şükela:  tümü | bugün soru sor
 • son günlerde cevabını merak ettiğim durum.

  fox tv'nin fatih portakal liderliğinde tarafsız ve hatta çoğu zaman muhalif haberciliği hakkıyla yerine getirmesine rağmen müdahaleye uğramıyor olması beni şaşırtıyor açıkçası. hatta muhalif olduğunu bile bile başbakan bile konuk olmuştu bu kanala hatırlarsanız.
 • tarafsız mı dedi o?
 • (bkz: rupert murdoch)
  (bkz: ameriga)
  (bkz: medya devi)
  (bkz: yemez)

  lan olm daha geçen hafta ameriga'ya saydırıyorduk, bugün 11 milyar dolarlık uçak aldık geldik.

  ışık yanmadı mı hala?
 • basın özgürlüğü var gibi göstermek. kontrollü ve danışıklı dövüş bir nevi. algı yönetimi yapıyorlar.
 • gaz alma şeklinde semptomatik tedavi esaslı olduğunu düşündüğüm durum. sözcü'ye de yılmaz özdil'e de dokunmama sebebiyle aynı. solcu kesimin az da olsa kendi gibi düşünen yazarları okuyarak gazının alınması, mevcut koşulların radikal değerlendirilmesi sonucu toplumsal boyutlara varabilecek bir tepkinin oluşmasını önlüyor. hastalık tam olarak tedavi edilmek yerine yatan hastanın mevcut şikayetleri bir nebze olsun giderilerek hastanın çok da şikayet etmeden hastanede yatışı sağlanmış oluyor. hastane yönetimi yani hükümet bundan memnun, hasta yani muhalif kesim günü şikayetsiz geçirdiği için memnun, hastayı tedavi eden ekip yani fox tv veya sözcü bundan ekmeğini kazandığı için memnun.
 • yabancı sermayeye dokunamazlar. yabancı medyaya hiçbir şey yapamazlar. bu konuda rusya'ya dayanamadı ülkemiz, amerika'ya hiç dayanamaz.
 • alman daimler ve basf yöneticileri için interpole başvuran ve olay duyulunca geri vitesin kralını yapanlar amerika nın en zengin adamlarından birinin tv kanalına dokunması için yürek yemesi lazım. sonuçları 1 doların 10 lira olması ile sonuçlanır.
 • londra hyde parkta insanlar düşündüğü herşeyi söyleyebilir. isterse kraliçeye sövebilir ve kimse buna engel olmaz. kendi taraftarları olan amatör mitingciler vardır hatta bu parkın bir bölümünde, çıkarlar her gün.

  böyle bakınca ne güzel değil mi ? düşünce özgürlüğü var.

  ama detaylı düşündüğünde bunun düşünce özgürlüğüyle alakalı olmadığını fark edebiliyorsun. sana diyorki al burada küçük bir alan var orada oyna. istediğini söyle düşüncenden dolayı yargılanmayacaksın. bu aslında düşünce açısından özgür olmadığının sadece bir ilizyon yaratıldığının büyük bir ispatıdır .

  işte fox tv de bunun butik bir türkiye versiyonu. bir tane kanal bıraktılar. o da haber programları dışında herşeyiyle vasat ve tehlikesiz bir kanal. soran olursa bizim medyamızda karşıt düşünceye yer yok diyorlar, fox tv ne o zaman diyecekler.
 • foucault bunun köklerini hapishanenin doğuşu adlı eserinde dolaylı olarak açıklar. şöyle ki, devlet, yani toplumdaki otoriter güç mekanizmaları, hepimizi gözetler. teknolojik gelişmeler bu gözetlemeyi en üst seviyeye ulaştırmıştır. e-devlet vs gibi... her neyse işte, devlet, toplumları her şekilde gözetler ama suçu tamamen ortadan kaldırmaz. güvenlik kameraları, mobeseler vs suçun engellenmesi için değil, suçlunun teşhir edilmesi ve devletin suç üzerindeki hakimiyetini göstermesi ve devamlı kılması içindir. devletin kendi gücünü devam ettirmesi için suça da suçluya da ihtiyacı vardır. dolayısıyla her hükümet, ne kadar faşist olursa olsun, muhaliflerin gazını alacak ve onları kontrol altında tutacak alternatif ve mikro bir alan bırakır her zaman. artık konvansiyonel medyada muhalif habercilik yapan sadece iki kanal var, fox ve halk tv. hükümetin onlarca kanalı olmasına rağmen bu iki üç medya organı da kalsın bi zahmet... çünkü her hükümet bilir ki, tüm kapıları kapatırlarsa, o kapıları yıkacak yığınlar devleşir ve tüm otoriteyi yutar. bir de fox tv sahibi rupert murdoch sebebiyle de böyle rahat yayın yapabiliyor.