şükela:  tümü | bugün
  • gelişmiş ülkeler halklarını korumak adına paket üstüne paket açıklarken akp hükümeti vaziyetin vahimliğini bilmesine rağmen elini taşın altına bir türlü koymuyor.

an itibarı ile;

amerika birleşik devletleri: 1.2 trilyon dolarlık ekonomik destek paketi, aynı zamanda her amerikan vatandaşına 2 haftada 1, 1000 dolar yardım yapılacağını açıkladı. eyaletlere yardım, gıda yardımı, kredi ertelenmesi, ücretli hastalık izni gibi bir çok tedbirde bulunulduğunu açıkladı.

almanya: 550 milyar dolar yardım paketi açıklarken, büyük, orta, küçük işletmeleri güvence altına aldığını açıkladı. çocuk yardımlarını dahi artıran almanya, kimin kimi kıskandığını bence açık bir şekilde gösteriyor.

ingiltere: 300 milyar dolarlık ekonomik destek paketi açıkladı.

kanada: başbakan açıklama yapıyor ve ekonomik destek paketinin 82 milyar dolar olduğunu söylüyor ardından ekliyor, korkmayın bu yalnızca yıllık gelirimizin %3'ü diye de ekliyor.

polonya: 54 milyar dolar bütçe ayrıldığını açıkladı.

türkiye: 100 milyar türk lirası ( 15 milyar dolar ), devletimizin aldığı başlıca önlemler ise şöyle;

- şirketlere destek
    - konut alımı
    - konaklama ile havacılıkta kdv indirimi
    - elektriğe 3 ay boyunca zam yapılmayacakmış.
    - 65 yaş üstüne ücretsiz kolonya ve maske.
    - sabır ve dua.

bilmeyenler için söyleyelim, bu tarz ekstrem durumlar için türk devletinin bir koruma refleksi vardı, adı ihtiyat akçesiydi. kısacası bu bütçeden halkın tüm ihtiyaçlarının karşılanması hesaplanıyordu. bu paralar tabii ki harcandı.

son olarak türkiye cumhuriyeti'nin yalnızca mülteciler için harcadığı para ( senin, benim, dedelerimizin, onların dedelerinin, çocuklarımızın, torunlarımızın parası) 70 milyar dolar.

başka sözüm yok !