şükela:  tümü | bugün
 • zor kullanarak devlet yonetiminde degisiklik yapmak.
 • hükümetin devlet kurumlarına yaptığı darbedir.
  son yıllarda tam anlamını kazanmış isim tamlamasıdır.
  hırsızlık ve yolsuzluklarının üzerini örtme çabalarının yeni aşamasıdır. çocuklarına kadar hırsızlık töhmeti altındayken, pişkinlikle savcıları, polisleri suçlayıp, akıl karışıklığı yaratmaktır.
  bir yandan devletin kurumları amaca uygun dağıtılır, kurumlar üzerinde sürgün rüzgarları estirilir, hakimler, müdürler, savcılar, örtbasa uygun olmayan kim varsa çil yavrusu gibi dağıtılır, öte taraftan, "aman yandım devlete fare kaçmış yamuk yapıyor, paralel duruyor falan filan" feryat figan ev sahibini bastırmaya çalışır.
  muhalefeti kendine bağlı müdürlük yapma hevesindedir. muhalefet partisinin başkanına "genel müdür" der.
  yargı erkini yargı bakanlığına dönüştürerek, istediğini istediği gibi yargılamayı hayal eder.
  devlet kurumlarını el altından komşularındaki yangını körüklemeye gönderir. "naabıyon aga?" diye sorana, "hiç kimseyi ilgilendirmez" diyecek kadar geniş ve pişkindir.
  fazla hırstan dolayı tutarlı davranamaz, günü kurtarmak uğruna yaptıkları yarın eline yüzüne bulaşır. ancak panik içerisinde yeni taklalar atar, "cambaza bak" numaraları çeker.
  olan biten karşısında kafası karışmaktan sürmenaj olan tabanı trene bakarken "yaa koy götüne, çalıyorsan benden çalıyorsun, sana bişey olmasın" kıvamına geldiğinde darbe amacına ulaşır.