şükela:  tümü | bugün soru sor
 • binlerce yıldır değişmeyen özeti şudur:

  (bkz: hukuk iktidarların fahişesidir)
 • (bkz: guguk)
 • (bkz: eşitsizlik)
 • basit ve saçma bir örnek olacak ama daha anlaşılır olması için bir örnek vereyim , örneğin davalı çin nüfusunun on bin (bildiğin 10.000) olduğunu söylediği için davacı tarafından yalan söylediği için(yalan diye bir suç yok ama anlaşılır olması için böyle bir örnek veriyorum ) dava edilsin , iddianame hazırlanıp mahkemeye taşındığında çin nüfusunun 10.000 olamayacağı herkes tarafından 1 milyar küsür olarak bilindiği su götürmez bir gerçek olsa bile hakim çin nüfus müdürlüğüne yazı yazılmasını ister amk , sebep ne peki ??? her bürokratik işlemin geçerli mantıklı bir sebebi vardır ancak yine de karar verildiğinde itiraz edilmesin diye çin nüfus müdürlüğünün bizim nüfusumuz şu kadardır diye yazı yazması beklenir, alenen ortada olan ancak fiziki olarak argümana dönüşmeyen veriler için bile aylarca bir yerlerden cevap gelmesi bekleniyor , yahu arkadaş sen kararını ver mağdurun mağduriyetini bi gider ilk önce bırak suçlu uğraşsın kendini aklamaya , neymiş efendim aksi ispatlanana kadar herkes suçsuzdur , tabi ki öyledir ancak yukarıda ki örnekte verdiğim gibi durumlarda işin bürokrasi kısmı daha sonraya bırakılmalıdır,
  tanım: önce suçlunun insan haklarının gözetildiği sistem
 • türkiyede her yıl başı ilk haftası baştan başlayan anlamsız şey çünkü yoktur. örnek vermek gerekirse adliyede bir hediye tufanı başlar. özellikle asliye hukuk ve ticaret mahkemesi katları devamlı hediyeler getiren büyük şirketlerin çalışanları ile dolar taşar ve hatta sıra bile olurlar. kravatlar gömlekler ve bir sürü çeşit çeşit hediye. neden? çünkü onlar güçlü taraf.

  sonra neden benim dosyamda 3 tane bilirkişi raporu var ve hepsinde haklıyım ama davayı neden kaybediyorum dersin. deme arkadaş. bu ülkede işler böyle yürüyor.

  verilen hediyelerin bir nedeni var çünkü. işin ilginci bu durumu komisyon başkanları bile bilir ve hiç ses çıkartmazlar. sistem bu der geçerler.
 • (bkz: #73397430)
 • var olan ekonomik üretim ilişkilerin yasal düzenlemesidir. köleci ekonomi politiğin egemen olduğu dünyada evrensel kurallar(ya da evrense hukuk) köleci toplum hukukudur ve bu toplumsal olarak geniş kalabalıklar için yadırganan bir durum değişidir. aynı şey feodal üretim ilişkilerinin egemen olduğu dönemde feodal hukuk anlayışının egemenliğini sağlayan şeydir( bu toplumda da egemen üretim ilişkisi feodal üretim ilişkilerine dayandığı için toplumsal olarak kabul görmüş ve işlerliğini sürdürmüştür). günümüz koşullarında egemen üretim biçimi kapitalist üretim ilişkileri olduğu için, hukukta bu üretim ilişkisinin doğrudan yansıması biçimin de görülmekte ve yasal olarak çerçeveyi belirlemektedir.
  kısacası var olan üretim biçiminin doğrudan sonucudur var olan hukuk sistemi. anılan hukuk sistemlerinin tamamını özel mülkiyete dayalı üretim biçimine uygun olarak düzenlenmiş hukuk olup hükümleri özel mülkiyet rejiminin kendini yeniden üretebilmesi ile asla çelişmez. elbette özel mülkiyetin olmadığı bir toplumda hukukta özel mülkiyetin olmadığı üretim biçimine uygun bir sisteme göre biçimlenecektir,