şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hudutta nöbet tutmakta olan askerin bir komutanı ile karşılaştığında vermesi gereken tekmildir:

  "asil türk milletinin namus ve şerefini, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü sorumluluk bölgemde korumakla görevli gözetleyiciyim. gözüm sorumluluk bölgemde, kulağım komutanda. vatan ve millet uğruna, seve seve can vermeye hazırım komutanım!"
  hudut gözetleyici tekmili de denir.

  (bkz: hudut tekmili)
 • bu tekmil verilirken komutana dönülmez, göz cepheye (sınıra) bakar.
 • vatan ve millet uğruna hudut bekleyerek seve seve can vermeye hazır dünyanın bütün askerlerinin en nihayetinden yan yana can vermesiyle nihayetlenen söylev. bir de komutana değil sınıra, büyük ihtimal ile sınırın öteki tarafındaki komutanıan tekmil veren başka bir askerin gözünün içine bakılarak söyleniyor. eğer dünyanın bütün ulusları "asil"se neden uluslar birbirlerini gözetliyorlar, seve seve can vermek lüzumu hissediyorlar? bizi uzaylılar birbirimize düşürüyor olabilir mi?
 • devamı var.
  " sorumluluk bölgem doğuda xxx batıda yyy arasında kalan bölgedir. bölgemin başlıca kritik noktaları zzz karakolu ve zzz köyüdür. bu bölgeyi gözle dürbünle sağdan sola soldan sağa yakından uzağa uzaktan yakına ellişer metrelik şeritler halinde katlamak suretiyle gözetlemekteyim. sorumluluk bölgemde tehlikeli bir durumla karşılaşmadım. arz ederim komutanım..."
 • bu tekmil komutana verilerken unutulursa ayvayı yediğiniz demektir. kendinize cezalardan ceza beğenin. şanslıysanız sadece azarlanmakla paçayı sıyırırsınız. hele hele kısa dönemseniz okumuş adamsın bir tekmil vermeyi hala öğrenemedin diye laf yersiniz. sorumluluk bölgenizi söyleyememişseniz vay ki vay halinize derim. sesiniz gür çıkarsa bir şansınız olabilir.
 • kıbrıs hudutlarında nöbetçiyseniz şu şekilde verilen tekmildir;

  "asil türk milletinin namus ve şerefini, kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti'nin bölünmez bütünlüğünü, yavru vatan kuzey kıbrıs'ta sorumluluğuma verilmiş bölgeyi korumakla görevli gözetleyiciyim. gözüm sorumluluk bölgemde, kulağım komutanda. vatan ve millet uğruna, seve seve can vermeye hazırım komutanım!"

  bunu böyle anıra anıra söylersiniz, koskoca arazide/tepede yankılanan sesinizi siz ve komutandan başkası duymaz. karşı tepede nöbetçi diğer karakol askerleri varsa "babanın düşmanlarını skim denetlemeye geliyorlar" diye götleri tutuşur. öyle yani.
 • bu tekmilin ardından genelikle araziyi tanitan bir brifing de verilir ve şayet sorumluluk bölgeniz çok genişse her brifingten sonra sesiniz bir güzel kısılır. komutan ortamı terk ettikten sonra da öylece durup ben ne yapıyorum burada acaba diye düşüncelere dalarsınız.