şükela:  tümü | bugün
  • istanbul sokaklarini soyleyen udi sarkici. 90 yilinda henuz ben ufacik bir cocukken,babamin bir akrabasi bizde kalirdi ve cok rahatsizdi. biz de (ablam ve ben) okula giderken ona istedigi birsey olup olmadigini sorardik. karisi ve iki cocugu o siralar istanbulda olan bu amca bizden hudai aksu kaseti istedi.yoktu o zaman internet mp3 falan. biz de ilk defa duymustuk bu ismi.civardaki tum kasetcilere (iki tane vardi o zamanlar) sormustuk ve biri siparis uzerine getirmisti. ablam okul cikisi kaseti almis ve eve getirdiginde amcaya 'ben bunu kadin sanmistim' demisti. cok gulmustu bu amca bize. kaseti her dinlediginde hem bu olaya guler hem sarkilarina aglardi rahmetli. karisi istanbulda calismak zorunda oldugu icin yanina gelemiyordu. cocuklari da okula gittikleri icin gelemiyorlardi. onu benden siz aldiniz,onu benden kopardiniz,onu benden siz caldiniz, istanbul sokaklari...20 gun sonra vefat etti amca ve bu kaseti bize birakti.
    iste bu yuzden bu adamin ismi beni hep aglatir.
  • lisedeyken bir kasedini arkadaşın babasının arabasında torpido gözünde bulup ''bu kim ki?'' diyerek teybe takmamızla beraber yıllarımızı almış götürmüş meyhane şarkıcısı. en son iki sene önce kumkapı-kadırga taraflarında bir meyhanede çıktığını biliyorum, şimdi sağ mıdır salim midir bilemem... ''içki nedir bilmezdim, şimdi bir ayyaş oldum..'' diye bir şarkısı vardı ki, düne kadar süt kokan adolesan ağızları anasona buluyordu, can yanında süzme yoğurt-haydari çekiyordu... o kaset kırıldığı gün biraya dönmüştük maalesef, rakı o eski tadını vermiyordu artık... çok içli söyler bu adam, bir ''her yerde sen, her şeyde sen, bilmem ki nasıl söylesem...'' der, bardağın dibini bulurur. fenadır yani. haleti ruhiyesi çökkün bünyelere tavsiye edilmez. arada iki tek atarken, o kadarcık...
  • ben küçükkene bu adamın arabamızda bissürü kasedi vardı hatırlarım. şimdi bakıyorum da bu adam hakkaten rakı masasında olması gereken isimlerden. koca sığırı şarkılarında barındırdığı dert ve hüzünle dakikalar içersinde yere yıkabilecek güce sahip kanımca. vay be..
  • bu da benden olsun diyerek şarkılarını bir kez daha hatırladığım büyük sanatçı.
  • sil silebilirsen'i yaşatandır.
  • meyhane şarkıcısı olmanın kötü bir şey olmadığını ispatlayan adam. "dert çekmeye gelmişim ben dünyaya" diye öyle bir girer ki üstat şarkıya, içmeyeceği varsa da içer insan.
  • 4000'e yakın türk sanat müziğini ezgisi ve notasıyla ezbere bilen,kanımca kutsal seslerden birine sahip olan,meyhanelerde boy gösterip meşur olma hevesine kapılmayan
    nadide görme engelli sanatçımız.2009 yılında kalp yetmezliğinden kaybettik,allah rahmetine kavuştursun.
  • yanlış zamanda yanlış ellerde çok tehlikeli birer silaha dönüşebilecek şarkılar söylemiş sağlam şarkıcı. adamı depresyonun dibine depikleyen cinsten söylediği şarkılar. kendine güvenmeyen dinlemesin.

http://www.youtube.com/watch?v=rs66a7tskc0
  • güzel sesli, içli büyüğümüz.

bir gün bir karar vermesi gerekmiş, ya ilahi korosuna katılacak ya da fasıl müziği yapacak. zannımca daha fazla sevap kazanabildiği alana yönelmiş. (hikayenin kaynağının üzerinde oturuyorum)