlayacağız."

  edit 2: erzurum'a kurulma nedeni : teleskop için erzurum'un seçilmesi nedeni ise atmosferik ve coğrafik özellikler. erzurum uzay gözlem çalışmaları için en uygun bölgelerden birisi. gözlem için en önemli kriterlerden olan, açık gün sayısı, erzurum'da yaklaşık 250 gün civarında ve düşük nem oranı ile yüksel rakım da özellikle kırmızı öte bölgedeki gözlem için önemli faktörlerden. dag teleskobu, optik özellikleri nedeniyle ışık toplama gücü açısından en küçük ayrıntıları bile ayırt edebilecek kapasiteye sahip olacak"

  yerli tasarım konusu: türkiye'de ilk kez tasarımı yüzde 100 yerli olan dag teleskobunun üretimi yurtdışında başladı. kalkınma bakanlığı tarafından desteklenen, erzurum atatürk üniversitesi koordinatörlüğünde ve sahipliğinde, fmv ışık üniversitesi'nin de üreteceği adaptif optik sistemi ile hayata geçirilecek olan "doğu anadolu gözlemevi (dag) teleskobu" tamamlandığında, avrupa'daki en yüksek çözünürlüklü astronomik gözlem cihazı olacak.

  fmv ışık üniversitesi ve isviçre'den heıg-vd ortaklığında optik ve mekanik tasarımı atatürk üniversitesi için %100 milli imkanlarla tasarlanan dag teleskobu, dünyada bir ilki de gerçekleştirerek daha tasarım aşamasında, ao sistemleri barındıracak şekilde tasarlandı.

  bir çok yörünge uydusundan daha iyi görüntü alabileceği öngörüsü : fmv ışık üniversitesi opto-mekatronik uygulama ve araştırma merkezi müdürü ve aos projesi yürütücüsü yrd.doç.dr. onur keskin proje hakkında şu bilgileri verdi: "dag teleskobundan nasa, avrupa uzay ajansı (esa) ve avrupa güney gözlemevi (eso) uzmanları da yararlanmak isteyecek, böylelikle erzurum, uzay gözlemi araştırmalarında adeta cazibe merkezi haline gelebilecek. dag teleskobu sayesinde daha önce gözlenmiş uzay cisimlerini kızılötesi dalga boyunda yeniden inceleme fırsatımız olacak. böylelikle güncel çalışmaları doğrudan yakalayacağız. dag teleskobu astronomik olayların meydana geldiği günlerde halka da açık olacak. 11 yıl boyunca dünyanın en büyük teleskopunun tasarımı ve görüntüleme sistemlerinin geliştirilmesinde kanada'da çalıştım. kanada'da edindiğim bilgi ve birikimi ülkemizin hizmetine sunmak için kolları sıvadık. dag teleskobu için üretimini opam'da gerçekleştireceğimiz adaptif optik sistemler ve derotator sistemi sayesinde uydulardan bile daha kaliteli görüntü alacağız. bu proje ile dünyada kendi teleskopu ve görüntüleme sistemlerini milli olarak tasarlayıp üretebilen yapan sayılı ülkeler arasına gireceğiz. aos proje çıktısı olarak elde edilecek kazanımlar, teknolojik bağımsızlığımızı ilan etmemizin ötesinde tıp, haberleşme, askeri ve astronomi alanlarında sektör gelişmesi ve rafta hazır ürün halinde sunulmaya başlanmasının yolunu açarak küresel pazar ve satış stratejilerinde kritik rol oynayarak ulusal sosyo-ekonomik gelişmesine katkıda bulunacak ve ülkemizin en ön saflarda yer aldığı yüksek bilim, teknolojik eğitim ve araştırma konularındaki lider pozisyonunu devam ettirmesini sağlayacak yöndedir." ifadelerini kullandı.
 • yetmez ama evet. artık zamanı gelmedi. geçiyor. bir yerden başlayarak bu yarışa katılmamız elzem. kesinlikle desteklenmeli ve daha ileriye götürülmelidir.
 • buradaki bilim alimlerine " ya kaç kat iyi olaydı da takdir toplayaydı" diye sordurtur.

  gedik : kimseyi desteklediğimden değil de her şeye net tespit yapan bu bilginlerden daha açık bilgi istiyor insan.
 • kesinlikle her turlu bilimsel ilerleme cabasini takdir ediyorum ama, hubble 1990'da yorungeye atilmis, kim bilir kac yil oncesinden yapilmaya baslanmis, karsilastiracak baska sey yok muydu ki?

  1990 diyorum lan, bahoz erdal'in henuz 3 kez falan olduruldugu, pkk'nin dagilma surecine girdigi, ciller'in ada ticareti yaptigi zamanlar. dolar eski 2 eski turk lirasi (bunu attim valla hatirlamiyorum). mesut yilmaz'in basbakan olabildigi, necmettin erbakan'in bir trilyon lirayi kaybettigi zamanlar. tarih oncesi gibi aq. internet bile yok nerdeyse.
 • bunu yazan bilinçsiz hubble in uzayda oldugunun farkinda degil heralde.
 • sözlük ergenlerine yine kendini beğendirememiştir.

  plütona insan göndersek "o adam zaten akp'liydi" diye itiraz edenler çıkar.
 • (bkz: dünyanın en büyük tek diyaframlı radyo teleskobu)

  hubble ağlarken hubble'ın sırtını sıvazlamak.