şükela:  tümü | bugün
 • bütün hukuksal olayların sosyal olay olduğu gözönüne alındığında, toplumsal yaşam ile hukuk arasındaki etkileşimi, hukuk kurallarının köklerini inceleyen "pozitif bilim" dalı.
 • iki gündür çalışıyorum hala ne anlattığını çözemediğim ders. çok zeki olmasam da geri zekalı da değilim. mustafa tören yücel kitabı nasıl yazdıysa okudukça kafam karışıyor sıkılıyorum amk.
 • tanım=bir bilim dalı
  örnek=hem kadın hem avukat
 • hukuk fakültesindeki adamakıllı derslerden bir tanesi. hatta en lazımı kanımca. sonuçta lanet olası maddi hukuktan uzaklaşıyorsunuz , olayın özüne doğru seyahate çıkıyorsunuz.

  ha bu ülkede nasıl ders olarak okutuluyor ona da şaşıyorum aslında. şimdiye kadar müfredattan kaldırılması lazımdı. gerçi bazı üniversitelerde seçmeli olarak okutuluyormuş onu da duydum. seçmeli dersin mantığını ya ben çözemedim ya da bu işte bir terslik var.

  hukuk ezberliyoruz hepimiz hukuk yapamıyoruz. hukuğu kim yapıyor. birileri yapıyor işte az çok biliyoruz. sosyolojiyle de pek araları yok anladığım kadarıyla. ya da iktisap ediyoruz işte. oh ne güzel toplum mühendisliği.
 • muazzam kağıt verdiğim ve hatta hocanın kitabını aşıp başka kaynaklardan da verilerle süslediğim halde anlamsız bir not aldığım hukuk felsefesi nin bütünleyici diğer dersi. (bkz: niyazi öktem)
 • genç bilim dalımız sosyolojinin hukuka bakan yüzü. her hukuk fakültesinde hak ettiği değeri görmesi, fakülteden mezun edilen hukukçuların insana bambaşka gözlerle bakabilmelerine olanak sağlar. toplum ve hukuk ilişkisini kavramada öncüldür.
 • max weber'in, tanıtım yazısı aşağıdaki gibi olan eserlerinden biridir.

  "weber derin bir bilgi, çetrefilli bir dil ve yoğun bir kavramsallaştırmayla, anlaşılması zor ve yanlış anlamaya müsait eserler vermiştir. kuşkusuz max weber’in geliştirdiği anlayıcı sosyoloji ulaştığı sonuçlar ve kullandığı yöntem bakımından eleştiriye açıktır ve eleştirilmesi gerekmektedir; lâkin weber'i eleştiren yaklaşımların bir çoğu maalesef yanlış anlaşılmadan veya tam olarak anlaşılamamadan kaynaklanmaktadır. bunda da en çok weber’in ağdalı dili ve pozitif olmaktan daha çok idealist felsefeye dahil edilebilecek bir metodoloji kullanmasının payı bulunmaktadır.

  weber; batıda özellikle karl marx ile birlikte kendisinden sonra gelen bütün sosyal bilimcilerin bir şekilde yüzleşmesi ve hesaplaşması gereken bir sosyal bilimci olmuştur. onu böylesine etkili kılan hususlardan birisi de kuşkusuz ilgi alanlarının hukuktan iktisada, din tahlillerinden siyasal bilimlere kadar bir çok konuyu kapsaması ve bu alanlarla ilgili temel eserler vermesidir. günümüzde weber’e yapılan atıflar bir tarafa weber üstüne yapılan çalışmalar bile artık başlı başına bir literatür oluşturmaktadır. bu da kaçınılmaz olarak max weber sosyolojisinin ne olduğuna dair bir merakı ve ilgiyi uyandırmıştır. elinizdeki eser hem bir sosyoloji ustasının, hukuk sosyolojisinden ne anladığını ve hem de bir disiplin olan sosyolojinin, nasıl meydana geldiğini göstermesi açısından klasik bir metin olma özelliği taşımaktadır."
 • hukukun sosyolojisi çok zorlama bir disiplin, hukuk felsefesi olabilir.