şükela:  tümü | bugün soru sor
 • normal bir şirket statüsünde olması gerekirken statüsü ayrı tutulmuş. dünyanın her yerinde hukuk büroları bir bakkal veya market gibi şirket statüsünde olur. ama bizde durum farklı. peki neden? bundan kim avantaj elde ediyor?
 • (bkz: gelir vergisi mukellefi)
  (bkz: kurumlar vergisi mukellefi)
  (bkz: sahis sirketi)
  (bkz: sermaye sirketi)
  (bkz: gercek kisi)
  (bkz: tuzel kisi)

  bu arada bakkala sirket demissin de bakkal da degil. yani avukatlik firmasiyla bakkalin arasinda ne ticaret kanunu acisindan ne de vergi kanunlari acisindan fark var. (sahis sirketi ise tabi ikisi de)

  bu arada ikisi de anonim veya limited sirketi olabilir. yine fark olmaz arada.
 • gelir vergisi kanunu’nun serbest meslek kazancı adı verilen modern bir vergilendirme rejiminde yeri olmaması gereken garabetinden ileri gelen durum.

  salt avukatlar değil her çeşit doktorlar, danışmanlar, mali müşavirler ve hatta noterler için de aynı durum geçerli. bu saydıklarımın hepsi kanun uygulamasında serbest meslek erbabı olarak adlandırılmıştır ve kazançları aynı şekilde vergilendirilmektedir. kazançları milyonları bulan bu kesime tüccar gerçek kişi açısından matrahın esas unsurunu teşkil edecek ticari kazancın tespitinde indirimi kabul edilmeyen harcamaları giderleştirmenin de önü açıktır. örneğin doktor kendi muayenehanesinde çalışan eşine ödediği maaşı gider yazabilirken bir tacir gerçek kişi için bu mümkün değildir.

  yine gerek tacir gerçek kişi gerekse tüzel kişi açısından ticari kazancın elde edilmesi tahakkuka bağlanmışken serbest meslek erbabı açısından tahsil esası benimsenmiştir. yani tacir kişi bir hizmeti veresiye de olsa yapıp faturasını kestiği an vergiyi doğuran olay vuku bulmuştur. ancak bir doktor açısından bu durum ücretin tahsiline kadar ertelenmiştir. tacir parasını almadan vergisini ödemekle mükellefken serbest meslek erbabının böyle bir zorunluluğu yoktur.(gelir vergisi açısından)

  kanunda bu iş öyle bir boyuta ulaşmıştır ki birden fazla serbest meslek erbabının bir araya gelip defacto olarak şirketleşmesi halinde dahi durum değişmez. yine elde ettikleri kazanç serbest meslek kazancı olarak kalır.