şükela:  tümü | bugün
 • alp arslan'ın gaipten kelimeler serisinin üçüncü kitabıdır.. e-kitap formatında kısa romandır.. korku, gerilim, gizem tarzındadır..

  tanıtım bülteninden:

  alp arslan'ın gaipten kelimeler serisinin ilk iki kitabı şipşak ve vahşi'den sonra üçüncü kitabı hüddam da yayımlandı. kısa romanlardan oluşan kendine özgü bu serideki tüm kitaplar fantastik öğelerden oluşuyor ancak hepsi birbirinden farklı tarzlarda yazılmış durumda. bu fark kimi zaman anlatım dilinden kimi zamansa kitabın türünden kaynaklanıyor. bir kitapta korku unsurları yoğun olarak kullanılırken bir diğerinde bilimkurguya, başkasında psikolojik gerilime rastlayabiliyorsunuz. hıristiyan inancındaki yedi büyük günah kavramının işlendiği hüddam yer yer korku unsurları da içeriyor. bölümler arası kurgudaki 'flashback' yaklaşımı biraz zorlayıcı gibi görünse de dikkatli okuyucu yapbozu kolayca ve keyifle tamamlayacaktır.

  "elindeki demir çubuğu sıkıca kavrayarak tekrar hole çıktı ve alt kata inmeye başladı. merdivenlerin yarısına gelmişti ki salondaki manzarayı görüp küçük dilini yutacak gibi oldu. birkaç saat önce çanakkale'ye uğurladığı arkadaşları yuvarlak masanın etrafına oturmuş ruh çağırma seansına devam ediyorlardı. bütün mumlar da yanıyordu."

  http://www.dr.com.tr/…ye-roman/urunno=0000000672788
 • (bkz: huddam)
 • vikipedi'de adına sayfa açılan gizli ilimlerden kavram. birazını araklarsak;
  hüddam, islam inancına göre müslüman cinleri denetim altına almayı isteyen bir ilimdir ve günahtır. yahudilik ve hıristiyanlıkta ise şeytanları kontrol altına almayı isteyen bir öğretidir ve günah değildir. hıristiyan ve yahudi öğretilerinde insanların tanrı'dan aldıkları güçle cin ve şeytanları kontrol altına alacağına inanılır.

  hüddam, cinleri ve şeytanları kontrol etmeyi amaçlayan bir öğretidir. günümüzde bu ilimi öğreten resmi bir kurum yoktur. büyücüler bu ilimi gizli öğrenirler ve bilirlermiş. antik mısır'a kadar dayanan bir öğreti olup tehlikeli yanları varmış. hz. süleyman cin sürülerini denetleyip çalıştırma sanatını bilmesiyle ünlü.

  hizmetli/hizmetçi anlamına gelen hadimin çoğuluymuş. dolayısıyla hademenin de akrabası.

  kabala/kabbala, numeroloji, grafoloji hepsinin gizli ilimlerle ilgili değişik kullanımları var. hz. süleyman'ın cinlere köle/tutuklu işi yaptırdığını, hatta öldüğünde asasına dayalı şekilde hafif dik durduğundan cinlerin onu canlı sanıp uzun süre bir kararda çalışmaya devam ettiklerini okuduğumu anımsıyorum.

  (bkz: huddam/@isa arjuna narayana)
  (bkz: küdam)
  (bkz: cinler), cins, ins
  (bkz: ürkü/@ibisile)
 • genel hatlarıyla doğru aktarabilmiş günlük şekilde oluşturulmuş.

  https://www.youtube.com/…htzgx1_nizmo2ahq6k7ojfsmec
 • gizli ilimlerdendir. hizmetçi cin demektir. kimseye hizmet etmeyen cinler, hz. sülayman gibi bir kaç kişiye hizmet etmiştir.
 • cin veya şeytanları kontrol etmeyi sağlayan bir öğretidir. tarihçesi antik mısır'a kadar uzanır. herkes tarafından bilinmeyen, herkese öğretilmeyen bir ilimdir.

  islam dininde yaratıcı izin vermeden şeytan veya cinler ile iletişime girmek yasak olduğu dile getirilir. kutsal kitapta herhangi bir öğreti yer almaz. islam dininde bu varlıklarla iletişime girmeye çalışmak kesin bir dil ile yasaklanmış, günah kabul edilmiştir.

  hristiyanlık inancında, hüddam öğretisi yasaklanmamış, lakin dikkat edilmesi gerektiği dile getirilmiştir. incil'de yer alan dualar kullanılır ya da ilahilerin tersten okunur.

  yahudilik inancında, tevrat'ta hüddam ilmi ile ilgili çok fazla bir bilgiye rastlanmaz ancak talmud'da bu konuyla ilgili bir çok bilgi geçmektedir.

  bir de bu konuyu inceleyen bir çalışma dalı bulunmaktadır. (bkz: demonoloji)
hesabın var mı? giriş yap