şükela:  tümü | bugün
  • breaking bad dizisinin en tatlı karakteri.
    ---spoiler---
    -so this is about you, me and huel being happy.
    -who is huel?
    ---spoiler---
  • "gelecegin besini" sloganiyla yola cikan, toz haline getirilmis esmer pirinc, aycicegi tohumu, hindistan cevizi, bezelye, keten tohumu ve yulaf iceren bir urundur.

vucudun tum besin ihtiyacini karsiladigini savunmaktadirlar, ve sadece huel ile beslenen bircok insan bulunmaktadir, sayilari da gun gectikce artiyor.

gun icinde yemege ayiracak vakti olmayanlar icin ayrica idealdir.
  • "human fuel" tamlamasının kısaltılmış halidir. ingiltere'de üretiliyor.

ancak kendisi alanında ilk ürün değildir. amerika'da 2013 yılında 27 yaşındaki fırlama roy rhinehart protein tozlarını ve çeşitli vitaminları karıştırarak kendi "yiyeceksiz besin" olarak nitelediği soylent adlı ürünü çıkardı. evet adı soylent green'den geliyor. çok yaratıcı değil mi? değil. ancak ürün tuttu mu? tuttu. şu anda multimilyon dolarlık bir endüstri.

huel 2015'te çıktı. yaratıcısı julian hearn. bir sporcu beslenme uzmanını yanına alarak ve baya da kafa patlatarak bu ürünü çıkardı. julian'a bakarsak içeriğindeki her şey doğal. besin endüstrisindekilere göre içindeki hiçbir şey kendi doğal halinde bulunmuyor, hepsi işlenmiş, dolayısıyla doğal denemez. üstüne bir de tonla yapay tatlandırıcıyı ekleyin, ohh mis gibi.

huel suyla karışınca bebek mamasından çok hasta ve yaşlılara tüp beslenmesi esnasında verilen ve hiç bir şeye benzemeyen sıvı haline geliyor. ayrıca aşırı tatlı.
    geleceğin besini olmamasını umuyorum.
  • dün vanilyalı versiyonunu kullanmaya başladığım (bkz: human fuel). başlığa pek katkı yapmaya gelmedim, muhabbet edicem. niye kimse yazmamış buraya diye düşündüm de galiba türkiye'ye satış yok.

dikkat edin eğer arkadaş önerisiyle aldım derseniz ve arkadaşınızın ismini yazarsanız otomatikman 5 euro size geliyor, beş euro kupon da arkadaşınıza. aldıktan sonra gelen mailde açıklıyor ve aldıktan sonra da atabiliyorsunuz yani sorun yok, gözden kaçabilir ama.

benim için bu kararı verirkenki en zor aşamalar tabii ki 'bir şirkete güvenip toz ile beslenmek' kafası ve bir kerede çok para (bana göre) verip almanın verdiği endişe. çünkü ben almanya'dan sipariş verdim ve en az iki paket alınabiliyordu. bu arada bu durumda 2 scoop geliyor, bence şaşırtıcı. ben ayrıca 9'luk mini tad paketi de aldım.

ürünü duymam ve ilgimi çekmesiyle almam arasında bir buçuk yıl gibi bir süre var. zaten dediğim endişeler dışındaki çoğu endişe spesifik şeyler. ürüne bir kere inandıktan sonra, bu iki endişe dışındaki tadını sevmem, düzenli içemem boşa gider tarzı endişeler kolayca söndürülebiliyor.

neredeyse tek sıkıntı dediğim gibi 'bir şirkete güvenip toz ile beslenmek' düşüncesinin verdiği rahatsızlık. bu argümana karşı argümanların çoğu alttaki ana korkuyu götüremeyebiliyor.

ben küçüklükten beri sağlıksızlık sınırında zayıf bir erkeğim ve yemekle aram pek iyi olmamıştır. hani özellikle annemin yaptığı bazı yemekler, iskender (evet vegan değilim (henüz)) falan tamam ama genel olarak yediğim yemekten öyle çok bi zevk de almam. aynı zamanda kendi başıma yeni yaşamaya başladım. kısaca, yemek konusunda önüme ne konulursa zorla yeme, dışarıda kafama eseni yeme aşamasından sağlıklı besleneyim kafasına yeni geçmiş biri olarak, yiyecek sektörü falan üzerine bence çok temel fikirlere henüz yaklaşmamıştım bile.

marketten de ürün alıyoruz bu da bir ürün. insanların çoğunun kullanmıyor olması falan önemli değil, göz önünde ingilitere bazlı bir ürün. bu ürün belirli bir şey iddia ediyor ve bu da zaten yazılı bir şekilde görebildiğimiz bir şey. bunun yalan olabileceğinden korkmamak benim için kilit noktaydı. argümanım da şu: diğer ürünlere güvendiğinden daha az güvenmek için eski kafalı olmayan gerçek bir sebebin var mı. ve soruya cevap verememek benim için önemli oldu.

tabii ki bu sadece yardımcı olan bir fikir. saatlerce araştırdım, izledim, okudum, dinledim, sordum soruşturdum. ben uzun süreli kullanmayı düşündüğümden başta zamana kıydım.

biraz da deneyim yazayım. düz vanilya denedim şu an sadece. çok ilginç bence, bir yudum almak çok kolay, bence tadı güzel hatta ama hepsini evde kendimizin yaptığı yoğurt, süt, meyveli shake gibi bir dakikada içmek çok zor. gerçekten bir yemek gibi yani. ben süreçten zevk almadım, herkes çok kötü değil diyor evet öyle ama kötü yani. fakat benim için önemli değildi zaten.

t-shirt bana biraz uzun geldi, ki benim boyum 184. bence t-shirt biraz çirkin o açıdan.

ben haftada 9 öğün (3 scoop, yaklaşık 500 kcal) tüketeceğim (haftasonu 2, haftaiçi 1). haftada bir kere kesinlikle yüzmeye giden, 3-4 kere koşan, evde vücut çalışan ve boks kursuna yazılmış biri olarak, eğer bu spor ve huel olaylarım sürekli devam ederse, bu başlıkta uzun süreli deneyimlerimle tekrardan görüşmek üzere.
  • insanin tüm ihtiyaç duyduğu besinleri toz olarak icinde barindiran, ingiltere kaynakli bir ürün. uzun süredir kullaniyorum. sade ve aromalı (vanilyali, kahveli ve cilekli) cesitleri var. benim tavsiyem, biri sade biri de aromali minimum iki kutu alinmasi. böylece sade ve aromaliyi karistirabiliyorsunuz. aromalinin icinde fazla miktarda tatlandırıcı sucralose var, insanin icini bayiyor. sadenin de tadi cok kötü, hic yenmiyor. en iyisi bu ikisini esit oranda karistirmak. böylece tad olarak en güzel sonucu elde edebilirsiniz. diger bir alternatif, sadece sade alip kücük aroma paketlerinden eklemek. ama o da ugrastirici. onun disinda kahveliyi tam begenmedim açıkçası, direk instant kahve tozu katip bu kahveli diye kakalamislar.
    türkiye‘de kullanilması gereksiz, yenecek onca güzel sey varken. ayrica da pahali. ama yurt disinda dogru dürüst yemek bulamadiginiz yerlerde ögünleri rahat ve hizli gecistirmenize yardimci olur.
  • diyet yapanlar icin birebir toz besin. özellikle kilo alma probleminiz varsa kullanimi yararlidir, gereksiz abur cubura saldirmanizi engeller ve günboyu tokluk hissi yaratir. kutusu genelde 30€ ya gelir, amerikada, ingiltere'de ve almanya'da temini kolaydir, indirim oldugu icin posta yoluyla 3-4 paket almak daha uygundur. bir paket kullanim durumuna göre 3-4 hafta yeterli olur. dügün icin 5-8 kilo verdim sayesinde, tabi biraz da egzersizle beraber. saglikli olarak zayiflamayi kolaylastirir.