şükela:  tümü | bugün
  • "dünyanın en pahalı eti türkiye'de..."
    haberlerinin utancı sonunda hükümeti harekete geçirdi. hükümet kolları sıvadı ve ucuz et satmaya karar verdi.

dünyadan 15 tl'ye et alıp
    halkına 30 tl'ye satacak.. %100 kar edecek

toz ya da beyaz karı işinde bu para yok.

türkiye absürt bir ülke haline gelmeye başladı.. ama,
    bunu türk'lere anlatmanın bir yolu bulunamıyor..

sanki, alacakaranlık kuşağına girdi çıkamıyor.

doğan görünümlü şahin'e alışmış,
    rüya görünümlü karabasandan uyanamıyor.
    ekonomi duvara toslamadan da uyandırmak mümkün görünmüyor.
  • hökümet zarar mı etsin. diye savunanların çıkacağı olay.
  • arabadan aldığının yanında devlet için daha az karlı bir iştir.
  • işin içine nakliyat, vergi, satıcı karı vs. gibi detaylar girince gayet normal olan durumdur. sırbistan’dan yürüyerek mi geliyor o etler?

30 lira da ithal et için gayet uygun bir fiyattır ayrıca.

edit: salaklar beni akpli sanıp mesaj yağdırmışlar. yine de cevap vereyim salaklara, vergi devlet için değil alıp dağıtacak distribütörler için tabii ki.
  • o eti 15 liraya alıyorlarsa beni ...sinler.
  • millet pahalı etleri yemek için kobeye falan gidiyor, hükümet pahalı etleri mahalle kasaplarına kadar sokmuş siz de çıkıp nankörlük ediyorsunuz.

edit: 2 kişi dışında kimse çıkıp "ulan davar, wagyu yer adı mı?" demedi. üzdün beni sözlük. wagyu bir sığır türü arkadaşlar.
  • geçen gün bir hesap yaptım bu olay üstüne. modern 22 ton yük taşıyan kamyon 100kmde 25 litre civarı mazot yakıyor. 6 tonluk soğuk hava deposu ise 24 saatte 30 litre yakıt tüketiyormuş ve sırbistan sınırı istanbula 700km civarı. 24 saat sürmez ama hadi yattı kalktı sürdü diyelim. 120 litre soğuk havadan 200 litre de tırdan toplam 320 litre mazot yakar bu araçlar. hadi sen de 500 olsun abartıp.

etin kilosunu 15tlden alıyorsak, 20 ton desen, mazot da 5 tl desen, 2500 tl nakliyat ücreti. bu da kilogram başı 12.5 kuruş yapıyor. hadi her seferinde 2500 tırcıya versen eder sana 25 kuruş. hadi ben sana iyilik yapayım. 1 tl olsun lan bak maliyeti acayip abarttım. vergi yüzde 8. 15 tlnin yüzde 8i 1.2 tl yapar hadi ona da 2 tl de. 1 de nakliye etti 3tl. 15 artı 3 18 yapar. aracı karı ne oluyor bilmiyorum devlet tam olarak kendi aldığı mala nasıl aracı koyuyor bilmem de aracı da yüzde 50 kazansa 27 tl yapar lan. bak yine 30 etmiyor ki ben maliyeti abartarak hesapladım.

devlet kendi kendine aldığı mal için imza atan cumhurbaşkanını falan aracı yapmış herhalde. yoksa aracı parası ne ola ki...
  • adeta ülkemi pazarlamakla mükellefim fikrinden adeta ülkeme pazarlamakla mükellefim fikrine geldiğimizi gösterir.
    (bkz: rteürkiye a.ş)

(bkz: aramızda hala sözcü linki veren yazarlar var)