şükela:  tümü | bugün
  • şahsen hukuk felsefesi dersini en önemli ders olduğu kanaatindeyim. hukuk felsefesi ve sosyolojisi olarak da anılır ve anlatılır. bu dersi en önemli ders olarak görme sebebim, hukukçuların bile hukukun mantığını kavramamış olmasındandır. hukukçu geçinen binlerce insan maalesef işin felsefesini, altta yatan temeli bilmemektedir. yapılan iş ezbere kaymakta ve kuralardan ibaret görülmektedir. oysa bu kurallar neden çıkmıştır, hukuk neden gereklidir, hatta en temelde hukuk gerekli midir, bunlaran birini bile kendine sormamış binlerce hukukçu vae ne yazık ki. okul zamanında en yüzeysel geçilen derslerdendir. uygulaması olmadığı ve para getirmediği için pek de önemsenmez.

ama benim hem yeni başlayacaklara hem de halihazırda okuyanlaea tavsiyemdir, bu dersi önemseyin. hukukçuysanız hayata herkes gibi bakmamalısınız. bunu sağlayacek en temel ders ise bu derstir.

en soyutun en temel olması sebebiyle en önemli olarak atfettim. bu sebeple 2. en önemli dersin anayasa hukuku dersi ile genel kamu hukuku (devlet teorileri) dersi olduğunu düşünüyorum. nitekim anayasa hukuku esasen insan hakları hukukudur. genel kamu hukukunda ise komünizm, anarşizm, nasyonal sosyalizm gibi devlet teorilerini görürsünüz. yine insan haklarıyla bağlantılıdır.

şahsi sıralamama göre 3. sıradaki en önemli ders roma hukukudur. üzülerek gözlemliyoruz ki roma hukuku fakültelerden zorunlu ders olmaktan çıkarılmaktadır. oysa hukukumuzun temeli roma hukukudur. biz roma hukukunu anlamalıyız ki bu kurumların neden ve nasıl oluştuğunu bilebilelim. ayrıca roma hukukundaki latince terimler hukukun estetiğidir, güzelliğidir. bunlardan bihaber hukukçu kökenini bilmeksizin yine işin felsefesini bilmemekte olduğu gibi sığ bir bakış açısına sahip olur.

4. sıraya şahsi önceliklerimi koyarsam ceza hukuku derdim ancak objektif bir bakış açısıyla kesinlikle medeni hukuk demeliyim. çünkü hukukun özü medeni hukuk ve borçlar hukukudur. haksız fiil kavramı bilinmeden suç kavramını anlamak da mümkün olmaz. yine de ceza hukukuna torpil geçmek istiyorum, çünkü aslında en eski hukuk dalı ceza hukukudur. en ilkel kabilelerde dahi ceza hukuku anlayışı vardır.

benim ilk 4 sıralamam bu şekilde. hem hukuk tercih edeceklere tavsiyeler tadında oldu hem de okuyanların bazı derslere bakış açısında değişiklik yaratıbilmeye çalışıldı.

saydığım ilk 3 ders karın doyurmaz, ama sizi hukukçu yapar.
  • henüz verilmemiş olandır.
  • vergi hukuku değildir, sizin karnınızı doyurur ama başka da bir şey yapmaz, tabi vergi rekortmeni olmak zorunda kalabilirsiniz ironik bir şekilde :p
  • roma hukukudur. yarım dönem aldım, keşke yıllık derslerimizden olsaydı. kara avrupasının hukuk sistemlerinin temeli olmasının dışında yakında gerçekleşecek robotik devriminde oluşacak hukuki sorunların çözümü için de fikir verebileceği kanaatindeyim.
  • (bkz: medeni hukuk)
  • mezun olduktan sonra hangi mesleği icra edeceğinize ve hangi alanda faaliyet göstereceğinize göre değişse de kanaatimce borçlar hukuku (özel ve genel) ile ayrı dersler halinde almış olsanız dahi ticari işletme, şirketler hukuku ve kıymetli evrak'ın tamamını kapsayacak şekilde ticaret hukuku'dur. bu dersleri iyi kavramak diğer hukuk dallarında da temel hukuk nosyonuna sahip olunmasını sağlamaktadır.
  • kanımca, usûlü öğrenmeden esası öğrenmenin pek kıymetinin olmadığı düşünüldüğünde medeni usûl hukuku olsa gerek.
  • (bkz: ceza hukuku)
  • 1- olması gereken hukuku anlatması, temeli atması açısından; hukuk felsefesi-sosyolojisi

2- olması gereken hukuku gösterebilme amacıyla, hukukun toplumlara göre tarihini ve gelişimini anlatan; roma hukuku, islam hukuku, türk hukuku tarihi gibi dersler.

3- usul hukuku dersleri

4- maddi hukuk dersleri
  • 1. hukuk felsefesi ve sosyolojisi

2. diğer hepsi

ha bi de de'yi da'yı ayırmayı falan öğrenin ülkenin en önemli ve ihtiyaç duyulan insanları olacaksınız mal mal okuyup geçmeyin