şükela:  tümü | bugün
 • insan hucrelerinin urettigi proteinlerin sayimi, fonksiyonlari, ve kullanim farkliliklari ve dagilimini bulmayi hedefleyen, toplam 100 000 ila bir milyon arasi sayida oldugu tahmin edilen proteini kapsayan proje.

  artilarini da eksilerini de simdiden tahmin etmek gucse de, eksisi olur kurcalamayin demek bilime bilimsellige tersdir.
  bilimde kurcalamayin, rahat birakin bir husus yoktur.
 • (bkz: proteomics)
 • 2003'te insan genom projesinin bitirilmesinden sonra, insan genomunda kodlanan tüm proteinlerin fonksiyonunun bulunmasını amaçlayan proje.

  bir gen-bir enzim hipotezi, eğer hala yaşıyor olsaydı, işimiz kolay olurdu, lakin,
  genom projesinin bile bitirilmesi,

  -normal bir pc ile yapmak 1,000,000 yıl,
  -abarmış, coşmuş 1000 node cluster supercomputerlar kullanılarak yapılması ise 50 yıl sürecek iken, olaya grid.org un girmesi ile 1 yıldan daha az sürdü.

  şu anda insan genomundaki 30.000 proteinin yalnızca birkaçının yapısı ve fonksiyonu biliniyor. "parçalarının fonksiyonlarının %30'unu bildiğiniz bir makineyi ya da arabayı tamir etmeyi hayal edebiliyor musunuz?"

  bu iş dünya çapında paylaşılmış olmasa, ne kadar uzun sürerdi, bahsettik. siz de bu işe, bilgisayarınızın boş* olduğu zamanları ayırarak yardım edebilirsiniz. böylece şu fani dünyadan göçerken arkanızda bir iki şey fazla bırakmış olmanın mutluluğunu da yaşayabilirsiniz.*

  http://www.worldcommunitygrid.org/ adresinden clienti indirerek bu projeye katılabilirsiniz.
 • evrim üzerine incelemelerin fosiller ve fizyolojik değişikler yerine gen ve protein incelemeleri üzerinde yapılırsa daha sağlıklı sonuç elde edileceğini düşünen şahsımda oldukça ilgi uyandıran proje.