şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: istinabe)
 • genel olarak hak arama özgürlüğünün kullanımında kişiye katkıda bulunmaktır. envaiçeşidi vardır: danışmanlık yapmak, yönlendirmek, adına işlem yapmak vs.

  bazı kaynaklarda istinabe ile ilişkilendirilse de; istinabe, yargı birimlerinden birinin yetkili olan diğerine iş gördürmesi şeklinde tezahür eder ve zorunluluk unsuruna sahiptir. hukuki yardımda zorunluluk unsuru insan hakları ve sosyal devlet ilkesiyle sınırlıdır.

  edit: devlet eliyle hazırlanmış sitesi bile var: http://www.hukukiyardim.gov.tr/
 • bu aralar ihtiyacım olan bir şey. eleştiri mahiyetindeki yazılara "saldırı ve hakaret" nitelemesi yapılıp aralıklarla polisten telefon alıyorum. "bu benim özel telefonum, bu numarayı nerden aldınız?" diyorum "bizde var" mealinde cevap veriliyor.

  savcılığa suç duyurusunda bulunan kişi ip numaramı öğrenmiş, "senin tüm secereni öğrendim" diyor. öğrendiyse nasıl öğrendi, soruşturmanın gizliliği nasıl yürüyor anlamadım gitti. ben de şimdi benim hakkımda yazı yazanların hakkında suç duyurusunda bulunup ip adreslerini ve adlarını öğrenebilir miyim? sözlük soruşturmanın gizliliği sebebiyle hakkımda yapılan sorguları bana haber vermiyor ama şikayette bulunan kişi nasıl öğreniyor? pek çok ünlü yazar basın yoluyla hakkımızda kötü laflar ediyor niye toplu dava açmıyoruz?
 • hukukiyardım.gov.tr link

  bu konuda avrupa birliğinin desteği ile oluşturulmuş bir site mevcut. genel olarak süreçleri bilmeyenlere yönelik detaylı bir çalışma.