şükela:  tümü | bugün
 • venezuela nın amerikan yanlisi subaylarca darbeye maruz kalan devlet baskani.
  ve 48 saat icinde halkin ve ordudan bazi subaylarin yardimiyla gorevine donen.uzunca bir sure adini duyacagimiz bir isim.
 • (bkz: ding chavez)
 • kendisine yapılan ilk darbeyle ilgili detaylı bilgi ve amerikan desteği için zamanında ntvmsnbcde çıkan haber iyi bir kaynaktır.

  (http://www.ntvmsnbc.com/news/146569.asp)

  ayrica (bkz: #1185615)
 • kendisiyle beraber uçak yolculuğu yapan gabriel garcia marquez, şunları söylemiş: “yolculuğun sonunda iki farklı insanla konuştuğum duygusuna kapıldım; biri ülkesine büyük katkıda bulunabilecek vizyon sahibi bir lider, diğeri ise tarihe despot olarak geçecek bir illuzyonist.”
 • hiçbir ücret ödemeden nba karşılaşmalarını devlet televizyonunda yayınlatarak, abd'nin öfkesini yine üzerine çekmiş ama yoksul halkının da takdirini kazanmış lider.
 • chavezi sürekli istifaya çağıran, gösteri yapan, hatta darbe girişiminde bulunanların a.b.d. destekli oldukları artık herkes tarafında biliniyor. chavez, yoksullara yönelik politikalarıyla halk desteğini arkasına almış durumda, z high0 nun dediği gibi referandumu kaybetmesi zor. zaten referandum için yeterli imza toplanamamış olduğu halde, chavez referanduma gitmeyi kabul etmiştir.
 • abd ye coca cola fiyatindan petrol satmayi önermistir. not: 1 varil coke petrolden pahalidir
 • 1- seçimle iş başına gelmiştir, venezuela (ya da venezüella) tarihinin en yüksek oy oranı ile (%57).

  2- yaptığı ve anti-demokratik olduğu söylenen anayasa değişiklikleri de yine halkoyuna sunulup onaylanmıştır.

  3- kendisine direnen ve cnn'ce özgürlük mücadelesi veriyor olduğu söylenen "sivil toplum kuruluşları" dünyanın en yoz sendikaları, zengin dernekleri ve katolik kilisesinden oluşmaktadır, amerika finansmanı ile varolabilmektedirler. bu arada milli eğitim bütçesini elinde tutmakta olan katolik kilisesinden bu ayrıcalığını almış ve eğitimi de millileştirmiştir (tevhid-i tedrisat). katolik kilisesinin ne önemli bir demokrasi mücahidi olduğu buradan da anlaşılabilmektedir.

  4- seçimle ve halk desteğiyle iktidara gelen ve böylece iktidarda kalmakta olan chavez, oğul bush gibi sadece zengin babasının zengin oğlu olduğu için normalde rüyasında göreceği noktalara dünyanın en gülünç seçimiyle gelen birine göre çok daha meşru bir şekilde makam işgal etmektedir ve gelecek seçimde halkın oy vermemesi halinde iktidardan gitmesini engelleyecek hiç bir şey yoktur, olmasını sağlayacak herhangi bir eylemde de bulunmamaktadır.

  5- amerikanın ekonomik olarak ayakta kalmasının en önemli kaynağı dünyada devletlerin çoğunun rezerv para olarak dolar saklamakta oluşudur, ki bu da imf tarafından anlaşmalı olduğu her devlete zaten dayatılmakta olan bir farzdır.
 • halkının tekrar güvenoyunu aldığı için pek bir sevindiğim, amerika'ya delikanlı gibi kafa tutmasıyla hep fidel castro'yla özleşleştirilen, emperyalizm karşıtı vatansever lider.
 • chavez'in aslında ne anlama geldiğini biraz daha anlamak için (bkz: 1 agustos 2004 paraguay daki market yangini/@haslama cay).