şükela:  tümü | bugün
 • enflasyon sepetinde gıdanın %24 olan oranını %20 lere düşürüp böylece ülkede enflasyonu düşürmüş olan über zeki hükümet yetkililerinin yeni düzenlemesidir.

  --- spoiler ---

  ekonomi bakanı nihat zeybekci, gıda sepetinde gıdanın yüzde 24’lerde olan ağırlığının, yüzde 20’nin altına inmesi gerektiğini, düzenlemenin, her yıl sonunda yapılan güncelleme çalışmaları kapsamında gerçekleştirileceğini kaydetti. böylece gıda fiyatlarındaki artış ve azalışlar enflasyon oranını daha az etkileyecek.

  eylül ayında gıda fiyatlarındaki yıllık artış oranının yüzde 4.16 seviyesinde yer aldığını ve toplam değişime etkisinin yüzde 0.99 olduğunu hatırlatan gözgör, gıda fiyatlarının oranının yüzde 20 seviyesine düşürülmesi halinde etkisinin de yaklaşık yüzde 0.16 azalış göstereceğine dikkat çekti.

  dünyada durum ne?
  hindistan’ın enflasyon sepetinde gıda’nın ağırlığı yüzde 45.5, çin’in yüzde 31.8, rusya’nın yüzde 30 düzeyinde yer aldığını belirten kutay gözgör, türkiye ekonomisine benzer özellik gösteren güney afrika’nın gıda fiyatlarının sepetteki ağırlığı yüzde 15.2, endonezya’nın yüzde 19.5 ve güney kore’nin de yüzde 13.6 oranında yer bulduğunu vurguladı.
  --- spoiler ---

  http://www.ntv.com.tr/…ayari,wkkyze7on0kkys-pge0koq

  http://www.hurriyet.com.tr/…inin-azaltilma-40252048
 • gösterilen enflasyon gerçekte olan enflasyonun yarısından az. dolar 3 yılda ikiye katladı ama 3 yıllık enflasyon %20-25 gösteriliyor.
 • yüksek enflasyon da zaten dış mihrakların bir oyunu. bu dış mihraklar ki sürekli toplantı yapıp "nasıl yapsakta şu akp'yi bitirsek" diye düşünüyolar.
  kredi notu düşürme hamlelerine tokat gibi bi cevap vermiştik. bakalım ameriga almanya ve ingiltere bide israil reisimizin enflasyon hamlesine hangi oyunla karşılık verecek.
  evet
  (bkz: akp seçmeni)
 • kahvaltıda pinpon topu yendiğinden mantıklı eylem. akp çok zeki.
 • çok uzun zamandır enflasyon sepeti nde dönen numaraların yanında hiçtir.

  yazın " soba borusu " kışın " bikini " fiyatlarının dahil edildiği hesap sadece komik. hem kime ne (bkz: gıda fiyatları) yükselmiş düşmüş. sanki aranızda gıda tüketen var.

  ekonomi çok güzel gelsenize