şükela:  tümü | bugün
 • sevimli turk komedilerinde rejisorluk yapmis, ayni zamanda film sirketi sahibi olmus olan sahis.
 • müzikle de iştigal eden emektar yönetmen. klarinet ve saksofon çalar.
 • son zamanlarda rahtsizligi nedeniyle sinemadan uzak kalmis kisi... cocuklugumuzun guzel hatiralarindan...
 • yönetmenliğini yaptığı bazı filmlerinde, jön ve jöndam'ın meşk ile dans ettiği sahnelerde arkada kemancı olarak da görülebilir..
 • emel sayin'in bir cok hit sarkisini yazmistir, bu sarkilari kendi plak sirketinden yayinladigi gibi kendi film sirketinden de filmlerini cekmistir.
  (bkz: ruyalar gercek olsa)
  (bkz: feride)
  (bkz: gulizar)
 • geçen hafta radyo programında soru olarak sormak istediğim ama bilgisayarın azizliği yüzünden soramadığım nostaljik kişi. filmleri çok naif olup şimdi istanbul manzaraları için seyredilmektedir.
 • turist omer serisi babasini kaybetti. 84 yasinda vefat eden hulki saner yönetmen, müzik yapımcısı, besteci kimligi ile taniniyordu. 3 yıl önce felç geçiren ve solunum yetmezliği sorunu olan saner, dün gece bebek’teki evinde yaşamını yitirmis.
  kendisi 2002 yılında 39. antalya uluslararası altın portakal film festivali’nde onur ödülü almıştı.
 • hulki saner derler, bir zamanlar bu topraklarda bir adam yaşarmış. o topraklarda yaşayan diğer insanların hayal dünyasına renk katarmış. bir yazarmış, bir çizermiş.

  öyle işler yapmış ki, üzerinden yıllar geçmiş ama hiç unutulmamış. her geçen gün daha da severek daha da büyüyen bir özlemle anılır ve sevilir olmuş. yaptığı işlerin berbat taklitleri mantar gibi çoğalırken onunkiler kimi kez küçük kimi kez büyük eksikliklerine rağmen pırlanta gibi ışıldamışlar.

  yıllar geçmiş , ekşi sözlük meydanında neredeyse her gün onun filmlerinden dem vurulmuş.

  hulki saner, helal olsun ali abi demiş, buradaki bir karakterden turist ömer doğmuş. ayşecik canımın içi demiş on küsur ayşecik filmi doğmuş. kiminde münir özkul’u, ali şen’i, ayhan ışık’ı, semra sar’ı, sema özcan’ı görmüşüz. ömercik denen bir velet hulki amcasının filmleriyle milyonları ağlatmış.

  horoz nuri gibi kendine has bir karakteri, bedia’yı, türünün belki ilk örnekleri olan şarkıcı filmlerini, dönemin ünlü aranjmanlarından yola çıkılarak yazılmış senaryoları sayesinde çekirdeklerimizi çitleyerek sıcak yaz gecelerinde eğlencelik etmişiz kendimize.

  hayal aşılayan adam sonsuza uçmuş. bu satırların yazarına da türk sinemasına gönül veren herkese başsağlığı dilemek düşmüş.

  (bkz: allah rahmet eylesin)
 • 1921 yılında istanbul’da doğdu. kimya fakültesi'nden mezun oldu. 1944 yılında abd’ye giderek kimya ve müzik eğitimi aldı. 1952’de istanbul operası’na girdi. bas-bariton olarak tosca operasıyla başrole çıktı. istanbul radyosu’nda melodi kervanı adlı programı hazırladı. caz topluluğu adıyla bir ekip oluşturdu. 1956 yılında fon müzikleri hazırlayarak sinemaya adım attı. aynı yıl kendi adına film şirketi kurup yapımcılığa, 1958 yılında ise yönetmenliğe başladı. sadri alışık’ın başrolünde oynadığı ‘turist ömer’ dizisiyle ün yaptı. 70’ten fazla film yönetti. bir süre plak yapımcılığı ve besteler yaptı, şarkı sözü yazdı. 1990’lı yıllarda, televizyon dizileri için müzik hazırladı. sesam başkanlığı görevinde bulundu. ayrıca, feride, rüyalar gerçek olsa, kıskanıyorum (kara kara gözler) gibi çok bilindik şarkıların söz yazarı ve/veya bestecisidir.20 temmuz 2005 tarihinde, istanbul'da öldü.
 • ülkenin gördüğü en ilginç kişiliklerden birisi. bir çok müzik aletini çalabilen, turist ömer in yaratıcısı, bir çok şarkının yazarı olan, 1969 yılında ay a ayak basma görüntüsünden nasıl para kazanacağını düşünüp hemen almanya ya hareket eden borç harç aldığı kamera ve filmle hiç tanımadığı bir kameramanı alıp evinde televizyon olan ve hiç tanımadığı alman aileyi ikna ederek tv den ay a ayak basma görüntülerini çeken ve daha sonra bunları türkiye de kurgulayıp bir şekilde reklam olarak coca cola ya satan inanılmaz insan.