şükela:  tümü | bugün
  • açıkçası temeline insanı aldığı iddia edilse de kendisi insanı olgu olarak ele alır ve aslında bir insan tanımı yaparak sınır çizer. son derece nesnel olduğu düşünülse de bana kalırsa sınıfsal açıdan da taraflı bir bakış açısıdır. insan iradesini en önemli güç ilan etmiş olsa da aslında tanımladığı burjuva iradesidir. insanı olgusallaştırmasından mütevellit eşitlik yanlısı gözükür ama her insanın realite de eşit olmadığı gerçeğini düşündüğümüzde aslında hümanizmin eşitsizlik yanlısı olduğu açığa çıkar. zaten basit mantık silsileleri ile gidersek herhangi bir izmin merkezinde bir kutsalı varsa zorbalık da vardır. diğer canlıların dışında tüm gezegeni insan karşısında edilgen kılan ve onları araçsallaştırmakta hiçbir çekince görmeyen bir zihniyet. son cümleye dikkat ederseniz aslında burjuva tanımıdır bu. özetlemek gerekirse hümanizm ve onun yaratmış olduğu insan hakları kavramının tektipleştirici,sınıfsal tarafgirliliği romantik çemberi tarafından görünmez kılınmaktadır.
  • hastalanınca hastaneye gitme o zaman.

tanım: bencilce yapılan önerme. insanda merhamet duygusu vardır ve bu yüzden bizden zayıf olana yardım ederiz. biz doğal değiliz, beşerîyiz. doğaya göre hareket edemeyiz. bizi hayvanlardan ayıran şey bu zaten.
  • örneğin pkk tarafından öldürülenler doğal seçilime kurban gidenler öyle mi? eğer bu düşünceyi kabul ediyorsanız bunu da kabul etmek gerekir. tutunamamış ve zayıf halka olarak aramızdan ayrılmış insanlar demek ki şehitler.

(bkz: cahil atatürkçülerin ırkçılığa meyilli olması)
  • ve john lennon akla gelir;

hayal et ki, hiçbir cennet yok
    eğer denersen kolaydır bu.
    altımızda bir cehennem yok,
    üzerimizde sadece gökyüzü var
    hayal et ki, tüm insanlar
    bugün için yaşıyorlar..
    hayal et ki hiçbir ülke yok
    bunu yapmak zor değil
    öldürecek ya da uğrunda ölecek bir şey yok
    ve hiçbir din de yok..
    benim bir hayalperest olduğumu söyleyebilirsin
    ama tek başıma değilim
    umarım bir gün sen de bize katılırsın
    ve tüm dünya tek olur.

hümanizm'in kötü olduğunu iddia eden akıl yoksunlarını bir adaya bırakıp izlemek çok fantastik olurdu.
  • kimse de demiyor ki ben zayıfım, aptalım, yaşamayı haketmiyorum. herkes zincirin en üst tepesinde :)
  • bir yerde pkk saldırısı olur ve hümanist sevgi kelebekleri gelir ''belki o otobüste karısı var, çocukları var, hayalleri var. ne istiyorsunuz şerefsizler?'' der veya ''gitti arkasında gözü yaşlı eşi, anası, babasını bırakarak.'' der. ulusalcılara bakılırsa söyledikleri saçmalıktan başka bir şey değildir. doğal seçilim denen bir şey var lan sonuçta.

örnek entry; #46670574
  • insanlığın geliştirdiği sistemde alt insanlar, "genetik çöplükler" hakettiği şekilde besin zincirinin altlarında kalıp insanlık için gerekli olan iş gücü açısından ucuza kullanıldığından hümanizm aslında kimseye düşman değildir. o yüzden hümanizm zayıfların ruhsal mastürbasyonu olmaktan öteye geçmemektedir, güçlülere herhangi bir yaptırımı söz konusu değildir.
  • bu hümanizmi ikiye ayırmak elzemdir diye düşünüyorum. bir ; alles im wasser'in bahsettiği gibi modern çağda artık doğal seleksiyonu gerektirecek, savaş, salgın ve ya vahşi yaşam koşullarında hayatta kalma gibi etmenler yok. the walking dead gibi apokaliptik dizilere baktığınızda insanların yaşamda kalabilmek için zombilerden çok birbirini öldürdüklerini görüyoruz. bunun tersini yapmayı nazi iktidarı ari ırk projesi ile uygulamaya çaıştı ama sonuçlar maalesef insan vicdanının es geçemeyeceği kadar korkunç idi. yani burada yapacak birşey yok. kapitalist düzende zaten yeterince doğal seleksiyona uğruyoruz o yeter diyelim. iki ; bazı entel dantel kesimin, ayıcıklı pijama giyip çocuk oturağı kadar kupada bitki çayı içerek ben bu afrikadaki insanlara çok üzülüyorummm yaaa hayata geçirmeye çalıştığı ancak twitter, facebook gibi sayfalarından ibaret kalan serzenişleri vardır. asıl tilt olunması gereken hümanizm ise bu tatlı su türü olandır. onun haricinde ben şahsen bu ülkenin o kadar kendi vatandaşının ihtiyacı varken tutup tonla suriye'liyi bu ülkeye taşıyıp, kendi vatandaşına yedirmediği imkanlar ile pohpohlamasına yapılan hümanizm bakış açısına da katılmıyorum. bir yerde toplu bir değer yaratılıyorsa bu değeri yine o toplumun değişik kesimleri az çok paylaşmalıdır. neticede genetik hümanizme evet karşıyız ancak şov odaklı, entel bakış açılı hümanizmin de maalesef karşısındayız cici kızlar.