şükela:  tümü | bugün
  • yök'ün getirmiş olduğu yeni düzenleme

kaynak :
    http://www.hurriyet.com.tr/…yeni-duzenleme-40917684

artan hukuk fakültesi sayısı ve her yerden mantar gibi "hukukçu" yetişmesiyle beraber avukatların bile işsiz kalmaya başladığı ülkemizde nasıl oluyorsa nitelikli eğitim-öğretim için daha düşük sıralamadan öğrenci almaya karar verilmiş. halihazırda hakim-savcıların liyakate hiç bakılmadan saf torpille seçildiği yargımızda avukatların da niteliği iyice düşecek gibi duruyor.

ekleme : bırakın parası olan okusun, sırf matematik yapamıyor diye hukuk mu okuyacak diye yorumlar gelmiş. arkadaş bundan önceki baraj da 150 bindi, bırakın 10 tane belki daha az matematik sorusu çözecek kadar beyni olmayan adam hukukçu olmasın. hukuk sırf sözel bir alan değil.

edit : onlarca mesaj geldi bu sene puan hesaplama sistemi değiştiği için tm'cilerin önüne daha fazla sayısalcı giriyormuş , bu sebeple dediklerine göre geçen sene ile çok farkeden bir durum yokmuş. barajın yine de çok düşük olmasından dolayı yazdıklarımı aynen bırakıyorum.
  • %25 %50 burslu yaşar ekonomi gibi üniversiteler bile 400 barajının üstündeydi. ulan iletişimden mezun oldum kimse yüzüme bakmadı. ama avukat olan babamında desteğiyle hem icra takibi yapıp hem de hukuk fakültesine girmek için sınava çalışmaya başladığım dönem göklerden gelen karar mıdır nedir ? *

umarım deü gibi okullarda nasibini alır. yani sıralamanın veya puanın düşmesi buraya gelen insanların cahil cühela olacağı anlamına gelmez bırakın şu matematik fetişini.
  • rezaletiin önde gidenidir. yani 3-5 matematik sorusu, biraz da edebiyat yapan kişi avukat olacak öyle mi?
    ne günlere kalacağız, bilemiyorum.
    ayrıca, bunu "öğrencilere müjde" olarak yayınlayan medyanın müjdeyi özel üniversitelere vermesini istiyorum.
    edit: ekleme
    edit2: ayrıca, mühendislik 300 bin ve mimarlık da 250 bine düşürülmüş yani orda da daha düşük puanlarla insanlar bölümlere alınacak.
  • 3-5 edebiyat sorusu yapan değil ama edebiyatı veya coğrafyayı fulle yakın çıkartıp 3-5 matematik sorusu yapan olacaktır. olumlu buluyorum evet. muhtemelen devlet üniversitelerinde etkisi fazla hissedilmeyecektir. müsterih olun ama parası ve imkanı olan adam da bırakın okusun kardeşim 400puanla kısıtlamayın bunu. ayrıca 2015 öncesi olan uygulamaymış yeni bir şey değil yani. dua edin sözele almadılar hukuku.

edit: mesaj atıp durmayın. sizin kininizle mi uğraşacağım ben ? sizin yazdıklarınızın aynısını daha önceden yazan en az 10 kişi var. yazdıklarıma onay vermek ya da kabul etmek zorunda değilsiniz. beğenmiyorsanız gelip özelden atarlanmanıza gerek yok yani. benim fikrim ve ben böyle düşünüyorum, sen benim fikrimi onaylamıyorsan bile gelip bana özelden atarlanmak mecburiyetinde değilsin. okey ?
    resmen ifade özgürlüğüne aykırı bir durum şuan başıma gelen. bu linci yapan arkadaşların hepsi de akp'nin özgürlükleri kısıtladığını düşünüyordur en ufak bir karşıt yoruma bile tahammülünüz yok hslbuse ne farkınız kaldı akp'den ?

attığınız mesajları da itina ile tek tek sildim. attığınız mesajların bendeki yeri ve değeri bu yani.
    burası sanal alem fazla kasıp ciddiye alan sizsiniz. hadi eyv.
  • adalet içi alımlarında ve görevlendirmelerde liyakat sistemi uygulanacak ise barajın komple ortadan kaldırılmasından yanayım fakat şu an ki hali ile tamamen hukuk sistemine zarar verecek bir karardır. olsun kardeşim herkes avukat olsun ama içlerinden sadece hak edenleri görevlendireceksen olsun.
  • cocuklugundan beri hukuk hayali ile buyumus birinin, sirf matematikte basarisiz diye alinmamasi asil haksizlik.

hukuk fakultesinde matematik, biyoloji, fizik gibi konular isleniyor da, ben mi kacirdim ?
    aklima vergi hukuku dersinden kalan bir kaç basit hesaptan baska bir sey gelmiyor.

basarisiz olan zaten ilk donemde cakar. hukuk fakultesinden mezun olabilmek icin girmek yetmiyor. basari, istek ve motivasyon ile proporsiyonel.

guzel olmus, sanslarin esitligi saglanmis.
    kontenjan arttirilmamis, nitelik neden dusuyor onu da anlamadim.

edit : ulkelere gore avukat dagilimi

-almanya (2011) toplam avukat : 155k nufus 80 m oran 1/516
    -italya (2011) 162k avukat, nufus 60 m oran 1/370
    -abd (2015) 1,3m avukat nufus 321m oran 1/243
    -turkiye (2018) 106k avukat nufus 81m oran 1/764

edit 2 : paylastigim dusuncem ile ilgili cok fazla mesaj aldim, tek tek cevap veremeyecegim.
    yazanlarin buyuk kismi hukukcu.

oncellikle sormak isterim ki birer hukukcu olarak, zit dusunceye saygi gosterilmesi gerektigini mesleklerinin kacinci yilinda unuttular.

turkiye de okumadim, fransa da okudum.
    genel lise, fen bolumu mezuniyet diplomam hukuk fakultesine girmeme yetti. (sunu da eklemek istiyorum ki akranlarimin sadece %30 genel liseden mezun oldu, geri kalan %70 meslek okullari ve teknik liseden mezun oldular.)

isteseydim tip fakultesine de girerdim, veya baska bir fakulteye. isteyen istedigi yere giriyor orada, genel lise mezunu olduğu sürece.
    bir kac ozel nitellikli okul (science po, ıep, ecoles superieures gibi) zorlu bir surecten sonra aliyor, o bolumleri tenzih ediyorum.

tip fakultesinde, birinci siniftan ikinci sinifa gecebilenleri orani %10.
    okudugum fakulte de, birinci siniftan ikinci sinifa gecebilen %40 gecmiyor

gecemeyenler, ya sinifta kalip tekrar deniyor, ya da baska fakultelere geciyor.

bir insanin istedigi alanda calisamamasi, kendini kanitlamasina izin verilmemesi kotu bir seydir.

bu sanslarin esitligir. turkiye de yoktur. anlamamaniz normal, hak verdim.

bir seyi elestirecekseniz ille, dogru noktolari elestirin. barajin genislemesini degil, baraj olmasini elestirin mesela.
    ozel okullarin fazla olmasini elestirin. siz vergi odeyen hukukcular degil misiniz, neden hak aramiyorsunuz ?
    burada bana pespese 10 mesaj atacak enerji bulabiliyorsaniz demek ki gucunuz tukenmemis.

edit 3 : cok fazla avukat, niteliksiz avukat, gibi seyler okudum, cok uzuldum.
    hukuk okuyup vicdanlarini bir yere birakmis insanlara gercekten uzuluyorum.
    sirf para icin, geliri, statusu, konumu icin okumus bir insan nasil adalet dagitacak ?
    meslek ile arz/talep iliskini baglamaniz, kalite dusuyor diyebilmeniz ne vahim.
    belki avukat hizmet satiyor, ama her hukuk mezunu da avukat olmuyor.

bu gibi insanlar yuzunden turkiye'de hukuk'a saygi yok. para pesinde, statu pesinde olan hukukcular rusvet almaya, usaklik yapmaya musaittir. kendilerini ve diger tum meslektaslarinin onuru dusunmezler bile.

aci olan "hukukçu enflasyonu" degil, hukukcularin paraci olmak disinda baska bir seyi becerememsidir.

para icin hukuk okuyan okumasin bir zahmet. gordugunuz gibi nitellik, kalite gercekten dusuyor.
  • her yıl mezun olup şimdi ne yapacağım diye düşünen avukat ordusuna takviye olacak harekettir.

hukuk düşünen gençler; ülkede savunabileceğiniz bir hak hukuk kalmadı, gelmeyin artık.
  • herkes hukukçu zaten heerkeeeeeeees
  • böyle böyle ülkede hukuk sisteminin dibine dinamit koymaya devam ediliyor işte.bir ülkede hukukun düzgün uygulanabilmesi için öncelikle nitelikli personelin bulunması gerekir.nitelikli personeli de nitelikli eğitimden geçirerek yetiştirebilirsin.

akıllı mantıklı düşünün biraz,190 bin yapan hem de bunu eşit ağırlık puan türünde yapan birisi nasıl hukukçu olacak ben çok merak ediyorum.bu puan türünde iyi puan yapabilmek için eskisi gibi matematik değil,edebiyat yapabilmek gerekiyor yani sözel beceriler ön planda yeniden.190 binde olan birisi için az edebiyat az matematik neti hukuk fakültelerine girebilmek için gayet yeterli netler an itibariyle.okuduğunu adam akıllı anlayamayan adam nasıl hukukçu olabilir.bu adamlar okula başladıktan sonra bir sürü kitap,not,kanun,pratik,karar gibi kaynağın arasında kaybolurken hangi arada nasıl bunların içinden çıkıp nitelikli bir şekilde yetişecek bence çok çok zor ihtimaller bunlar.gerçekten bu adamlara da kötülük ediliyor.başlayanlardan bazıları bu yoğunluğu görüp,bazısı yapamayıp bırakacak.ömrünün bir kısmı boşa çıkmış olacak.bu insanlara da yazık.bu barajı genişletmekle iyilik yaptık sanılırken aslında kötülük yapıldığının farkında değiller galiba.

kaldı ki ülkede zaten hukuk,tıp,mühendislik gibi gözde fakülteler çok mezun veriyorlar.bu kontenjanları daha da arttırmanın mesleğin kalitesini de aşağı çekeceği bir gerçek.artık niteliğin nicelikten daha önemli olduğunun her alanda kavranması gerekiyor bu şekilde sadece sayısal veri kasmakla bir şeyler düzelmez maalesef.umarım en kısa zamanda bu ve benzeri hatalardan dönülür.