şükela:  tümü | bugün
 • 100.000 kelle kestirip bir tepe yaptırmış, sonra bunun karşısına oturup seyretmiş... miş...
 • dunyadaki en serefsiz insanlar kimlerdi diye sorsaniz birinci sirayi alacak isim, ikinci hitler ucuncu de stalindir zaten.
 • "karamanoğulları olmasaydı güneşin battığı yere kadar giderdim." demiştir.

  müslümanlara zulm etmiştir ve birçok müslüman tarafından deccal olarak görülmüştür. fakat "düşmanımın düşmanı benim dostumdur" diyerek zindandan kuurtardığı din ve matematik alimi nasrettin tusi'yi kendisine baş danışman yapmıştır. zulmünü sünnilere yapmış, nasrettin tusi'nin himaye ettiği şiilere pek dokunmamıştır. (edit: nasreddin tusi şii olduğu halde onun yönlendirmesiyle şiilere zulmettiğini yazan kaynaklar da vardır: http://www.ismaili.net/libsect.html)

  ingilizce bir ansiklopedide hayatının sonlarına doğru islam'ı benimsediği yazıyordu. ama bu doğrultuda başka bir kaynak göremedim. onun soyundan gelenler başta şii sonra sünni olmuş ve sonunda ilhanlı devleti son bulmuştur.

  ihtimal odur ki nasrettin hoca ve timur'a mal edilen fıkraların bir kısmı müslüman alim nasrettin tusi ile gaddarlığıyla meşhur moğol hülagü arasında geçmiştir.

  moğol demişken: hülagü'nün babaannesi*, annesi ve eşi* türktür.
 • insan olamayacak kadar vahşi ve barbar yaratık.sen geçtiğin her yeri yık kadın çocuk demeden öldür ne kadar eser,yapı vs. varsa yerlebir et,git o zamanki en büyük kütüphaneleri ateşe ver veya at kitapları dicle nehrine sonra da hükümdar desinler sana.yahu bu yakıp yıkmalar bazı kültürleri dilleri yok saymak yok etmeye çalışmalar falan bana tanıdık geliyor ama nerden???
 • en sevdiği işkence olarak, kimi zaman zevk için kimi zaman bir "suçlu"yu konuşturmak için, kişinin canlı canlı derisini yüzdürüp açık yüzeye tuzlu su döken orta asyalı hükümdar.
  askerleri, atlarının boynuna çentik atarak bir parça akıttıkları kanı koyun bağırsağına doldurup ateşte ısıttıktan sonra bunu içer ve bu gıdayla bir hafta savaşırlarmış.
  bunu gören batılı bir seyyah bu gücün karşısında durmanın imkansız olduğunu yazmış.
 • öldüğü zaman en sevdiği atı ve cariyeleri de öldürülerek onunla birlikte gömülmüştür.

  (bkz: eski türklerde gömme adetleri)
 • (bkz: hülagü)
 • araplarin lanetle anmasi çok normal olan fakat ortadogudaki türkler için büyük bir kültürel yikimi sonlandiran ilhanli hükümdari. hülagü han'in seferleri sirasinda selçuklu türkleri büyük ölçüde araplasmis ve farslasmistir, hülagü'nün tas üstünde tas, gövde üstünde bas birakmayan seferleri ile budunlarina sirt çeviren kisiliksiz selçuklu eliti ve onlarin bagdattaki süzerenleri yerle yeksan olur böylece ortadogu türklerinin asimilasyonu büyük ölçüde son bulur. bununla da kalmaz, hülagü orta asyadan gelen ordusundaki binlerce çadirlik türk ve tatar asiretlerini basta anadolu olmak üzere ele geçirdigi topraklara yerlestirerek taze kan getirir. tarih irklarin hayatta kalma yarisinda basarili olmak ve öne geçmek için dövüstükleri ve bunu da benliklerini koruyarak yapmak zorunda olduklari bir arena ise eger, hülagü'nün müdahalesi araplari geri itmis, türkleri öne geçirmistir. türk soyuna mensup olan bu satirlarin yazarinin da kimi hakli görecegi konusunda en ufak çekincesi yoktur. hülagü han'in mekani tanri dagi olsundur.

  history of the mongol world empire dersi ile gelen edit: hülagü han'ın bağdat kütüphanesini yaktırması tarihin en büyük mitlerinden biridir (araplar açısından bakarsak müthiş bir propaganda başarısı sayılmalı). hülagü han'ın başveziri nasrettin tusi kütüphanedeki kitapları ganimet olarak almış ve isfahan'da dönemin en büyük kütüphanelerinden birini kurmakta kullanmıştır. bu kütüphane ileride uluğ bey başta birçok türkistanlı ve iranlı âlimin yetişmesini sağlayacak olan bilgi deposu işlevini görecektir. daha geniş ayrıntılar için david morgan'ın "the mongols" adlı temel başvuru eserine bakılabilir.
 • birçok kaynağa göre o zaman kudüs civarında bulunan haçlı kontlukları hülagü han'ın vassalı olmuşlardır.
  (bkz: düşmanımın düşmanı benim dostumdur)
 • zalimliğiyle tanınan moğol hükumdarı. hayattan hiç bir beklentisi olmayan kalenderleri alemin fazlalıkları oldukları gerekçesiyle öldürecek kadar acımasız:

  http://www.milliyet.com.tr/…2/yazar/temelkuran.html