şükela:  tümü | bugün
  • debe edit: patişeyler adında sokak hayvanlarına yardım amaçlı kurulmuş bir sayfa var, sizde gelsenize.

başlık sınırına takıldığı için esasen "hükümetin crytek oyun firmasına 500 milyon dolar yatırım yapması" olacak.

habere gelelim. öncelikle belirtmek isterim sadece bir soylenti, kesin bir şey yokmuş.

eğer biraz oyun gundemini takip ediyorsanız crytek firması şuan bir mali krizde. oyun stüdyolarında küçülmeye gittiler. düşününce mantıklı gelebilir bu karar. amaaa

(bkz: bu bilişime fazla kafa yorarsan sıyırırsın) diyen bir zihniyetten böyle bir karar beklemiyordum açıkçası.

birde şu var
    (bkz: cumhurbaşkanı'ndan dolar bozdurun çağrısı)

edit: uyarı geldi gg olmamak için bir kısmı kaldırdım.
  • 6 aydan fazladir maaslari veremeyen bir sirket icin iyi bir haber olsa gerek. umarim bu yatirim crytek'in durumunu tekrar toparlamasini saglar ve dunya capinda iyi isler cikaran bir sirketimiz var diyebiliriz en azindan.
  • sanırım insan kaynağı yetiştirmek amaçlı büyük vergi avantajları sayesinde gerçekleşecektir.

yerli brothers toplanın gelin olm.
  • (bkz: okuduğumuzu anladık mı)

öncelikle size türkçe öğretenin kafasına sıçayım diyor ve ekliyorum;
    $500m yatırımla türkiye'ye gelecek olan taraf crytek'miş, güya. "siktiret crysis'i, online oyun yapcaz biz" diye kendini bitren ve 5 senedir oyun piyasasında olmayan crytek...

cryengine devrimdi belki ama patronları ea bile deli gibi frostbite kullanıyor şu an.
    (bkz: gg)
  • okumuyoruz matmazel editi: esas olay şu galiba. şimdi alamancı ve giresunlu gencimizin türkçesi malum biraz bozuk. bir yerde denk gelmiş başbakan yıldırım ile karşılaşmış ve gayet güzel anlaşamamışlar. çalışanlarının maaşını ödeyemeyen iflasın eşiğinde ki giresunlu genç pazarın büyüklüğünden, yaptığı oyunlardan bahsedip "500 milyon dolar yatırım istemiş" bahsedilen paraları duyunca bizimkinin havsalası yanlışlıkla "bunlar bize 500 milyon yatırım yapacak" anlamış. yani başlık ve link teki haberi harmanlayınca ortaya bu çıkıyor. okumadan sadece başlığa bakarak yaptığım ilk yorum utanç kaynağı olarak aşağıda kalsın.

geri dönüşü zor ve muhtemelen yalan bir haber ve şişirme bir mebla olsa bile eşe, dosta, ota, boka, aliye, cengize giden teşvikler yerine bilişim sektörüne kaynak ayrılması doğru bir hareket olur. bugün yanılmıyorsam polonya 20 milyar dolara yakın bir geliri oyunlar üzerinden kazanmakta. ama merkez yurt dışı kalacak ise crytek yerine taleworlds gibi yerli firmalara ve mobil oyun geliştiricilerine kaynak sağlamak daha doğru olur.
  • düzenli olarak büyük oyunu görenler haklıymış demek ki.
  • ulan (bkz: taleworlds)'e 10 milyon attırsaydınızda (bkz: bannerlord)'u geçen sene çıkarabilseydi adamlar.
  • crytek'i geç, herhangi bir şekilde oyun sektörünün türkiye'de gelişmesinin de pek mümkün olamayacağını göstermiş haber:

“işte bakıyoruz, bir genç bilişimci bir oyun yazmış, 200’den fazla ülkeye bunu satmış. daha bunun ötesi var, almanya’da yaşayan bir giresunlu delikanlı var, o dünyadaki bu oyunların liste başı olanını o yapıyor, türkiye’de gelip yatırım yapacak, öngördüğü yatırım da 500 milyon dolar. anlattıklarını benim havsalam zor alıyor, anlamıyor, başka bir dünya anlatıyor. ama düşünce, geleceğin böyle olacağını anlamak çok zor değil.”
  • habere göre, binali yıldırım anlatılanlardan bir şey anlamamış.
    sözlük yazarı, haberden bir şey anlamamış.
    500 milyon dolar neredeymiş, dağa kaçmış.
    dağ neredeymiş, crytek içmiş.
    böyle bir masal.