şükela:  tümü | bugün
 • ucagin yatay hareketine gore burnunun y duzleminde yaptigi acidir
 • bu açının artmasının sonu stall olur, allah etmesin.
 • bu aciyi daha da arttirmak icin itis yonlendirmesi (bkz: thrust vectoring) teknolojisi gelistirilmistir, abiler de bu olayi yarmislardir (bkz: f-23) ... bu teknoloji ile bir ucak burnu yere 60 derece aci yaparken (yukari dogru) ucusunu yere paralel bir sekilde surdurebilmektedir ... bu da dusuk hizlarda inanilmaz bir manevra kabiliyeti manasina gelmektedir ... bu da bir avci ucaginin ani hizlanma / hiz kesme durumlarinda kontrolunu yitirmemesi demektir ... bu da supper birseydir ... bunu zamaninin 100 isik yili otesinde bir tasarima sahip olan su-27 nerede ise 15 yil once yapabiliyordu (ama sadece on - onbes saniyeligine) ... kobra manevrasi denen bu manevra ile su-27 saatte 2,5 mach hizla giderken ucus vektorunu degistirmeden 125 derece geri donuyor, bu sayede ileri vektorel hizini 220 km/h'ye kadar dusuruyor ve tekrar ucusa devam ediyordu ... bu durumda arkadan kovalayan f-15 havada duvar olmadigi icin sukrediyor, alaska uzerinden donup tekrar sibirya uzerinde kaybettigi su-27 yi aramaya devam ediyordu ...
 • uçuş boyunca değişen bir açıdır. uçağın ağırlığı, hızı, havanın sıcaklığı gibi değişkenlere bağlı olarak değişir.

  sabit olanı için (bkz: critical angle of attack) desek de, o da aslında sabit değildir. flap sistemine sahip uçaklarda flap posizyonunun değişmesi ve sonucunda kanat profilinin değişmesiyle critical angle of attack da değişir.
 • çoğu uçak için kritik değeri 15 derecedir. ek aerodinamik yüzeyler ile sava$ uçaklarında 20-45 dereceye kadar çıkar. angle of attack diye de geçer.

  tabi bu açı 120 dereceye kadar çıkabilir de. (bkz: kobra manevrası)
 • radyo kontrollu model ucak ucururken derecesini istediginiz kadar arttirabileceginiz aci. uygun hava sartlarinda "3d spirit" modeli ile duz ucarken elevatore aniden yuklenirseniz model havada taklalar atabilir, kobra manevrasi yaninda bir hic kalir. kuntiz bir pilot bu manevra sirasinda ucagini stall'a sokmaz.
 • (bkz: cayro)
  (bkz: gyro angle)
 • aşılması durumunda uçağın etrafında asimetrik hava akışı oluşur. kanat ve kontrol elemanları görevini yapmaz duruma gelirler. su-27 ve mig-29 ' ( mig-29 ovt modeli daha iyi yapıyor bunu )ların anlatıla anlatıla bitirilemeyen kobra manevrası hava şovlarında şebeklik yapmak için değil uçağın aerodinamik tasarım kalitesini göstermek için bulunmuştur.
 • hücum açısı yada ingilizce telaffuzuyla angel of attack(aoa).
  akışkanın kanat üzerindeki etkisi
  videoda da görüldüğü gibi hava akımları kanada farklı açılarda ulaşır. bu nedenle uçak, burnunun baktığı noktaya değil hava akımlarının uçağı götürdüğü noktaya gider. hücum açısı akışkan yani hava akımları ile uçak kanadının veter hattı arasındaki açıya denir ve yunancadaki alfa harfi ile gösterilir. uçağın ufuk ile burnunun baktığı açıya ise eğim açısı denir ve yine yunancadaki teta harfi ile gösterilir.
  hücum açısı ile eğim açısı arasındaki fark
  peki, veter hattı(chord line) nedir?
  veter hattı, kanadın hücum kenarı ile firar kenarı arasındaki doğru parçasıdır.
  şimdi ise daha iyi anlaşılması için hücum açısını pilotun gözünden görelim.
  bir savaş jetinin hud(head up display) görüntüsünü ele alalım. hud görüntüsünde gun cross olarak gösterilen şekil uçağın burnunun baktığı yönü gösterir. flight path marker ile gösterilen şekil uçağın gittiği noktayı gösterir. bu ikisinin arasındaki açı hücum açısıdır.
  uçaklarda her şeyin olduğu gibi hücum açısı göstergesi bulunur. burada eğer yukarıdaki ok yanıyorsa düşük, ortadaki halka yanıyorsa ideal, en alttaki ok yanıyorsa yüksek hücum açısıyla seyir ettiğinizi gösterir.
  göstergedeki durumlar
  hücum açısı uçağın hızıyla orantılıdır. uçak ne kadar hızlı giderse hücum açısı da o kadar dar bir açıda olacak; ne kadar düşük bir hızda giderse hücum açısı daha yüksek derecedeki açıda olacaktır.
  uçak kanadının farklı hızlarda oluşturduğu hücum açıları
  açı ne kadar yüksek derecede olursa uçağın stall olma ihtimali de o kadar fazla olacaktır. stall durumu genellikle ticari uçaklarda sorundur. büyük bir kütleyi 15 derecelik bir açıyla burnunu kaldırdığınız anda uçak stall olacak ve düşme riskiyle karşı karşıya kalınacaktır. savaş jetlerinde de bir sorun teşkil edebilir ancak savaş uçakları görevleri gereği zaten bunun için tasarlanmışlardır ve stall durumundan kolayca kurtulabilirler. rus savaş uçaklarının en önemli özelliklerinden biri stall halindeyken dik bir şekilde havada asılı kalmasıdır, bu harekete kobra manevrası denir.