şükela:  tümü | bugün
 • savaş ortamlarında giyilen, bir asker için sarjor, matara, kasatura gibi olmazsa olmaz malzemelerin taşınabildiği yelek.

  (bkz: bir hobi olarak ukte doldurmak)
 • silahli egitimlerde de giyilen, kamuflaj renginde yelek. çok fonksiyonludur, önden baglanir.
 • sadece savas aninda veya silahli egitim sirasinda degil, genelde kislalarda silahli nobet tutulan her noktada (sarjor cepleri haric bos olarak) giyilen yelektir.
 • hucum yelegi, ya da gavurca adiyla "combat vest" tek erin, erba$in, astsubayin ve subayin sava$ta ihtiyaci olan tum techizati uzerine monte edebilecegi, ayni zamanda gerekli bolgelerine celik levha koyarak bir noktaya kadar zirhlandirabilecegi bir unsurdur. standart hucum yelegi toplam 200 mermi kapasiteli $arjorler, sahra telsizi, harita cantasi, el bombalari, kumanya, matara, portatif yatak, manevra feneri, mat, tahkim edevati, silah bakim malzemesi ve diger muharebe gereclerini barindirir. toplamda agirligi 20 kiloya kadar cikan (bazen bunu a$an) haliyle manevralarda ya da tam techizatli ko$ularda olsun adamin imanini gevretir. ceza olarak techizatli barfiks yiyen askeri en koyu dindardan daha dindar kilar. iyi ki vardir yani.
 • çogu bölükte sık çalinan teçhizattir. şöyle ki, her askere verilen hücum yelekleri nöbet dönüşlerinde sağa sola atilir, ya da zamanla yırtılıp pırtılır. daha sonra örneğin 150 kişilik bir bölükte 120 yelek kalması sonucu o yeleklerin sürekli dolap ve sahip değiştirmesi neticesi ile başbaşa kalınır. uzun nöbet saatlerinde değişmez dost, g3'ün ve kasaturanın mezesidir.
 • sigara içen askerlerin izmaritlerini depolamaya yarar.
 • dünya üzerinde solunabilecek en iğrenç kokulardan birine sahiptir.
  aslında bu kokunun oluşumu bir hayli zahmetlidir. aynı hücum yeleğini daha önceki dönemlerde giyen yüzlerce askerin terinin, ceplerinde taşınan mermilerin, şarjörlerin, unutulan izmaritlerin, metal künyenin, bakımda kullanılmış yağlı bezlerin, barutun, badinin nöbete giderken verdiği elmanın, tozun, toprağın, kirin, pasın, evden gelen mektubun, çarşıda çekilen fotoğrafın kokusunu aynı potada eritmek kolay değildir. hiç bir parfüm veya deodorant bu kokuyu bastıramaz. ama aslında kokunun panzehiri de kendisidir. bu müthiş koku, burnun direğini iki gün içinde yerle bir eder ve bir daha duyulmaz.
  yüzlerce insanın acı tatlı binlerce anısını barındırır hücum yeleği.
  bütün bu özellikleri yüzünden daha fazla saygıyı hak eden bir giysidir. depresyon hırkasını donunda sallar.
 • eskiden kullanilan kutukluk yerine gecmis askeri malzeme.
 • ceplerindeki el bombaları, şarjörleri şusu busu çokmuş gibi gelse de aslında lazım olduğunda filan pek öyle yetecek kadar değildir. bazen dağda kırda bayırda uyurken başınızın altına dürüp yastık niyetine kullanabilirsiniz.
 • (bkz: tn games)