şükela:  tümü | bugün soru sor
  • adalimumab etken maddeli dmard grubundan bir ilaç. iki haftada bir kez hastanın kendisi tarafından uygulanan ilaçtır. enbrel gibi hazırlama gerekmediğinden paketten çıkartılıp hemen uygulanabilir.
    (bkz: amgevita)
  • her 15 gunde bir iliskimizi tazeledigim, hayatimin en onemli parcasi, sadik dostum, romantizma ilacim... kendisi deri altina enjekte edilir, enjeksiyon sirasinda korkunc bir yangiyla irkilirsiniz, sonrasinda gevseme, rahatlama olur, ta ki bir sonraki doza kadar...
  • adalimumab etken maddeli, almanya'da üretilen, amerikan abbott firmasının ilacı. romatoid artrit, ankilozan spondilit ve sedef hastalıklarına iyi gelmektedir. bir kutusunda 2 doz enjektör bulunur ve fiyatı yaklaşık 2.300 tl'dir. pahalı bir ilaç olması nedeniyle sgk alacağınız katılım payı muafiyet raporuyla bu ilacın tamamını öder. 3 ve 6 aylık dönemler için devlet hastanesinden verilen bu raporu almak ise tam 1 gününüzü alacak bir işkencedir.

cerrahpaşa'da hemşire tarafından ilk kez uygulanırken çok ürkütmesine rağmen yaklaşık 8 aydır sorunsuz bir şekilde enjekte ediyorum kendi kendime. son bir kaç kezdir de enjeksiyon yerinin hemen altında yaklaşık el büyüklüğünde kızarıklığa neden oluyor. bu durum ise basit yan etkilerinden biri. büyük yan etkileri ise sitesinde gayet güzel açıklanmış. daha detaylı bilgi ise ansiklopedi kalınlığındaki prospektüsünde mevcut.

özetlemek gerekirse bel ağrısından bıkıp usandıysanız risk budur diyerek bu ilacı alabilirsiniz. kullandıktan sonra ise kullanmadığınız zamanlara yazık ettiğinizi fark edeceksiniz.

--- spoiler ---

important safety information about humira® (adalimumab)1
    what is the most important information i should know about humira?
    you should discuss the potential benefits and risks of humira with your doctor. humira is a tnf blocker medicine that can lower the ability of your immune system to fight infections. you should not start taking humira if you have any kind of infection unless your doctor says it is okay.

serious infections have happened in people taking humira. these serious infections include tuberculosis (tb) and infections caused by viruses, fungi, or bacteria that have spread throughout the body. some people have died from these infections. your doctor should test you for tb before starting humira, and check you closely for signs and symptoms of tb during treatment with humira. if your doctor feels you are at risk, you may be treated with medicine for tb.

cancer. for children and adults taking tnf blockers, including humira, the chance of getting lymphoma or other cancers may increase. there have been cases of unusual cancers in children, teenagers, and young adults using tnf blockers. some people have developed a rare type of cancer called hepatosplenic t-cell lymphoma. this type of cancer often results in death. if using tnf blockers including humira, your chance of getting two types of skin cancer (basal cell and squamous cell) may increase. these types are generally not life-threatening if treated; tell your doctor if you have a bump or open sore that doesn’t heal.

--- spoiler ---

http://www.humira.com/
  • an itibariyle muhtemelen 2012'de dünyanın en çok satan ilacı olacak.
  • ankilozan spondilit hastalığında salazopyrin ve türevlerinin fayda edemediği zamanlarda, bir sonraki evrede kullanılan iğne.

14 günde 1 tane almakla birlikte, sedimantasyon ve crp değerlerini bir anda normale döndüren ilaç. yan etkilerinde verem gibi şeyler yazarak korkutsa da, 14 günde 1 korkarak vuruyorum kendime.

not: bu arada bu ilaçla ilgili bilgisi olan varsa mesajlarını beklerim. paylaşmak güzeldir.
  • 2013'de sirf amerika'da 5 bucuk milyar dolarlik satilmis ilac. (#3)
  • ne menem iğneyse, 2 hafta önce karından 2 bacaktan 2 tane birden yaptılar etfal gastroda. iğnesi ince olduğu için acıtmıyor, ilaç ise cayır cayır yakıyor! enjeksiyon bittiğinde 3 tane buz kalıbıyla başbaşa kaldım. ne sevimsiz yanmaydı öyle.

korkutmak gibi olmasın da canım tatlıdır. birkaç güne yine yiyecez lanet gele!

dikkat! burada yazmış olduklarım tıbbi görüş yada tedavi yöntemi yada benzeri değildir. olumlu ve olumsuz etkileri için lütfen doktorunuza başvurun.

edit ms 2018 tc: 1 seneden uzun süre oldu ve hala kullanıyorum. bilmem kaçıncı doz olacak. bugün enjekte ettiğim iğnelerden biri bozuk çıktı, ilaç boşa aktı. diğerini zor bela uyguladım. hemşireme mesaj attım, yarın ararım. ocak-ekim arasında 3 kere beni hastaneye düşüren crohn hastalığının alevlenme sıklığı ciddi oranda düştü. hastalık, dokunan yemekler dışında kendini hatırlatmıyor. ilaç yan etkileri oldukça sert. yan etkisi olmayan bişey mi var allasen. dirseklerimde, ayağımda egzama çıktı, cildiyeye durumu bahsettim merhem falan yazdı. sol dirseğim iyileşti, sağ dirseğim inat ediyor. vücut direnciyle oynadığı için en küçük soğuk algınlığını zatürreye çevirebiliyor, denendi çalışıyor aman dikkat. sağlıklı günlere.
  • ölüyorum dediğin anda yaşama bağlayan canım ilacım. o olmasaydı kim bilir kaç eklemimi kaybedecektim.

kullanmamak için çok direndim, yukarıda da bahsedilmiş, baba gibi yan etkileri var, kanser gibi, verem gibi.
    verem için önlem aldım, humira'ya başlamadan 3 ay evvel 3 ay başka bir ilaç kullandım, ama kanser için öyle bir önlem yok.
    olacaksa olacak.
    öyle acı çekiyorsunuz ki teşhis ankilozan spondilit ve romatoid artrit, tüm yan etkileri göze alıyorsunuz. aldım ben de. başka çere yoktu.

humira seni çok seviyorum. kendimi bu dünyada en güvende hissettiğim anlar, senin gelip buzdolabına girdiğin anlardır.

çok pahalı bir ilaç, şu anda 2 iğneden oluşan bir paket ilaç 2263 lira.
    2 iğne 1 aylık ilaç demek. (2 haftada bir iğne yapıyorsun kendine)
    sigorta tamamını karşılıyor.
  • bozulan ignelerinizi uretici firma abbvie, bir kereye mahsus olmak uzere degistirmektedir. musteri hizmetlerinde calisan insanlar da cok kibar ve ellerinden geleni yapiyorlar.

kullananlara tavsiyem, benim gibi uzun yola cikacak olanlar, ilaclar icin uretilmis kopuk kutularda, buz akuleriyle tasisinlar. akuleri kutunun icindeki yerlere yerlestirince, ilaclara degmiyorlar, ilaclar buz dolabindaki gibi soguk kaliyor. ben eczaneden aldigim yalitimli posette buz akuleriyle tasidim. o buz akuleri ilaclarin kutusuna degdi ve ignelerden iki tanesi dondu. dikkat edilmesinde fayda var.
  • yatırım tavsiyesi değildir, doktorunuza danışınız.

prospektüsündeki yan etkiler bölümü uzun ve korkutucu olmakla birlikte, humira kullanacak aşamaya geldiyseniz zaten bu ve benzeri bol yan etkili ilaçları geçmişte kullanmışsınız demektir.

bir psoriasis vulgaris ve psöriatik artrit hastası olarak söyleyebilirim ki kullandığım en muhteşem ilaç.

metotreksat gibi ağır bir ilacı 2 yıl kadar kullandım, kullandıktan sonraki iki gün yaşadığım bulantı, kusma, halsizlik ve benzeri yan etkiler nedeniyle, abartmıyorum kişiliğim değişti. bu etkilerin hiçbiri humira'da bulunmuyor. ayrıca metotreksat'ın karaciğer üzerinde yarattığı tahribat gibi etkiler de yok.

puva veya uvb seanslarında yaşanan, 'ulan acaba ne zaman kanser olacaz bu kadar ışından' hissiyatı yok. ama humira'nın da yan etkilerinde cilt kanseri bulunması insanı kara kara düşündürüyor. vücuttaki benlere bakıp bakıp 'bu var mıydı lan burda geçen ay' diye endişe ettiriyor.

siklosporin içerikli sandimmun neoral tarzı ilaçların bağışıklık sisteminde yarattığı tahribat ve böbrek sorunları yok.

neotigason ve şürekası ilaçların verdiği kuruluk hissiyatı, dudak çatlaması gibi yan etkileri yok.

diğer taraftan, bu avantajlarına rağmen neden halen yaygın olarak kullanılmıyor sorusunun cevabı da oldukça net. yukarıda saydığım yan etkilerin ötesinde insan hayatını derinden etkileyen başka yan etkilerinin oluşma ihtimali var (kanser gibi, tüberküloz gibi). ayrıca halen insan üzerinde yeteri kadar test ve takip edilmemiş bir ilaç türü olduğu için doktorlar da hastalar da çekiniyorlar. nitekim humira'dan önce piyasaya sürülen ve oluşan ciddi yan etkiler nedeniyle üretimi biten başka biyolojik ajanlar var. kötü deneyimler olduğu için yavaş yavaş yaygınlaşıyor. ben de başlamaya karar verene kadar çok gelgitler yaşadım. doktorum da 6 aydan fazla kullanmama izin vermedi. yavaştan kullandığım günleri özlemeye başladım.