şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hudutta askerlik yapan asteğmenin bilmek zorunda olduğu, söylerken takılmasında bile vatan haini ilan edilebileceği tekmildir. bir nevi komutan karşılama töreni tekmilidir. bölük komutanı dahil her üst komutana verilir. ama genellikle bölük komutanları karakollara sık sık uğradığı için canı istediği zaman tekmil alır istemediği zaman tamam tamam gerek yok der geçiştirir.

  olay şöyle gerçekleşir. komutanın geleceği haberi alınır ve içtima alınır herkes toplanır askerlerin 5 10 adım önünde rütbeli personel rütbe sırasına göre dizilir. genellikle üsteğmen yoksa karakoldaki tek subay olan asteğmen en rütbelidir başta durur. genellikle kobra olan bu araçlar içeriye girer rütbeli personelin önünde durur. o sırada arkandaki takıma rahat, hazır ol, tüfek as, dikkat! şeklinde komut verirsin.rahat, hazır ol şart değil ancak tekmil verilirken takım tüfek as pozisyonunda olmalıdır buna dikkat edilmelidir.

  (karşılamaya çıkıldığında genelde tüfek, hücum yeleği, kompozit başlık takıldığı için tekmil verilirken esas duruşta durulur tüfekle selam verilmez kuralınca selam verilmez. ama olaki baskın yapar gibi pat pat pat helikopter sesi duydun tüfek techizat almaya vaktin olmaz direk olduğun gibi selamını verirsin ve tekmil boyunca selam vaziyetinde durulur tekmil bitince normalde komutanın ileri bak! komutu vermesi gerekir ama genelde vermezler elini çaktırmadan indirirsin.)

  aracın kapısı açılır içerden komutan baş gösterince omuzdaki çelengi görür görmez başlarsın kıçın yırtılana kadar bağırmaya;
  "asteğmen kayatürk, ..... hudut karakolu takım komutanı, asil türk milletinin namus ve şerefini vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü sorumluluk bölgesinde korumakla görevli birliğim vatan ve millet uğruna seve seve can vermeye hazırdır komutanım."

  komutan teşekkür ederim der ve aynı ses tonuyla "sool" * diye cevap verirsin.

  sonra komutan yaklaşır tokalaşır, öper filan nasılsın der samimi olur aman diyim orda ne iyi adammış lan diyip yavşamayın nasılsın sorusuna iyidir ya panpa senden naber tarzı bir cevap verirseniz bir ışık görebilirsiniz. ne de olsa martın güneşine subayın gülüşüne güven olmaz.
 • görev yaptığınız yer canım memleketimin en ücra köşesinde, hakkari'nin 2000-3000 rakımlı tepelerinden birinde, yapayalnız bir hudut karakolu ise daha da bir anlamlı hale gelen tekmil. kuşkusuz ki bu tekmili en iyi okuyan askerler oradaki soğuktan elleri, dudakları çatlamış; titreye titreye 12 saat nöbet tutan, bizler rahat uyuyabilelim diye uyumayan vatan evlatlarıdır.
 • sesin kompozit başlık içinde turlayıp yankılandığı tekmil türü. azer bülbül gibi titreyerek ve hissederek söyleneni makbüldür. tekmili iyi ver karakolu bok götürsün kimse bişey demez.
 • hudutta görev yapan takım komutanı veya üstü rütbelilerin, komutanlarını karşıladıklarında vermeleri gereken tekmildir:

  "asil türk milletinin namus ve şerefini, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, sorumluluk bölgemde korumakla görevli birliğim, vatan ve millet uğruna, seve seve can vermeye hazırdır komutanım!"

  (bkz: hudut nöbet tekmili)
 • sesi gür ve vurgulari guzel yapabilen bir komutandan duyduysaniz eger, içeriğindeki anlamla beraber tuylerinizi diken diken yapacak, askerlik gorevinden keyif almanizi sagliyacak nadir anlari size yasatacak olan, hudut alayına bagli bir birlikte gorev yapan tum askerlerin ezbere bilmesi gereken tekmildir.
 • şırnak dolaylarında, kuzey ırak-türkiye sınırındaki yurdum sınır karakollarında ise şu şekilde olan tekmil;

  "asil türk milletinin namus ve şerefini, vatanın bütünlüğünü, sorumluluk bölgemde korumakla görevli gözetleyiciyim, gözüm sorumluluk bölgemde, kulağım komutanda. vatan ve millet uğruna seve seve can vermeye hazırım komutanım."
 • şimdi yok şırnak yok kilis karıştırmaya gerek yok. kıbrısta ayrıdır ona diyecek sözüm yok ama tc sınırlarında şu şekildedir:

  birlik komutanları, üst komutan geldiğinde şöyle verir:

  önce rütbe ve soyisim (örn: asteğmen şahin), sonra görevi (örn: bilmemne hudut karakolu komutanıyım) sonra da şu: "asil türk milletinin namus ve şerefini, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, sorumluluk bölgesinde korumakla görevli birliğim, vatan ve millet uğruna, seve seve can vermeye hazırdır komutanım"

  görev yerinde falan asker şöyle verir:
  önce tekmil. sonra da şu: "asil türk milletinin namus ve şerefini, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, sorumluluk bölgemde korumakla görevli gözetleyiciyim. gözüm, sorumluluk bölgemde; kulağım, komutanda. vatan ve millet uğrunda, seve seve, can vermeye hazırım komutanım."
 • gün ışında, komutan nöbet yerine intikal ettiğinde, gözetleyici er tarafından, gür bir ses ile, öncesinde tekmil verilip ardından; asil turk milletinin namus ve serefini, kuzey kibris turk cumhuriyeti'nin butunlugunu, yavru vatan kuzey kibris'ta sorumluluguma verilmis bolgeyi korumakla gorevli gözetleyiciyim, gözüm sorumluluk bölgemde kulağım komutanımda, vatan ve millet ugruna, seve seve can vermeye hazirım komutanim!'' şeklinde yapılan kısa görev anlatımına hudut tekmili denir ve sonrasında da sorumluluk bölgesi ilave edilir.
  rütbeli ise kendinden üst rütbeliye "asil turk milletinin namus ve serefini, kuzey kibris turk cumhuriyeti'nin butunlugunu, yavru vatan kuzey kibris'ta sorumluluguma verilmis bolgeyi korumakla gorevli birligim, vatan ve millet ugrunda, seve seve can vermeye hazirdir komutanim!" şeklinde hudut tekmili verir.
 • kibris versiyonu ;

  "asil turk milletinin namus ve serefini, kuzey kibris turk cumhuriyeti'nin butunlugunu, yavru vatan kuzey kibris'ta sorumluluguma verilmis bolgeyi korumakla gorevli birligim, vatan ve millet ugrunda, seve seve can vermeye hazirdir komutanim!"

  seklindedir..
 • bana shrek de lord farquad'ın şu enfes repliğini hatırlatan söylev

  "some of you may die, but its a sacrifice i'm willing to make."

  (neymiş? "birliğim can vermeye hazır"mış. memnuniyet verici. )