şükela:  tümü | bugün
  • henüz verilmemiş olandır.
  • vergi hukuku değildir, sizin karnınızı doyurur ama başka da bir şey yapmaz, tabi vergi rekortmeni olmak zorunda kalabilirsiniz ironik bir şekilde :p
  • borçlar geneldir, çoğu şey temelini ahde vefa ilkesinde bulur. borçlar genel oturmazsa özel hukuk tümüyle oturmaz. hatta kamu karakterli icra bile oturmaz.
  • roma hukukudur. yarım dönem aldım, keşke yıllık derslerimizden olsaydı. kara avrupasının hukuk sistemlerinin temeli olmasının dışında yakında gerçekleşecek robotik devriminde oluşacak hukuki sorunların çözümü için de fikir verebileceği kanaatindeyim.
  • (bkz: medeni hukuk)
  • mezun olduktan sonra hangi mesleği icra edeceğinize ve hangi alanda faaliyet göstereceğinize göre değişse de kanaatimce borçlar hukuku (özel ve genel) ile ayrı dersler halinde almış olsanız dahi ticari işletme, şirketler hukuku ve kıymetli evrak'ın tamamını kapsayacak şekilde ticaret hukuku'dur. bu dersleri iyi kavramak diğer hukuk dallarında da temel hukuk nosyonuna sahip olunmasını sağlamaktadır.
  • medeni hukuk haklı-haksızı ayırır koca bir deryadır ve hukukun yumuşak halidir.bu yüzden bunaltan detayları nedeniyle sevmedim sevmeyeceğim. medeni hukuk derken özel hukuk derslerinin tamamını kastediyorum.

ama ceza öyle mi, devleti devlet yapan değil midir cezalandırma yetkisi,bu kıvılcım çıkarmadı mı işbirliği düzenini? bre gafiller bunu bilirsiniz de ne hakla ceza hukukunu en üste koymazsınız.
  • kanımca, usûlü öğrenmeden esası öğrenmenin pek kıymetinin olmadığı düşünüldüğünde medeni usûl hukuku olsa gerek.
  • (bkz: ceza hukuku)
  • 1- olması gereken hukuku anlatması, temeli atması açısından; hukuk felsefesi-sosyolojisi

2- olması gereken hukuku gösterebilme amacıyla, hukukun toplumlara göre tarihini ve gelişimini anlatan; roma hukuku, islam hukuku, türk hukuku tarihi gibi dersler.

3- usul hukuku dersleri

4- maddi hukuk dersleri