şükela:  tümü | bugün
  • hucend, hücent ya da hocent olarak da bilinir. tacikistan'da suğd vilayetinin merkezi olan bir şehirdir. duşanbe'den sonra tacikistan'nın ikinci en büyük şehridir. şehrin en bilinen eski eski uzak iskenderiye'dir.
  • şehrin bilinen en eski isminin uzak iskenderiye olmasının nedeni, gerçekten de şehrin olabilecek en uzak noktada olmasından dolayı.

    büyük iskender anadolu, ortadoğu, babil, mısır, persopolis, iran gibi önüne çıkan her yeri fethettikten sonra zaptedilmeleri pek de mümkün olmayan skythler (iskitler) ile massagetler gibi göçebelerin yaşadığı fergana vadisi'nin hemen girişinde bulunan iaksartes (sırderya) ırmağını m.ö. 329'da, imparatorluğunun kuzey sınırı olarak ilan edip buraya alexandreia eskhate (uzak iskenderiye) isimli yeni bir şehir kurdurtmuş.

    alexandreia'ın anlamı zaten malum. eskhate ise yunancada "en uzak" anlamına gelen "eschate" kelimesinden mülhem. eschate ya da eskhate ise sonradan xojand, khujand, khodjent, hocent, hucend ve leninabad olmuş. bu sonuncusu ismi kafiyesiz olan üçüncü kardeş sendromuna benzeyen bir hastalıkla malûl ne yazık ki.