şükela:  tümü | bugün
  • uzun hâli; hubble uzay teleskobunun ilk defa güneş sistemi dışındaki bir gezegendeki atmosferde su buharı izine rastlaması olan durum. gezegen yaşanabilir bölgede yer alıyor; bu bölge, bir yıldızın etrafındaki, herhangi bir gezegenin yüzeyinde suyun sıvı hâlde olmasına imkân tanıyacak sıcaklıktaki bölge demek oluyor.

https://twitter.com/…tatus/1171831281098924033?s=21

belki de bilmediğimiz dostlarımız oradadır...
  • matematiksel oranı son derece olası olan bir durumun kanıtlanmasıdır. çokta şaşırmamak gerek, duvardan kafanı kaldırdığın an önünü görebilirsin. insanoğlu için çare bilimdir.
  • twitter da biri 'f.cking coool' diye bir yorum yapmış kendisi hislerime tercüman olmuştur bu cümlesiylee:)
    tanım: heyecan verici bir olaydır.
  • 110 ışık yılı nedir? ışığa binsek 110 senede gideceğiz yani, su içmeye mutfağa gidemiyoruz daha.
    edit : bilimsel çalışmaları destekliyorum.
  • bulduğumuz yaşam belirtilerinin biz oraya ulaşmadan bir işe yaramayacağı için heyecanlanmadım haberdir.

uzayda elbette başka yaşam formları vardır, buna şüphem yok lakin biz görebilir miyiz emin değilim. bu savurganlıkla gidersek dünyada kaynaklar tükendiği için çoğu kişinin de görebileceğini zannetmiyorum.

bu dünyanın virüsleriyiz!
  • kesin kuyu suyudur, mk.
  • daha bulunduğumuz dünyaya sahip çıkamıyoruz da milyon km ötedeki gezegenleri röntgenlemeye çalışıyoruz. derdimizi sikeyim.
  • (bkz: k2-18b)
  • evrende bizden başka milyonlarca türden canlı olması oldukça muhtemel. kimisi zeki yaşam formu iken kimisi de basit yaşam formu olabilir. ya da karbon temelli değil de slikon bazlı olabilir. şurası kesin ki, evrenin merkezi değiliz, belki de bir başka uygarlığın bizi ciddiye almayacağı kadar önemsiziz. o zaman bu kavga, bu kin, bu nefret niye. yoksa kendimizi önemli hissetmemizin bir yolu mu?
  • öncelikle bunu hubble bulmadı. o verileri gönderir, bilim insanları ise o verileri analiz eder. kaldı ki bu bir hipotez olup, daha farklı verilerle tekrar tekrar test edilmeye muhtaçtır.