şükela:  tümü | bugün soru sor
  • hukmedenlere verilen ad..
  • dar anlami: yurutme erkini elinde bulunduranlarin butununu ifade eder .

geni$ anlami: alt kademedeki bagimli idarenin gorevlerinin kar$iti olarak, devletin ustun faaliyetlerini yerine getireleri, ba$ka bir anlatimla memur ya da kamu gorevlilerinin kar$iti olarak siyasi iktidari elinde bulunduran yonetenleri ifade eder . hukumet bir ulkede izlenecek genel politikayi belirler ve bununla ilgili kararlar alir . idare ise hukumetin cizmi$ oldugu direktifler cercevesinde alinan kararlari somutla$tiran, teknik ve unluk ihtiyaclari yerine getiren bir gorev yapar . kisaca, siyasi otorite kullanan butun devlet organlarindan ya da siyasi kurumlardan olu$ur: parlamento, devlet ba$kani, bakanlar kurulu .

e$ anlamli olarak kullanilan bir ba$ka sozcuk de kabinedir .
  • yonetilenlerin yonetime katilma boyutlarinin olcusune gore dort ce$it demokratik hukumet tipi vardir:

- yurtta$larin pasif bir cercevede tutuldugu ve yalnizca secme rolunu oynadiklari klasik temsili hukumet .

- yurtta$larin yonetimle ilgili kararlarin alinmasina bizzat katilmaksizin yalnizca bu kararlarin alinmasini etkiledikleri yari temsili hukumet .

- yurtta$larin istisnai olarak yonetenlerin yerine karar aldiklari yari dogrudan hukumet .

- kamusal faaliyetlerin dogrudan halk tarafindan gercekle$tirildigi, yonetenlerle yonetilenlerin ozde$ olduklari dogrudan hukumet .
  • trt spikerlerinin sanirim kendilerine verilen direktif dogrultusunda israrla "hokuumet" olarak telafuz ettikleri kelime.
  • bir cemal sureyya siiri;

bu hükümet
    pir sultan'a pasaport vermiyor,
    onu anladık.

yunus emre'ye de
    basın kartı vermiyor,
    onu da anladık.

ama bu hükümet
    ferman çıkarmış
    karacaoğlan'ı
    otobüse bindirtmiyor
  • kuzu postuna burunmu$ cakallara verilen genel ad.
  • hukumet kelimesiyle ilgili, gizliden gizliye bir teamul yerlesmistir, ozellikle tv spikerleri arasinda. tahmin ederim meslege yeni adim atan bir trt spikerinin masasina ilk gunden bir memorandum konacak ve orada ozellikle hukumet kelimesinin huk-(y)eo-met seklinde telaffuz edilmesi talimati verilecektir. bu konuya benden evvel temas eden arkadasa da tesekkurlerimi iletiyorum.

hukum-et seklinde dusunulurse gayet basit bir anlam iceren, okunus barindiran bir kelimenin uzerinde neden bir dil akrobasisi yapildigini anlayabilmis degilim. kaldi ki, kulagimiza tv'den kazinmis bu fiyakali okunusu, muhabbet ettiginiz bir arkadastan isitseniz tasagin kralini gecmez misiniz? manavdan "hukeomet badadise zam yapti, gilosu iki melyon oldu" turunden birsey duysak, bu ne perhiz bu ne lahana tursusu demez miyiz?

guzel turkce ogretilirken, beklenti belirli telaffuz muammalarinin bir sekilde devlet eliyle temizlenmesi ise, burada akintiya ters kurek cekilmekte, basit olan bir telaffuz anlasilmaz bir sekilde karistirilmaktadir. ezoterik bir anlam icermeyen basit bir kelimenin okunusuna, dudaklari kubur seklinde buzen puruzsuz dil anlayisina bir turlu isinamadim. o yuzden, israrla, hu-ku-met, hu-ku-met!
  • türkiye'de misyonunu ve asıl görevini icra etmeyen bir çok kavramdan sadece biri.