şükela:  tümü | bugün
 • wheleer ile bereber çoklu evrenler, paralel kainatlar artık her ne derseniz onun kurgulayıcılarındandır.
 • 1930 yılında doğmuş, 1943 yılında henüz orta okulda iken einstein'a "karşı konulamaz bir kuvvetin, hareket ettirilemezbir kütleyle buluşması" halinde ne olacağını soran bir mektup yazmış, 1953 yılında princeton üniversitesinde doktora çalışmalarına başlamış bilim adamı. kuramı üzerinden 51 yıl geçmiş ve hala tartışılmaya devam etmektedir. sıradışı bir sosyal hayata sahiptir. ailesiyle, çocuklarıyla hiç ilgilenmeden sadece çalışmalarını yürütüyormuş. kızı bir kaç kez intihar girişiminde bulunmuş ve sonunda başarılı olmuş.

  bu arada oğlu, eels'in kurucusu mark oliver everett'ten başkası değildir.

  bilim ve teknik, şubat 2008 sayısında kuramının ne olduğu epey etraflıca anlatılmış.
 • bohr'un gozumu kapiyorum parcaciklar ucusuyor gozumu aciyorum onlar da donup kaliyorlar seklinde ozetlenebilecek kopenhag yaklasimina karsi gelistirdigi coklu dunyalar teorisi ile bohr'a tokat gibi bir cevap vermis unlu fizikci.

  lakin bu tokadi daha 24 yasinda korpecik bir doktora ogrencisi iken atmaya calistigi icin bilim dunyasindan aninda kirmizi karti gormustur. her ne kadar doktora tezinde teorisini matematiksel olarak ispatlamis olsa da** yuzyuze gorustugu bohr'un kendisi dahil hic kimse calismalarina kiymet vermez o yillarda.

  yasadigi bu hayal kirikliginin akabinde 'atom fizigine ve profesorluge lanet olsun, bundan sonra itligin, hergeleligin profesoru' olacagim deyip akademik hayata tovbe etmis ve darpa'da nuklear savas simulasyonlari uzerine calismaya baslamistir (daha sonralari ayni konu uzerine kurdugu ozel bir sirket sayesinde de milyon dolarlari cukka etmis*). hayatinin geri kalan yillarinda da ozellikle operations research uzerine arastirmalarina devam eder.

  1970'lerde biraz da populer kulturun ittirmesiyle ortaya attigi paralel evrenler teoremi tekrar insanlarin ilgisini cekmis, gec de olsa yillardir ozlemini duydugu sohrete bir nebze olsun ulasmayi basarmistir. ancak her turlu kotu aliskanliga sahip yasam tarzinin bir sonucu olarak 51 yasinda bir kalp krizi ile hayata veda eder.

  gunumuzde everett'in teorisi kopenhag tanimindaki celiskilere karsi ortaya konmus dogru olmasi muhtemel pek cok teoriden biri olarak kabul edilmektedir. onun teorisi uzerinde calismalara devam eden proflara hala daha orada burada rastlamak mumkundur.

  kizinin intihar etmeden once biraktigi son notta 'babamla birlikte olmak icin paralel uzaya gidiyorum' diye yazmis olmasi da yillarca pesinde kostugu teorinin aci bir diyeti olsa gerek.
 • (bkz: fringe)
  (bkz: walter bishop)
 • 1950'lilerde one surdugu karizmatik kurami icin
  (bkz: paralel evrenler kurami)
 • "var olan atom altı gerçekliğinin tüm versiyonlarının içinde, biz neden sadece bizi çevreleyen tek dünyayı görüyoruz ki ?"