şükela:  tümü | bugün
  • saçma bir konu. bütün dünyada arabaları hükümetler üretirken bizim ülkemizde neden arabayı bizim hükümet üretmiyor? sonra başlık açılıyor araba fiyatları diye. bunu yapacak olan sizlersiniz. o kadar teşvik var, hükümetimiz üreticinin yanında. hangi kişi araba üretecek oldu diye karşısında oldu. şu eleştirilerin yarısı koç'a sabancı'ya olsa işler farklı olurdu. ama onlarda kolay yoldan para kazanmak varken neden üretsinler o da ayrı bir konu?
  • bana göre devletin tek görevi millete hizmet etmektir. milletler idarenin ve düzenin daha kolay sağlanması adına devletleri oluşturur çünkü.

ama devletin var olmasının ana mantığı bu olmasına rağmen dünya üzerinde gerçek amacı milletine hizmet etmek olan devlet olduğu sanmıyorum açıkçası. milletin kendine verdiği otoriteyi milletin en efektif ve pozitif şekilde idare edilmesi için değil, milleti kendi istekleri yönünde idare etmek için kullanıyorlar. benim senin verdiğin otoriteyle bizi sikiyorlar.
  • hükümetin vatandaşı domaltma yetkisi de yok ama domaltıyor.

ve görüldüğü üzre bundan keyif alan düdükler mevcut.

devletler araba üretiyormuş...
    (bkz: say lan)
  • hükümete araba yap diyen olmadı. fakat hükümetin başı habire uçak yapcaz,araba yapcaz, gemi yapcaz, uzay aracı falan deyip duruyor. aslında yapacağız demiyor. yaptık diyor ki o daha fena.
    mesela yerli ve milli uçağımız en az 10 senedir göklerde. uçağı yaparken bitmeyen karoseni de icat etmişiz her halde ki göklerden bir türlü inmedi. bir inse de dünya gözüyle görsek.
    hayır, pilotların canı sıkılmıyor mu yıllardır göklerde?

velhasıl vatandaş en fazla bizim de yerli bir arabamız olsa der ama hükümet yapsın demez.
    aslında yerli arabayı da alacağından değil, rekabet ortamı oluşup passatın fiyatı düşsün de bi tane alalım diye ister.
  • ithal arabadan bir araba fiyatı da vergi adı altında gasp edip cebine atan hükumetin istihdamla, verimle, işçi haklarıyla uğraşmamak için üzerine sorumluluk almaması durumudur
  • bu hukumet araba uretse bile bir sorun yaratarak uretir. soyle dusunun, hukumet araba uretiyor. hadi normal
    arabalara gore biraz da ucuza satiliyor diyelim. dusunsenize ucuz diye herkes bu arabayi alip kullanmaya basliyor. ancak siz ne zannediyorsunuz bu hukumeti? size ucuz arac satacak kadar aptal mi sizce? her bir araba rahat 500-1000tl (belki de daha fala) arasinda degisen tamir tutari secenegiyle tamir edilebilecek sorunlarla uretiliyor ve bu tamiri de ancak hukumetin sorumlu oldugu/olabilecegi (yani tum paranin devlete gidecegi) yerlerde yapilabiliyor.

dusunsene hukumet araba uretirken bir yandan da sizi tamir parasiyla sikiyor. valla devletten gelen her ne varsa elimin tersiyle iterim. 50 bine hukumet satiyorsa 70 bin verip hukumetin satmadigi ve yapmadigi arabayi alirim. en azindan kafam rahat eder.
  • kendi arabası üretmek bir devlet açısından dışarı döviz kaybetmemek yani cari açık açısından önemlidir. ancak üretim yerine marka satın alınabilirdi. çok güvenilir bir marka olan volvo, forddan bir çin firması (geely) tarafından 1,8 milyar dolara satın alınmıştı. biz alsak, sadece makam araçlarının volvoya çevirilmesi, önemli bir maliyeti çıkarılmış olurdu.
  • hükümet araba üretmez. firmalara teşvikler vererek, ar-ge lerini desteklereyek, hibeler vs vererek ürettirir ya da üretimine yardımcı olur. doğru olan da budur. teknoloji ve üretim çağındayız. bu çağda tutunmak istiyorsak fabrikasyon ve teknolojik üretimi desteklemeliyiz. necmettin erbakan'ın şu sözü hep aklımdadır:
    "mesele türkiye'nin şeftali yerine motor üretmek istemesiydi"