şükela:  tümü | bugün
 • padisah, kral gibi taht sahibi devlet baskani
 • hukum verme yetkisine/gucune sahip olan ki$i.
 • (bkz: prens)
 • garanti bankası esentepe şubesinin güvenlik görevlisiydi.ilk duyduğumda şaşırıp kalmıştım.
 • niccolo machiavellinin çağının italyasını derleyip toparlaması için ortaya çıkması gerektiğini düşündüğü kişi-kişilik. diktatörlerin başucu kitabı.. eğerki sosyal çevrenize hükmetmek kaygısındaysanız, bu kitabı alın ve okuyun. söylenenleri uyguladığınızda kendinizin etrafa hükmetmeye başladığınızı göreceksiniz.. fakat ortaya çıkan yeni karakterinizi sever msisniz onu bilemicem.
 • 1-insanlar üzerinde hakimiyet kuran devlet ve iktidarların hepsi, geçmişte olduğu gibi günümüzde de, ya cumhuriyet ya da krallık olarak ortaya çıkmışlardır.

  2-başka bir devleti ele geçirme, bizzat ele geçirenin ya da başkalarının ordusuyla veya şansın yardımıyla veya yetenek yoluyla gerçekleşir.

  3-veraset yoluyla hükümdar olan bir kral, aslında halkının hoşuna gitmeyecek durum ve zorunluluklarla daha az karşılaşacaktır ve bu nedenden ötürü de daha fazla sevilecektir.

  4- bir iktidarın eskiye dayanması ve uzun süre iş başında kalması durumunda, önceki yeniliklerin hatırası da bunların nedenleri de silinir gider.

  5-insanlar, yazgılarının da değişeceği beklentisi içinde hükümdarlarını değiştirmeyi severler.

  6-zira orduları ne kadar güçlü olursa olsun bir kralın bir ülkeye girebilmesi için o ülke halkınca tutulmaya ihtiyacı vardır.

  7-insanlar kendilerine verilen küçük çaplı zararlardan intikam almaya kalkarlar, ama verilen zarar çok ağır olduğunda buna kalkışamazlar; bundan da şu sonuç çıkar: bir insana zarar verilmesi söz konusu olduğunda, bunu söz konusu kişinin intikam almasını imkansız kılacak biçimde gerçekleştirmek gerekir.

  8-zaman her şeyi silip süpürür ve iyiliği getirebileceği gibi kötülüğü de getirebilir.

  9-sahiplenme isteği şüphesiz olağandır ve insan doğasına özgüdür. bu arzusunu tatmin etmeye kalkışan herhangi biri, bunu başarabilecek imkanlara sahipse, bunun için ayıplanmaktan ziyade övülür, ama bunu uygulamaya geçiremeden sadece bunun hayalini kurmak hata yapmak anlamına gelir ve ayıplanmalıdır.

  10-bir diğer hükümdarı güçlendiren bir hükümdar kendi kuyusunu kazıyor demektir, çünkü güç ya yetenek ya da kuvvet yoluyla elde edilir: oysa ki bu unsurlardan her ikisi de bunları kullanan birisini diğerinin gözünde şüpheli kılar.

  11-türk imparatorluğunun fethedilmesinde yatan zorluk, buna kalkışan kişinin bu monarşinin önde gelenlerinden hiçbir surette davet alamayacağı gibi padişahı çevreleyenlerin ayaklanmasından da medet umamayacağı hususunda yatar.

  12-kazanan tarafın savaştan önce nasıl halktan umacağı bir şey yoksa zaferden sonra da onlardan korkacak bir şeyi olmaz.

  hükümdar'dan seçmeler - 1 (bkz: machiavelli)
 • fazla dürüstçe yazılmış hatta hükümdarlara nasıl yalan söylenmesi gerektiğini anlatacak kadar dürüstçe yazılmış , sadece yöneticiler değil halkın da ders alması gereken , bir liderin sahip olması gereken vasıflar güzel bir şekilde anlatılan machiavelli kitabıdır. kitaba göre devletin çıkarlarına hitap eden her yol mübahtır. yani bir lider devletinin daha iyi bir yere gelmesi için halkça ahlaksızlık olarak karşıladığımız eylemleri yapabilir ve bu onu ahlaksız yapmaz. aksine onu iyi bir lider yapar. bu yönüyle tehlikeli ve zamanında pek sevilmeyen bir kitap olmuştur.
 • cümlelerin altını çizerek kitap okuyorsanız, bütün kitabın altını çizmeniz gerekecek olan kitap.
 • floransa dükünün iyi bir hükümdar olmasını sağlamak için machiavelli'nin mektuplarından oluşuyor eser. bu eserden sonra eser çok gerçekçi olduğu için belki de şeytan ilan ediliyor kilise tarafından. (çünkü kilisenin de avrupa siyaseti üzerindeki etkisini de açık bir şekilde anlatmış)

  tarih derslerinde; "italya birliğini geç tamamladı o yüzden sömürge yolları üzerinde etkili olamadı" minvalinde cumleler kuruyoruz ya iste o dönemin italya'sını anlatıyor öğütler verirken ayrıca osmanlı'nın o dönemki siyasetini de gayet iyi açıklamış. farklı bir bakış açısı kazanmanızı sağlıyor.