şükela:  tümü | bugün
 • 2019-2020 sezonunda hükümetin alenen şampiyonluk yarışına müdahil olduğunu görüyoruz. daha önce tff başkanlarını, yayın ihalelerini, yeni statların ne şartlarda yapılacağını belirleyerek futbola müdahil olan hükümet bu sezon trabzonspor için gözünü karartmış durumda. peki neden? ne önem taşıyor bu proje? lige ve güç dengelerine ayar çekme operasyonunun perde arkasında neler yatıyor?

  bankalar birliğiyle yeniden yapılandırma anlaşmasının her kulübün bütçesine oranla ayrı ayrı planlanması gerekirken bu anlaşma fenerbahçe, beşiktaş, galatasaraya 250-300 milyon arası bir limit sundu. üç büyükler bu parayla anca bir iki ayı kurtarırken bütçesi/borcu bu takımların 4te biri bile olmayan trabzonspora da ayni civarda para çıkarılıp tüm borcunu yönetebilir hale getirerek gelecekte trabzonsporu en güçlü mali yapıdaki türk kulübü haline getirme projesine dönüştü. türk futbolunu krizden kurtarma projesi trabzonsporu ihya projesine büründü.
  nitekim fenerbahçe bu anlaşmayı yapmadı. çünkü tüm borçları yapılandırmadığı gibi imza attığın anda temerrüte düşürüyordu. tüm gelir kaynaklarını temlik altına alıyordu. misal beşiktaş 290 milyon tl almış karşılığında 5.5 milyar tl temlik vermiş. tüm sıcak para akışı temlikli bu yüzden kulüp tıkanıp iyice sıkışıp kalmış. fikret orman ile mustafa cengiz neden imzaladılar bilinmez ama orman zaten koltuğundan oldu. şampiyonluk ve şampiyonlar liginden gelen parayla anlaşmanın yükünü hissetmeyen galatasaray şampiyon olamazsa seneye orası da köpürür.

  yapılandırma harici ali koç'un iddialarıyla öğrendik ki bazı akpli bakan ve vekiller aracılığıyla yine bazı işadamlarına trabzonla hiç alakaları olmamasına rağmen trabzonspordan loca alacaksın mobbingi yapılmış ve bir çoğu da işlerinde zarar görmemek adına almış. bu iddialar yalanlanmadığı gibi trabzon kanadından hepiniz devletten destek alıyorsunuz minvalinde bir çıkış geldi. her kulüp sportotodan sponsorluk desteği alıyor illa ama bila bedel değil karşılığı verilerek. misal %100 kendi parasıyla toplam 650 milyon tl borçlanarak stadını yapan beşiktaşa spor toto bir tribüne ismini vermek karşılığında 50 milyon tl verdi diye stadı devlet yapmış oldu. ama biz hiç devlet teşviğiyle loca satamadık. kombine satamadık. sadece stada harcadığımız para senin toplam borcun kadar. senin stadını da devlet yaptı. loca satamadın locanı da devlet aldı.

  bunlar ekonomik destekler. trtspor kanalını dikkatli izleyenler bu kanalda yapılan trabzonspor lobisini çok rahat farkeder. hükümetin kanalı olarak bilinen asporu saymıyorum bile. en son örnek sörloth konusu. neredeyse ceza almamalı kampanyası düzenlendi. amaçlarına kısmen ulaştılar. benzer yüzden quaresmaya 6 maç verip 5 maça düşürenler sörlotha 2 maç ceza verdi. yani yüze vurunca 2 maçla yırtılıyormuş. tahrik deniyor benzeri bi durumda elneny daha sezon başında 3 maç aldı. hakkı 3 maçken beşiktaş deplasmanına denk geldiği için veremediler. eminim 1 maça da düşer. çünkü içerde sivas maçı var. trabzon hücumunun yarısı bu adam. düşürürler.
  dün sivasa zorlu bir kupa rövanşı oynattı ayni gizli eller. diyeceksiniz ki trabzonda ayni gün oynadı. birisi ilk maç bitirmişti işi herkes yedek çıkacağını biliyordu. diğeri as çıkıp skor almak zorundaydı. e bakıyoruz sivasın yarın trabzonla maçı var. böyle sinsi bi çok olay var. malatya trabzon maçının ışık hızıyla talep olmadan ertelenmesi trabzonun fener maçına diri çıkması falan. ha şeyi unuttum sezon başında trabzonun avrupa kupalarına katılması için iki günde 50-60 milyonu buluvermesi ve sonrasında ahmet ağaoğlunun hükümete ettiği teşekkür de var. ali koç değindi ama ileriye gidemedi haklı olarak.

  bu sene akpye rağmen şampiyon olamazlarsa da bu yazılanlar çöp değildir. çünkü mali açıdan trabzona öyle bir kıyak yapıldı ki 2 yıl sonra zaten kaynak bulamayan büyükler bankalar birliğine anapara ödeyemez transfer yapamazken, limitler eksideyken tek transfer yapıp güçlenecek takım trabzonspor olacak. büyük resim de budur.

  şunu da belirtmeden edemeyeceğim. ne hikmetse tüm bu rüzgar ahmet ağaoğlunun başkanlığından sonra oldu. diğer trabzonspor başkanları ile ahmet ağaoğlu arasındaki tek fark 2011 şampiyonluğu ile ilgili mücadeleden vazgeçmesi. herkes sus pus şuan. önce mobese görseler 2011 şampiyonluğu ile ilgili demeç verirlerdi. ne diyetmiş ama...

  penaltınız da verilmez maçınız da tekrar edilmez. yukarda trabzon ne kadar yalnız kalırsa o kadar iyi çünkü. onların amacı trabzonu başakşehir ve sivasla başbaşa bırakmak. bu sinsi düzeni göremeyip olayı fb-gs hır gürüne çevirmeyin dostlar. bu sen ben kavgasından çıktı çünkü.

  ne trabzonsporun ne başakşehirin şampiyon olmasını istemiyorum bir beşiktaşlı olarak. devletin de hükümetin de üstünde olup ayakta kalmayı her daim başaran rakiplerim olsun onlar olmasın. umarım da olamazlar.

  edit: özelden guilherme transferi konusu hatırlatıldı. evet yeni malatya başkanı adil gevrek konuyla ilgili "hatrı sayılır kimseler araya girip telefon ettiler o yüzden bırakmak zorunda kaldık yoksa transferi engelleyecektik bizi mağdur ettiler son gün" şeklinde demeç vermiş. kim bu hatrı sayılır insanlar? tahmin edebiliyoruz.
 • cevabı herkes tarafından bilinen soru.

  beslediklerini destekliyorlar:

  https://m.dw.com/…un-sahibi-haline-geldi/a-52277711
 • istediğini desteklesin, bu ligde oyunları galatasaray bozar. feneri desteklediler, galatasaray bozdu. başakşehiri desteklediler, galatasaray bozdu. beşiktaşı zaten destekliyor gibi yaptılar demirören borcunu kapattı direkt attılar kenara. trabzonu desteklesinler bakalım bu sefer de.
 • geçen sene sözde başakşehir'i desteklediği için. bu bir taktik. bizi şampiyon yapmayacaklar bunu yapacaklar diye kurban seçilir. bu sene trabzon seçilmiştir.

  not: atibaspor
 • trabzonspor şeffaf yönetilen bir kulüp. faaliyet raporu da ortada oyuncu maaşları da sözleşmeler de. beşiktaş faaliyet raporuna bakayım dedim az önce. hiçbir detay yok. trabzonspor faaliyet raporu açıklıyor; faiz gideri var, kredi geliri var, beklenti ne gerçekleşen ne hepsi var. beşiktaş faaliyet raporunda hiçbir şey yok. kim biliyor mesela beşiktaş ne kadar kredi aldı? galatasaray ne kadar borcunu kapatıp yapılandırdı kim biliyor?

  transfer ettiği oyuncuların maliyetlerini açıklayamayan kulüplerin taraftarı gelmiş trabzonspor eleştiriyor. girdisi çıktısı şeffaf bir kulübü eleştirebilmek için ortaya belge koyman lazım.

  daha bugün bir video gördüm. berat albayrak düşman çatlatıyorsunuz diyor ünal karaman ile ahmet ağaoğlu'na. algıcı hesaplar bakın fenerlilere düşman diyorlar diye ortalığa düşmüş. işin aslı ünal karaman ile sözleşme uzatılması ve düşmandan kasıt içteki saçma muhalefet. her gün bir algıyla geliyorlar.
 • bu nasıl bir mantık kurgusu yarabbi?
  trabzonspor'u erzurum'a gönderen üst akıl sivas'a da kar yağdırarak sivas'ı mağdur etti. kim yaptı bunu? tabii ki elinde haarp makinası olan damat yaptı. yazıdan anlaşılan deprem yaparak trabzonspor'un bir haftayı da bay geçmesini sağlamış aynı üst akıl.

  oturup sakince kendisine şu soruyu sorsa; akp döneminde trabzonspor kaç şampiyonluk kazandı (0) kaç kez şampiyonluk yarışı yaptı (2) aslında konu kapanacak ama... yemin ediyorum okurken yazana acıma hissi geldi öfkeden ziyade. şu tipler kendilerine muhalif, itiraz edenlere de akpli diyor o daha da komik...
 • hükümet trabzonspor'un şampiyonluğunu engellerken sesiniz çıkmıyordu şeref yoksunları. üstüne bir de dalga geçtiniz kupanın sapı vs. diye.

  şimdi saçma sapan iddialarla inanmak istediğinize inanıyorsunuz.

  trabzonspor şampiyon yapılmaz. siz şerefli olsanız trabzonspor zaten kendiliğinden şampiyon olurdu yıllar içerisinde.

  tanım: aslı astarı olmayan destekleme.
 • 61 nickli trollerin sadece küfür ile cevap vereceği gerçekler. sonunda beşiktaş taraftarı da uyanmış bu işe.
 • trabzonspor her daim kollanan takımlardan birisiydi galatasaray ile birlikte. aralarındaki fark; gs şampiyonluğa oynayan takım olduğundan rakiplerinin biraz çekilmesi ve kendilerinin biraz ittirilmesi ile şampiyon olabiliyorlar ancak trabzonspor küçük takım ve bu nedenle tüm iteklemelere rağmen şampiyon olamıyorlar. bu sene bu itekleme o kadar had safhaya ulaştı ki işi gs'nin 96 - 2000 arası kollandığı zamana çevirdiler.
  neden trabzonspor bu derece kollanıyor?
  trabzonluların hemşehriciliği meşhurdur. ülke yansa harekete geçmenin trabzon'a zararı olup olmamasına bakarlar. şenol güneş'in sözü vardı önce trabzonluyum sonra türkiyeliyim veya türküm diye. bu söz trabzonluların özetidir.
 • çünkü kanun hükmünde kararname (khk) ile bu karar alındı. bize laf düşmez şu saatten sonra.