şükela:  tümü | bugün
 • adalimumab etken maddeli dmard grubundan bir ilaç. iki haftada bir kez hastanın kendisi tarafından uygulanan ilaçtır. enbrel gibi hazırlama gerekmediğinden paketten çıkartılıp hemen uygulanabilir.
  (bkz: amgevita)
 • her 15 gunde bir iliskimizi tazeledigim, hayatimin en onemli parcasi, sadik dostum, romantizma ilacim... kendisi deri altina enjekte edilir, enjeksiyon sirasinda korkunc bir yangiyla irkilirsiniz, sonrasinda gevseme, rahatlama olur, ta ki bir sonraki doza kadar...
 • an itibariyle muhtemelen 2012'de dünyanın en çok satan ilacı olacak.
 • ankilozan spondilit hastalığında salazopyrin ve türevlerinin fayda edemediği zamanlarda, bir sonraki evrede kullanılan iğne.

  14 günde 1 tane almakla birlikte, sedimantasyon ve crp değerlerini bir anda normale döndüren ilaç. yan etkilerinde verem gibi şeyler yazarak korkutsa da, 14 günde 1 korkarak vuruyorum kendime.

  not: bu arada bu ilaçla ilgili bilgisi olan varsa mesajlarını beklerim. paylaşmak güzeldir.
 • 2013'de sirf amerika'da 5 bucuk milyar dolarlik satilmis ilac. (#3)
 • ne menem iğneyse, 2 hafta önce karından 2 bacaktan 2 tane birden yaptılar etfal gastroda. iğnesi ince olduğu için acıtmıyor, ilaç ise cayır cayır yakıyor! enjeksiyon bittiğinde 3 tane buz kalıbıyla başbaşa kaldım. ne sevimsiz yanmaydı öyle.

  korkutmak gibi olmasın da canım tatlıdır. birkaç güne yine yiyecez lanet gele!

  dikkat! burada yazmış olduklarım tıbbi görüş yada tedavi yöntemi yada benzeri değildir. olumlu ve olumsuz etkileri için lütfen doktorunuza başvurun.

  edit ms 2018 tc: 1 seneden uzun süre oldu ve hala kullanıyorum. bilmem kaçıncı doz olacak. bugün enjekte ettiğim iğnelerden biri bozuk çıktı, ilaç boşa aktı. diğerini zor bela uyguladım. hemşireme mesaj attım, yarın ararım. ocak-ekim arasında 3 kere beni hastaneye düşüren crohn hastalığının alevlenme sıklığı ciddi oranda düştü. hastalık, dokunan yemekler dışında kendini hatırlatmıyor. ilaç yan etkileri oldukça sert. yan etkisi olmayan bişey mi var allasen. dirseklerimde, ayağımda egzama çıktı, cildiyeye durumu bahsettim merhem falan yazdı. sol dirseğim iyileşti, sağ dirseğim inat ediyor. vücut direnciyle oynadığı için en küçük soğuk algınlığını zatürreye çevirebiliyor, denendi çalışıyor aman dikkat. sağlıklı günlere.
 • ölüyorum dediğin anda yaşama bağlayan canım ilacım. o olmasaydı kim bilir kaç eklemimi kaybedecektim.

  kullanmamak için çok direndim, yukarıda da bahsedilmiş, baba gibi yan etkileri var, kanser gibi, verem gibi.
  verem için önlem aldım, humira'ya başlamadan 3 ay evvel 3 ay başka bir ilaç kullandım, ama kanser için öyle bir önlem yok.
  olacaksa olacak.
  öyle acı çekiyorsunuz ki teşhis ankilozan spondilit ve romatoid artrit, tüm yan etkileri göze alıyorsunuz. aldım ben de. başka çere yoktu.

  humira seni çok seviyorum. kendimi bu dünyada en güvende hissettiğim anlar, senin gelip buzdolabına girdiğin anlardır.

  çok pahalı bir ilaç, şu anda 2 iğneden oluşan bir paket ilaç 2263 lira.
  2 iğne 1 aylık ilaç demek. (2 haftada bir iğne yapıyorsun kendine)
  sigorta tamamını karşılıyor.
 • yatırım tavsiyesi değildir, doktorunuza danışınız.

  prospektüsündeki yan etkiler bölümü uzun ve korkutucu olmakla birlikte, humira kullanacak aşamaya geldiyseniz zaten bu ve benzeri bol yan etkili ilaçları geçmişte kullanmışsınız demektir.

  bir psoriasis vulgaris ve psöriatik artrit hastası olarak söyleyebilirim ki kullandığım en muhteşem ilaç.

  metotreksat gibi ağır bir ilacı 2 yıl kadar kullandım, kullandıktan sonraki iki gün yaşadığım bulantı, kusma, halsizlik ve benzeri yan etkiler nedeniyle, abartmıyorum kişiliğim değişti. bu etkilerin hiçbiri humira'da bulunmuyor. ayrıca metotreksat'ın karaciğer üzerinde yarattığı tahribat gibi etkiler de yok.

  puva veya uvb seanslarında yaşanan, 'ulan acaba ne zaman kanser olacaz bu kadar ışından' hissiyatı yok. ama humira'nın da yan etkilerinde cilt kanseri bulunması insanı kara kara düşündürüyor. vücuttaki benlere bakıp bakıp 'bu var mıydı lan burda geçen ay' diye endişe ettiriyor.

  siklosporin içerikli sandimmun neoral tarzı ilaçların bağışıklık sisteminde yarattığı tahribat ve böbrek sorunları yok.

  neotigason ve şürekası ilaçların verdiği kuruluk hissiyatı, dudak çatlaması gibi yan etkileri yok.

  diğer taraftan, bu avantajlarına rağmen neden halen yaygın olarak kullanılmıyor sorusunun cevabı da oldukça net. yukarıda saydığım yan etkilerin ötesinde insan hayatını derinden etkileyen başka yan etkilerinin oluşma ihtimali var (kanser gibi, tüberküloz gibi). ayrıca halen insan üzerinde yeteri kadar test ve takip edilmemiş bir ilaç türü olduğu için doktorlar da hastalar da çekiniyorlar. nitekim humira'dan önce piyasaya sürülen ve oluşan ciddi yan etkiler nedeniyle üretimi biten başka biyolojik ajanlar var. kötü deneyimler olduğu için yavaş yavaş yaygınlaşıyor. ben de başlamaya karar verene kadar çok gelgitler yaşadım. doktorum da 6 aydan fazla kullanmama izin vermedi. yavaştan kullandığım günleri özlemeye başladım.

  edit: 2018 şubat’ta yeniden kullanmaya başladım. 1 yıl boyunca mükemmel sonuç aldım. tırnaklar dahil olmak üzere hiç lezyon oluşumu olmadı. 1 yılı biraz geçtikten sonra, 2019 mart ayında birdenbire lezyon atağı oluştu. %0’a inen lezyonlar, neredeyse başlangıç seviyesine döndü.

  doktorumla görüştüm, biyolojik ajan kullanımlarında, vücudun bir süre sonra antikor üretebildiğini söyledi. humira’yı bırakalım, başka bir biyolojik ajana başlayalım dedi. geçen ay itibariyle verxant adlı başka bir ilaca başlamış bulunuyorum.

  antikor oluşumu her hastada olan bir durum değilmiş. 7-8 yıldır istikrarlı şekilde sonuç alan hastalar varmış. benim humira hikayem 1 yıl gibi kısa bir sürede bitti. i’ll miss you beyb.
 • avrupa birligi sinirlari icinde artik patent süresi dolmus, yillik 20 milyar dolar ciro ile dünyanin gelmis gecmis en cok para kazandiran ilaci.
 • sevgili ilacım.

  romatoid artrit tedavimde metotreksat takviyesiyle birlikte kullanmaktayım. (haftada bi gün folbiol de alıyorum.)

  yalnız ilaç değişmiş sanırım. şeklinde şemalinde ufak değişiklikler var, ml’si de azalmış sanırım. az evvel uyguladım ve hissetmedim ? iğnenin girdiğini farketmedim ama sonuna kadar bastım tepeden, ulan beceremedim heralde diyerek kaldırdım bir de baktım hep kanatmışım. sanırım iğne ucu ufalmış sadece ucundan deriye giriyor, o sebeple az hissediliyor, yapamadım zannedip bastırınca da kanıyor.

  var mı yenisini tecrübe eden, haklı mıyım ?
hesabın var mı? giriş yap