şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 'vatan sevgisi imandandır' mealindeki hadis-i şerif. ne derece sahihtir bilemem.
  -hocam şimdi milliyetçilik caiz midir? şeklindeki bir soruya cevap veren kimse milliyetçi bir çizgide ise ilk olarak bu örneği verir. yok eğer ümmet bilinci ağır basan biri ise, 'üstünlük takvadandır' diyebileceği gibi munker ve nekir turk musun diye sormayacak şeklinde farklı mecralara kaydırabilir konuyu.

  bir yandan zor, bir yandan basit ama ince mevzudur..
 • uyduruk hadislerden biridir... özellikle de vatan kavramının 17nci yüzylda ortaya çıktığı gerçeği göz önüne alındığında....
 • hadis olup olmadığı tartışmalı olmakla beraber vatan millet ordu edebiyatı için çok işlevsel bir söz. askerin turk islam senteziyle karisik kemalizmi'ni kurumsallaştırırken temel istinad noktalarından. tek başına yeterli olmuyor tabi. için başka destekler de gerekiyor. örneğin ulul emr kavramı; örneğin ordu millet anlayışı.

  şunu da gözardı etmemek lazım:
  (bkz: ya devlet basa ya kuzgun lese)
 • sahihtir ve "doğup büyüdüğün, yaşadığın, nimetlerinden faydalandığın, rahatça dolaştığın vatanına nankörlük etme, kıymetini bil, inananlar bunun kıymetini bilirler" manasına gelir...yoksa imanın şartı değildir...yani imanı olan vatanını da sever...ya da sevmelidir!

  vatanı, milleti sevmek, başka milletleri aşağı tutmak ya da islamiyetin yasakladığı kavmiyetcilik davasını gütmek olarak anlaşılmamalıdır.
 • (bkz: ülkücüler)
 • bazi ulemaya gore, vatan kelimesi, asli vatanimiz, yani cennet manasindadir. adem(as) ve dolayisiyla insan nesli cennetli olduguna gore, asil vatanimiz da orasidir. ve cennet aski, imandandir diye yorumlanabilinir bu hadisi serif.

  ancak, hadis ulemasinin belirttigi bir kaide vardir. her hadisi serifi, herhangi bir bariz sebep yoksa, dogrudan kelime manasi ile anlariz. yani burada bahsedilen vatan, dogup buyudugumuz topraklar da olabilir.

  sahsi gorusum, hadisi serifleri yorumlarken, olumlu ve mealine apacik karsi gelmedikten sonra, istedigin kadar acabilirsin, her manasi haktir.

  yani bu hadisi serifden, olumlu cikarilan her mana, konuya zit olmadigi surece haktir.
 • " aliyyu’l-kârî " olarak bilinen nureddin ali bin sultan muhammed el-herevî'nin " el-esrâru’l-merfûa " ya da " el-mevzûâtu'l-kübrâ " adlı eserinde geçmekte olan ve “ vatan sevgisi imandandır. ” anlamına gelen söz.
 • hadislerin doğruluğunu tartışmayı bırakıp (ki bana göre de pek güvenilir değildir hadisler) manası üzerine konuşacak olursak, bugünkü anlamı ile "vatan" vurgulaması yapıldığını düşünmüyorum.

  zira islam ilk olarak "devlet" adı altında yayılmaya başladı, fetihler "islam dini ve devleti" adına yapıldı. yani devlete ve vatana olan bağlılık aynı zamanda islam'a olan bağlılığı simgelediği için, doğruysa bile abes değildir. çünkü ortada bir ulus devlete/vatana olan bağlılık yoktur. devletin varoluş amacı islam'ı yaymaktır çünkü. bu pencereden bakınca herhangi bir çelişki göremiyorum ben.

  yani bugüne uyarlamak zor mana olarak. buradan günümüz muhafazakar milliyetçilerine bir ekmek çıkacağını pek sanmam. "devletin ekmeğini yemek, ekmek yenilen yere nankörlük etmemek" kalıbı ise çoktan beri eskiyen bir kalıptır, o yüzden üstünde durmaya gerek yok.
 • mesnevî gibi tasavvufî eserlerde geçen hadis. hadisin esas itibariyle sahih olduğu düşünülür. fakat, buradaki ''vatan'' ibaresinden kasıt, ''bir devletin meskûn olduğu sınırlar dahilindeki toprak parçası'' değildir; yani siyasî bir manası yoktur. islâmiyet'in dünya görüşüne göre; insan bu dünyada esirdir, gurbettedir, esas gideceği yer cennettir, vatanı orasıdır. yani bu hadis, insanın bu dünyadan kurtulup, asıl vatanı olan cennete kavuşma arzusunu bahis mevzuu eder; yoksa toprak parçası için savaşmayı değil. tasavvuf kitaplarında kendisine yer bulması da bu yüzdendir.