• ba$rolunde yilmaz guney'in oynadigi omer lutfi akad'in en onemli filmlerinden biri. 66 yapimidir, senaryosunu da yilmaz guney yazmistir. zamaninda denetim kurulu tarafindan yasaklandigini da ekleyelim.
  • ömer ütfi akad, kurtuluş kayalı ile yaptığı bir söyleşide bu film için, "öyle bir film yapmak istiyorum ki seyreden, konuşmalar isimler olmadan da bu filmin bir türk filmi olduğunu anlayabilsin" demiştir.

fimi seyrettikten sonra "kaçakçılara ve eşkiyalara dair anlatılanlar yanlıdır" demiştim. çünkü bu adamlar devletle almaşık bir ilişki kurarlar. filmde ise tam bir karşıtlık vardı. daha doğrusu, devlet sabit bir yerde dururken kaçakçılar hudutların bir o, bir bu tarafına geçiyordu. sebebi sansürmüş, akad'ın siyasal duruşu değil- bunu da aynı röportajdan okuyoruz:

"..fakat benim gözlemlerim alt rütbelere inildiğinde bir anlaşmanın gündeme geldiği şeklindedir ... bu anlaşma pay almanın sonucu gündeme gelir .. ben bu durumu kanıtlayabilsem dahi bunu sinemamda açıklamam mümkün değildir. sansür buna izin vermez".*

* kurtuluş kayalı, sosyal sorunlara soğukkanlı bir yaklaşım denemesi: ömer lütfi akad.
  • 64.cannes film festivalinde a clockwork orange, le sauvage ve 9 başka filmle beraber klasikler klasmanında gösterilecek.
    http://www.festival-cannes.com/…cannesclassics.html
  • türk sineması'nın altın çağı'nda yapılmış lütfi akad klasiği. cannes'da gösterilecekmiş, darısı nice türk klasiklerine diyoruz.
  • fatih akın'ın önerisi ve çabasıyla restore edilmiş yeni versiyonu 64. cannes film festivali'nde gösterilmiş klasik.

cannes film festivali genel sektereteri thierry fremaux, gösterimle ilgili yaptığı konuşmada, türk sinemasını överek, ''çok yaşa türk sineması, çok yaşa türkiye'' demiş ayrıca.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25213148/
  • en karizmatik türk filmi isimlerinden birine sahip bir klasik. hudutların kanunu...
  • remastered versiyonunu cannes'daki özel gösterimi dışında türkiye içinde ilk izleyen kişilerden birisiymişiz nil gürpınar'a göre. altın koza kapsamında bu film 2 defa gösterildi, izlemek isteyenler altın koza için şanslarını kaybettiler. bir ihtimalle akdeniz'de yeniden gösterilebilir. bir de filmde baya baya eksik frameler olduğunu söyleyelim. 80 darbesi sırasında kaybolmuş filmden önceki açıklamaya göre. şu haliyle 70 dakika, bütünün izlemek kimseye nasip olmayacak anlaşılan.
  • 1966 yapımı filmde, ömer lütfi akad'ın yönetmenliği üstlenirken başrolde yılmaz güney, sıra oyuncu kadrosunda ise tuncel kurtiz, erol taş, pervin par, tuncer necmioğlu yer almaktadır. hudutların kanunu, 1967 yılında düzenlenen altın portakal’da en iyi ikinci dram filmi seçilirken, yılmaz güney’e de en iyi erkek oyuncu dalında altın portakal kazandırmıştır.

filmin restorasyon çalışmalarını fatih akın' ın liderliğindeki bir ekip üstlenirken yenilenmiş kopya ilk kez 64. cannes film festivali’nde gösterilmiştir.

filmin meraklıları filmin yenilenmiş kopyasını, uluslararası antalya altın portakal film festivalinde 2010 yılında başlatılan “pelikülün izinde” bölümünde izleyebilirler..
  • abuzer rolü ile aydemir akbaş'ın da yer aldığı, türk sinemasının klasiklerinden biridir.
  • dün festivalde seyrettiğimiz, 46 yıl sonra hala taş gibi ayakta olan ömer lütfi akad ve yılmaz güney başyapıtı.
hesabın var mı? giriş yap